בע"ה י"א אייר תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"עם ישראל חי, בריא וקשור לחברון"

בראיון לקול היהודי מספרת ציפי שליסל, תושבת חברון, על הספר החדש שהוציאה וחושף את הנעשה בעיר האבות, ועל החיזוק מהגעת ההמונים לשבת חיי שרה

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • כ' חשון תשע"ח - 20:00 09/11/2017
גודל: א א א
מערת המכפלה (צילום: אלחנן גרונר)
מערת המכפלה (צילום: אלחנן גרונר)

בשבת הקרובה, שבת פרשת חיי שרה, יקראו המוני בית ישראל בתורה על סיפור פטירתה של שרה אמנו וקניין מערת המכפלה בידי אברהם אבינו בכסף מלא.

וכמיטב המסורת יגיעו לשבות בעיר האבות חברון, עשרות אלפי יהודים מכל רחבי הארץ והעולם, שיקראו את קניין המערה ממש במקום בו התרחש.

לקראת השבת ולרגל הוצאת ספרה "חברון שוברת שתיקה", תפסנו לשיחה את ציפי שליסל, המתגוררת בשכונת אדמות ישי (תל רומיידה) בחברון.

לדבריה, הספר, בו מתארת שליסל מזוית אישית את החיים בעיר האבות, נועד בכדי להעביר את הנעשה בחברון מעיניים יהודיות, ולתת מענה למלחמת הדה לגיטימציה נגד ישראל, בה חברון ניצבת בעין הסערה.

אביה של ציפי, הרב שלמה רענן הי"ד, נרצח לפני כ-19 שנה בידי מחבל שחדר לקראוון בו התגורר בשכונת אדמות ישי. לאחר הרצח עברה שליסל עם משפחתה לחזק את הישוב היהודי במקום.

אנטישמיות במסווה של "זכויות אדם"

"הספר כתוב בצורה אישית דרך הסיפור שלי ושל המשפחה שלי, מסבתא שלי שניצלה מפרעות תרפ"ט, דרך הרצח של אבא", מספרת שליסל. "מה שהבאתי בספר זה בעצם את ההיסטוריה, את  הקדושה של המקום, את הממצאים הארכיאולוגיים, את הזכרונות. אני נפגשת עם המון אנשים שמספרים את הקשר שלהם לחברון וזה משהו אדיר.

אבל מצד שני קיימת מלחמה מטורפת נגד הישוב היהודי. מה שכולם מכירים זה את הפיגועים והטרור, אבל פחות מכירים את הארגונים שמשקיעים הון עצום כדי לעשות דה לגיטימציה ותעמולה נגד מדינת ישראל דרך חברון".

"דוגמה שעכשיו עלתה לי", מספרת שליסל. "אני עולה הביתה מהעבודה ורואה רכב של רופאים ללא גבולות. שאלתי מה אתם עושים פה? אז אחת הנשים שם עונה 'אנחנו יותר מ-20 שנה עוזרים פה למי שנפגע מהסכסוך'. שאלתי האם הם עוזרים רק לאוכלוסייה הערבית כי הם מעולם לא סייעו פה לנפגעי הטרור. היא ענתה שמעולם לא פנו אליהם יהודים, ואמרה שהיא לא שמעה שיש צורך בזה...

אתה מבין, יש פה ארגון אנטישמי שבשם "זכויות אדם" מסייע רק לצד אחד, שהוא הצד שרוצח, שדוקר ופוגע, והם מעולם לא שמעו שיהודים צריכים גם סיוע. לא שאני צריכה את הטובות שלהם, אבל זה מראה כמה אנטישמי השימוש הזה ב"זכויות אדם". אני עומדת מולה כשאבא שלי נרצח והיא אומרת שמעולם לא עלה בדעתה שצריך לסייע ליהודים שנפגעו פה".

שליסל מציינת כי היא מחפשת עזרה בתרגום הספר לאנגלית משום שרבים שואלים האם יש את הספר באנגלית, בין השאר לצורכי הסברה. "התגובות חיוביות, אנשים אומרים שזה ספר מרתק וחשוב", היא אומרת.

"שבת חיי שרה – התשובה לאויבים"

שליסל, המתנדבת כצלמת בסוכנות TPS, שילבה בספר גם תמונות שצילמה. לא אחת פורסמו תמונותיה של שליסל בכלי התקשורת בשל קרבתה למוקדי האירועים השונים.

"המצלמה והתודעה זה גם כן כלי נשק", היא אומרת. "אני אגיד בצורה בוטה, שגבלס התעמולן של היטלר היה שותף למלחמה ביהודים לא פחות מאלו שהכניסו לתאי הגזים. וכך גם אני רואה את המלחמה בתודעה על זכות קיומינו ככלי נשק שחשוב להשתמש בו. אמרה לי אמא שקנתה את הספר, שהילדים שלה קוראים ואומרים לה שסוף סוף יש להם תשובות על כל מה שתוקפים אותנו".

ככל משפחות חברון גם בית משפחת שליסל נמצא בקדחת הכנות לקראת הגעת האורחים הרבים שיפקדו את חברון. "האמת שכבר לא נעים כי נגמר המקום ומתקשרים קרובים וחברים ואין לנו איפה לארח", היא אומרת בחיוך ומקווה שבשנה הבאה חברון כולה תהיה יהודית וכל מי שמעוניין יוכל להתארח בעיר האבות ברווח.

"אני חושבת ששבת חיי שרה זו מן תשובה לכל מה שהאויבים שלנו רוצים לעשות. קודם כל יש לנו את כל הלגיטימציה, גם על פי החוק הבן לאומי להיות פה בחברון. אבל השורש של הכל זו ההבטחה של הקב"ה ומעשה אבות. זה מה שמחזיק את העם היהודי קשור לארץ הזאת.

עשרות אלפי יהודים שמגיעים לפה בתנאים לא תנאים, ישנים באוהלים ברחובות בקור, ישנים בבתי ספר ובעצם מצביעים ברגליים ואומרים שכל מה שהאויבים רוצים לעשות לא יעזור להם. עם ישראל חי ובריא וקשור לחברון".

 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 14 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד