בע"ה ג' שבט תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

צפו: הרב גינזבורג בניגון לזכר איל נוקד

לאחרונה יצא אלבום 'שירי שבת' בו הוקלט בין השאר לחנו של הרב גינזבורג לפיוט 'ידיד נפש'. בהתוועדות שערך לאחרונה סיפר הרב, כי את הניגון הלחין בעקבות הבשורה הקשה על פטירתו של ר' אייל נוקד -לוריא, איש חברון • צפו בניגון ובסיפור המרגש

  • כ"ד שבט תשע"ג - 11:45 04/02/2013
גודל: א א א

צפו: "ירוץ עבדיך כמו איל" – הרב גינזבורג לזכר איל נוקד

יהודה פרל | י״ח בשבט ה׳תשע״ג (29/01/2013)

לאחרונה יצא אלבום 'שירי שבת' בו הוקלט בין השאר לחנו של הרב גינזבורג לפיוט 'ידיד נפש'. בהתוועדות שערך לאחרונה סיפר הרב, כי את הניגון הלחין בעקבות הבשורה הקשה על פטירתו של ר' אייל נוקד -לוריא, איש חברון • צפו בניגון ובסיפור המרגש

במסגרת אלבום ניגוני שבת שהוציא לאחרונה, הוקלט גם לחנו של הרב יצחק גינזבורג לפיוט העתיק 'ידיד נפש'.

הניגון הולחן לפני למעלה משנה, אולם רק כעת סיפר הרב לראשונה את סיפורו של הניגון, שהולחן בעקבות הבשורה על פטירתו של ר' איל נוקד-לוריא זצ"ל, איש חברון, שהיה מתלמידיו של הרב.

בשיעור שנערך לפני כשבועיים בביתו של הרב גינזבורג בכפר חב"ד, לרגל יום הזיכרון של אמו, מרת בריינה מלכה ע"ה, סיפר הרב את הסיפור.

את ההודעה על הסתלקותו של ר' איל זצ"ל, לאחר מחלה קשה, קיבל הרב גינזבורג בשעה שעמד לעלות למטוס בדרכו לספרד. "לפני הטיסה הודיעו לי שהסתלק התלמיד שלנו איל נוקד", סיפר הרב. "היה הרבה קשר, הרבה מה לספר – והבשורה הזו ממש נתנה לי מכה לפני הטיסה. מאד הצטערתי שלא אהיה פה ללוויה ובמשך השבעה".

הרב סיפר כי בזמן הטיסה חשב על איל, ובעקבותיו על הפסוק "ירוץ עבדך כמו איל", "ומכך בא הניגון הזה".

הרב הוסיף והזכיר את התקף הלב שקיבל במהלך הנסיעה, בעקבותיו אושפז למספר ימים ושב לארץ. "כל הזמן, גם כשהייתי בבית רפואה שם, בימי השבעה שלו, הכל היה קשור לניגון הזה ולמחשבות עליו, איל נוקד ע"ה. כל הניגון בא מהמחשבה על המילים 'ירוץ עבדך כמו איל'".

איל נוקד בברית לנכדו חודש לפני פטירתו (המשפחה)

ר' איל חיים נוקד-לוריא הכהן זצ"ל נפטר במוצאי שבת קודש פרשת בהעלותך לאחר מחלה קשה. איל היה מעמודי התווך של חברון ופעל רבות לחיזוק היישוב, בניה והתרחבות.

איל למד בישיבת 'עוד יוסף חי' ששכנה בקבר יוסף הצדיק בעיר שכם, בה כיהן הרב גינזבורג כראש הישיבה. לאחר נישואיו עם רעייתו עינת, לבית תור, התגוררו ביצהר, ומשם עברו בני הזוג לחברון.

איל זצ"ל שימש כפרמדיק של ארגון 'איחוד הצלה' בחברון, טיפל בחייו בעשרות נפגעים, בהם גם נפגעי טרור, ובעצמו נפצע שלוש פעמים בארועי טרור ערבי.

המקרה הראשון התרחש לפני כעשרים שנה, כשעמד בטרמפיאדה סמוך לבית-אל. רכב ובו מספר ערבים עצר בסמוך אליו בניסיון לחטוף אותו. איל נאבק עם התוקפים ונורה בידו, אך הצליח לדרוך את נשקו בעזרת הרגל ולהשיב אש.

לפני מספר שנים נפצע איל בפיגוע בתל רומיידה וספג קליע בכתפו, וכעבור כמה שנים יידו ערבים אבנים לעברו בשעה שנסע על קטנוע בחברון. איל התהפך ורגלו נשברה.

ר' איל היה איש תורה וחסד, אב למופת, שמח בחלקו, וחי חיי טוהר וקדושה משולבים בבניין הארץ.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 24 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד