בע"ה ט"ו ניסן תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הפועלים מהרש"פ הם מלכודת דבש

כנס מיוחד עסק בהזדמנויות לשיפור ענף הבנייה כתוצאה מהפסקת הפועלים הערבים

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"ח אדר ב תשפ"ד - 17:19 28/03/2024
גודל: א א א
פועל בניין יהודי
פועל בניין יהודי

כנס מיוחד שנערך בכנסת בנושא "חדשנות בענף הבנייה" ביוזמת חבר הכנסת מהליכוד אריאל קלנר עסק בהזדמנות להפוך את משבר כוח האדם בענף הבניין שהסתמך כמעט באופן מוחלט על פועלים ערבים מיהודה ושומרון להזדמנות לשפר וליעל את ענף הבנייה, באמצעות הכנסת טכנולוגיות וחדשנות. 

הדוברים בכנס סקרו כיצד כוח העבודה הזול והפרימטיבי הפך את ענף הבנייה לענף שנגרר מאחור ומשתמש בשיטות עבודה ישנות ביותר, כאשר לא רק שתפוקת העובדים לא גדלה אלא אף פחתה, משך הבנייה התארך ומחירי הנדלן התייקרו. 

חבר הכנסת קלנר אמר בפתח הכנס כי המשבר הוא גם הזדמנות להפוך את ישראל למובילה בתחום החדשנות בענף הבנייה בצורה שתהפוך את מה שמכונה "אומת הסטרטאפ" לחלוצת החדשנות בתחום הבנייה והתשתיות.  

"ערביי הרש"פ הם מלכודת דבש, בונים באותה צורה כמו בשנות ה-60 של המאה הקודמת. ניתן לפתח תהליכי אוטומציה, רובוטיקה ובינה מלאכותית בתחומי התשתיות והבנייה." 

קלנר הדגיש שאסור לחזור לתלות בעובדים מהרשות הפלסטינית "תלות מוחלטת בגורמים זרים היא בעיה ועל אחת כמה וכמה כשמדובר בגורמים עוינים". 

בכנס דיברו מומחים, בעלי חברות טכנולוגיה וחברי כנסת על החשיבות וההזדמנות של הפסקת התלות בעובדים.

ערן רולס, יו"ר מרכז הבנייה הישראלי ציין כי מלבד הנזקים שיוצרים הפועלים הפלסטינים על רקע לאומני כמו סתימת מרזבים, התפוקה של הפועלים הערביים נמוכה ביותר ומגיעה אפילו למחצית מהתפוקה של עובדים זרים, מה שגורם להארכת משך הבנייה, ומחירי נדל"ן גבוהים.

רולס הסביר כי הטמעת טכנולוגיות חדשניות יכולות להכניס לשוק עובדים יהודיים שיחליפו את העובדים הערבים "ישראלים לא יעבדו בטיח, ריצוף, טפסנות אבל ישראלים כן יתחברו למקצועות טכנולוגיים". רולס גם ציין שמחירי "היומיות" היום בתחום הבניין מאד יקרים כך שלדעתו עם שילוב טכנולוגיה זה יכול להיות תחום מאד אטרקטיבי שהרבה מאד ישראלים ירצו לבוא ללמוד. לדבריו יש פתרונות ורעיונות רבים בתחום שנמצאים דווקא אצל מנהלי העבודה בשטח אבל אף אחד עד היום לא ראה בזה חשיבות וטרח לאגם אותם ולפעול לשיפור ושינוי שיטות הבנייה. 

בכנס דיברו גם מומחים מחברות שעוסקות בתחום החדשנות בענף הבנייה והסבירו כי לדעתם השינוי לא יכול להגיע מלמטה: "אם מצפים שקבלנים עובדים בלחץ עם שולי רווח מצומצמים יקחו את הסיכון להטמעת טכנולוגיות חדשניות - זה לא יקרה, ניתן ללמוד ממדינות אחרות איך מדינה יכולה וצריכה לעזור לענף הזה להיות יותר טכנולוגי". 

צחי פלאטו, מנכ"ל ומייסד שותף בחברת טכנולוגיית הבנייה "סקייליין קוקפיט" דיבר על הצורך הדחוף להגדיל את יכולות הבנייה "אוכלוסיית ישראל הולכת להכפיל את עצמה תוך 25 שנה. התחזית היא שיהיה צורך בכ-2.8 מיליון יח"ד נוספות. היום התעשייה מוסרת בשנה ממוצע  60 אלף יח"ד, אין היום דרך לספק את הביקוש שצריך, לילדים שלכם אל יהיה איפה לגור". 

כל זה כשבינתיים משך בנייה ממוצע כל הזמן הולך וגדל. והיום עומד הממוצע על 28 חודשים לבנייה רוויה. 

הצטרפו לעדכוני הקול היהודי:
בוואטסאפ >>
בטלגרם >>

פלאטו גם ציין שלמרות היקף הבנייה העצום בישראל באופן יחסי, כאשר בישראל יש יותר בנייה מאשר באיטליה ובגרמניה ביחד (בישראל יש בין 1500-2000 עגורנים, כאשר בארה"ב כולה ישנם כ-7000) בעוד שיש כאן 400 חברות טכנולוגיות שעוסקות בעולם הרכב ורק 250 בבנייה. 
הפתרון ברור: אוטומציה ורובוטיקה. אתר בנייה חייב לעבור תהליך של תיעוש, הבניין ייבנה במפעל ויורכב בשטח, פועלי העתיד יהיו אנשים שיפקחו על רובוט, אנשים יותר טכניים בהגדרה שלהם.  

דובר נוסף בכנס, ד"ר איליה לייזרסון, הזכיר כיצד בתולדות מדינת ישראל כל משבר שימש לצמיחה ופיתוח יכולות עצמאיות. הוא ציין כי השינוי יכלול אוטומציה של תהליכי בנייה, שילוב תהליכי מעקב אוטומטיים, חידוש בתחום החומרים, ניהול אתרי בנייה אוטומטיים רובוטים אוטונומיים לעבודות גימור ועוד.

קבלן אחר סיפר כי מתחילת המלחמה הוא החל להשתמש בשיטת בנייה של תבניות המגיעות מוכנות.  לדבריו, "כולם ירצו לעבוד בבניין אם הם ירוויחו 30 אלף בחודש." הוא ציין כי השכר היום בענף גבוה מאד: "יומית אלף שקל לפועל ביום, כל הצעירים שלנו לא יסתכלו רק על הייטק". דובר נוסף ציין כי בעזרת שיטות עבודה מתקדמות שילב בעבודה בתחום חסידי תולדות אהרן, עובדים מבוגרים ואפילו בעלי מוגבליות.

אתרי הבניה בבני ברק מתמלאים אט אט בפועלי בניין חרדים שמעוניינים בעבודת כפיים, עם משכורת גבוהה וללא כל צורך בנסיון קודם. כך למשל, פועל בניין חדש יכול לקבל משכורת בגובה 1,000 שקל ליום עבודה, וזאת בנוסף למענקים שהציעה המדינה עד סוף שנת 2023. גם ייבוא פועלים זרים ממדינות שאינן עוינות את ישראל מקודם כדי לפתור את המחסור.

על פי תוכנית המענקים של המדינה, פועל חדש שהתחיל לעבוד בתחומי הבניה לאחר תחילת המלחמה היה זכאי לכ-10,000 ש"ח מענקים על תקופה של שלושה חודשים, ואם העבודה היתה באזור מפונה, כ-20,000 ש"ח.


 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 25 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד