בע"ה י"ח חשון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

ארגוני המקדש: המון ערבי התבצר בהר הבית

ארגוני המקדש מזהירים מפני פרובוקציות שונות שעורכים ערבים בהר הבית במהלך חודש הרמאדן בחסותן הם מנסים להרחיב את גבולות הגזרה - סקירה

  • מערכת הקול-היהודי
  • ח' אייר תשע"ט - 12:13 13/05/2019
גודל: א א א
הר הבית ארכיון (צילום: עטרת כהנים)
הר הבית ארכיון (צילום: עטרת כהנים)

בהר הבית התקיים במוצאי השבת האחרונה סבב נוסף במאבק המוסלמי להרחיב את השתלטות הערבים על המקום הקדוש ביותר ליהודים. מהמטה המשותף של ארגוני המקדש נמסר כי בחצות של מוצאי שבת ניתן האות ורעולי פנים במסגד יחד עם מאות שוהים החליטו להתבצר במתחם, ולא לפנות אותו כמידי לילה.

מטרתם של הערבים הייתה השתלטות המונית שתמנע את פתיחתו התקינה של הר הבית בבוקר. המשטרה הגיבה במהירות ראויה לציון ובנחישות. כוח פינוי רוקן את מתחם ההר תוך דקות אחדות, ללא אירועים חריגים.

עוד אומרים בארגוני המקדש כי "סילוק הטרוריסטים מנעה התפרעות בוקר המונית של פעילי טרור מהתנא"ס וקבוצות נוספות שחדרו להר הבית בחסות הרבבות שגודשים את המקום בימים אלו של חודש הרמדאן, מישראל ומיהודה ושומרון במחווה תמהונית של הממשלה בישראל".

עוד פרסם המטה המשותף של ארגוני המקדש סקירה נרחבת על הצפוי להתחולל בהר הבית במהלכו של חודש הרמדאן כשבעיצומו יום ירושלים.

"שתי התקפלויות ישראליות בהר הבית, מול האיתיקאף ושער הרחמים, מרצדות ברקע ומעודדות את הטרור בהר הבית. הן אלו שממריצות את פעולות ההשתלטות האיסלמית על המקום הקדוש. ההתקפלויות הללו, שמקורן בלשכת רוה"מ, מדרבנות את הנהלת הוואקף החדשה לשחרור הרסן לעימותים המוניים כדי להשתלט על עוד ימים ועל חלקים נוספים בהר הבית", כך אומרים.

"לעומת ההתקפלות החדשה יחסית בשער הרחמים בגדיעת פעילות המשטרה להשבת המבנה לקדמותו, מאבק ה"איתיקף" ברמדאן נמשך כבר כמה שנים, ותחילתו בתקופת המוראביטון בהר הבית.

ביוזמת התנועה האיסלמית ובחתרנות טורקית הוסתו אלפי פעילים להשאר בהר הבית ללינת לילה, ותחת טרור המוראביטון למנוע את פתיחת הר הבית בבקרים למי שאינם מוסלמים.

סילוק המוראביטון מהר הבית היתה אחת הפעולות הראשונות במסגרת המהפך החיובי שעבר על הר הבית בקדנציה היוצאת של נתניהו, גלעד ארדן במשרד לביטחון הפנים ויורם הלוי במחוז ירושלים במשטרה.

בשלושת השנים הללו המשטרה החלה גם להחזיר לקדמותו את פתיחת הר הבית בימי האיתיקאף.  אולם בכל פריצה מוגברת של אלימות מצידם של חוגגי האיתיקאף, גדעו השב"כ והמטה לביטחון לאומי את המאבק המשטרתי.  בכל שנה מחדש, פעם אחר פעם, הם הכתיבו את סגירת הר הבית בימים האחרונים של הרמדאן.

בשנה האחרונה נוצל האיתיקאף בלילת אל קאדר לביצוען של עבודות בלתי חוקיות נרחבות במזרח הר הבית. פעילי התנא"ס ניצלו את שהיית הלילה ואת חסות החשיכה לפילוס ובנייה בלתי חוקית, השמדת עתיקות, ונטיעת עצים על שרידי המקדש.

אמש נערך הניסיון הראשון להרחבה נוספת של ימי סגירת הר הבית למי שאינם מוסלמים. גורמי הטרור המאורגן ביקשו לנצל את נפח ההמונים ששהו בהר הבית מהיום השישי הראשון לרמדאן, כדי לקבוע עובדות חדשות בשטח.

תגובתו הנחושה של מפקד מחוז ירושלים החדש גדעה לעת עתה את הרחבתו של 'האיתיקאף הפוליטי' בהר הבית.  הניסיון בהר הבית מלמד שהתיאבון הטרוריסטי להשתלטות על ההר, יאלץ להכריע את ביטולו הסופי גם בעשרת הימים האחרונים של החודש.

ארגוני המקדש מרוצים. האירועים הללו מגבירים את התקווה שהר הבית יישאר פתוח ביום ירושלים הקרוב לעליית אלפי יהודים.

יום ירושלים הוא היום המרובה ביותר ביהודים בהר הבית.  הזזת חודש הרמדאן השנה גורם לכך שיום ירושלים יחול בסופם של עשרת ימי האיתיקאף. כך השנה, וכך גם בשלוש השנים הקרובות.

בימים הללו שוקדים פעילי המקדש על מבצע 'ברבבה נעלה', במסגרתו הם מצפים לעליית רבבות יהודים להר הבית ביום ירושלים הקרוב.

אף אחד לא מעלה על הדעת שהר הבית יהיה סגור בפני יהודים ביום ירושלים, הם אומרים ובטוחים כעת יותר מתמיד, שהר הבית יישאר פתוח עד לסוף החודש, כפי שהיה עד לתקופת המוראביטון. הניסיונות החוזרים של גורמי הטרור העממי בהר הבית, והנהלת הוואקף החדשה שלקחה על עצמה את הפיקוד והתידלוק של הטרור הזה, בימים שחוללה את משבר שער הרחמים, לא מותירים מנוס מנקיטת צעדי מנע יעילים יותר למיגור הטרור ושלילת הישגיו במקום הקדוש. 

פעילי המקדש הוותיקים אף מצביעים על מספר פעולות נדרשות שלדבריהם יינקטו בהר הבית במוקדם או במאוחר.

סילוקו של הוואקף המאורגן מהר הבית הופך לדבריהם לענין של זמן. הוואקף בהר הבית הופך לגורם עויין ומתגרה. צירופם של גורמי התססה להנהלתו לא מותירים ברירות רבות לרשויות החוק. באופן בהול שלא סובל דיחוי הם קוראים לשלילה מיידית של ההיתר המיוחד לאנשי הוואקף להחזיק באמצעי קשר, כאלו שמאפשרים להם את חימום הגיזרה בתוך שניות.

צעד מתבקש נוסף במציאות החדשה בהר הבית, הוא יצירת נוכחות משטרתית גדולה וקבועה בנקודות שולטות על המקום, במיוחד בזמני אירועים המוניים. עמדות תצפית נדרשות על הגגות בתוך ההר ומסביבו, כולל על גג אל אקצה, ככל שמחייב את מניעת התבססותם של גורמי טרור במקום.

עוד הם צופים, את החזרת מתחם שער הרחמים לידי המדינה והצבת כוח משטרה במקום באופן קבוע. פעילי המקדש קוראים להפקיע את מתחם השער מידי גופי הטרור לרשות המדינה, באופן שאף יאפשר כניסה חופשית לאתר לאזרחים ותיירים".
 

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 60 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד