בע"ה כ"א אב תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

צפו: הרבי של ארץ ישראל

ההילולה לצדיק שהתגלה בחלום גדלה משנה לשנה. "מתפללים בציון של צדיק חי"

  • יהודה פרל, הקול היהודי
  • ח' אייר תשע"ז - 20:02 04/05/2017
גודל: א א א

מאות יהודים מכל רחבי הארץ גדשו ביום חמישי שעבר את חלקת תלמידי הבעל שם טוב, בבית העלמין העתיק בטבריה, וזאת לכבוד הילולת רבי מנחם מנדל מויטבסק זצ"ל, בעל מחבר הספר 'פרי הארץ', ומגדולי תלמידיו של המגיד הקדוש ממעזריטש.

חסידים מבני ברק לצד בחורים מהשומרון, צעירים ומבוגרים, כולם הגיעו לציונו של מי שידוע כרבי של ארץ ישראל, בשל חיבתו העזה לארץ הקודש, אליה עלה למרות קשיים רבים ובה הנהיג בטבריה משפחות חסידיות רבות שעלו איתו מרוסיה.

(יהודה פרל)

"רבי מנחם מנדל מויטבסק מהווה דמות מפתח לעליית החסידים לארץ ישראל", אמר הרב דודי דודקביץ', רב הישוב יצהר וראש ישיבת 'רועה ישראל', בראיון לקול היהודי. "רבי מנחם מנדל לא נשבר מהמסירות של ההפלגה לארץ בה כל כך הרבה יהודים טבעו ונהרגו, ולא מהקושי של חרפת הרעב בארץ. משני הדברים הוא לא נשבר ואף מחזק את ידי כל ההולכים איתו. הוא מרגיש כנראה שהוא נוטע יתד גדולה מאוד. זה מתאים להדרכת חז"ל שארץ ישראל היא מתנה כל כך גדולה שלמרות שהיא נקנית בייסורים היא נחשבת מתנה גדולה מאוד".

| ההתקשרות לצדיק הייתה חסרה לנו

הרב שי דאום (יהודה פרל)למרות שבשנים האחרונות מגיעים רבים להילולה הנערכת בקביעות ובמהלכה סעודת מצווה עם הרב דודקביץ ולאחריה התוועדות עם הרב יצחק גינזבורג, בעבר לא היתה ההילולה לצדיק דבר מובן מאליו. סיפור מופלא שהתרחש לרב שי דאום, תושב יצהר, מרבני ישיבת 'עוד יוסף חי', ורב גדוד הנח"ל החרדי לשעבר, הביא תושבים מיצהר לארגן את ההילולה.

"הסיפור התחיל בצורה קצת מוזרה, ואחר כך חלק מהאירועים התגלגלו בעקבות זה", משחזר הרב דאום, בראיון וידאו עם הקול היהודי. "לפני כחמש עשרה שנים לא ידעתי הרבה על הויטבסקער (כינוי לרבי מנחם מנדל. י.פ) ועל פועלו. לילה אחד חלמתי חלום שאני פוגש את הויטבסקער שאמר לי "איך אתם ביצהר, שאתם אומרים שאתם אוהבי ארץ ישראל, לא אומרים קדיש ולא מציינים את יום פטירתי". החלום היה חזק, ובבוקר כשהגעתי לבית הכנסת חיפשתי תמונה שלו כדי לראות האם החלום אמיתי או לא. מישהו שעבר במקרה לידנו כשדנו בזה אמר, "אתם יודעים שהיום ההילולא של הויטבסקער?". זה היה לי מאוד משמעותי ואמרתי קדיש", מספר הרב דאום.

"מאז התחלנו ללמוד ולדבר עליו ואחרי כמה שנים התחלנו לארגן הילולות בטבריה. בשנים הראשונות היו מעט אנשים ולאחרונה זה תופס תאוצה".

"סיפרתי את סיפור החלום למורי ורבי הרב אויערבאך בטבריה. אז הוא אמר לי "נו באמת, רבי מנחם מנדל יושב בגן עדן וכל מה שחסר לו זה הקדיש של שי דאום...". זה תפס אותי לרגע. אחר כך עניתי לו ש"לרבי מנחם מנדל הקדיש לא היה חסר, אבל לנו זה היה חסר. ההתקשרות הזו לגדולי החסידים ולגדולי הצדיקים ולחיבתם לארץ הייתה חסרה לנו", אומר הרב דאום.

"אני רואה חשיבות גדולה לכך שנדע להתחבר לחיבה לארץ ולבניית הארץ מהרצף האמיתי ההיסטורי, שנובע מקדושה ומשאיפה לה' ולתורה, ולא נתחיל את ההיסטוריה מאיפה שבאנו ובצורה מסוימת נשכתב אותה", הוא מוסיף.

המונים בציון רבי מנחם מנדל מוויטבסק (יהודה פרל)

בסיום הערב, כמידי שנה, נערכה התוועדות עם הרב יצחק גינזבורג.

"החסידים בכלל, לא חב"ד, אמרו שמכל הצדיקים ומכל הציונים הקדושים, אצל רבי מענדל'ה כאן בטבריה כשעומדים בפני הציון שלו, מרגישים שמדברים עם צדיק חי, כך ההרגשה וכך התחושה", אמר הרב גינזבורג.

"אומרים שאין את התחושה הזו בשום ציון. לא צריך לנסוע לאוקראינה. רק צדיק אחד שמרגישים אצלו שהוא חי ממש, שאני מדבר איתו כמו שאני מדבר עם אדם חי. זה הציון של רבי מענדל'ה ויטבסקער. הוא זמין, כל אחד יכול ללכתו לשפוך שיח נוכח פני צדיק חי".

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 19 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד