בע"ה י"ג אדר תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

געגועים ליוסף

מאז תחילת המלחמה לא נכנסו יהודים להתפלל בקבר יוסף. האם בקבוק התבערה שזרקו מחבלים יזכיר לנו את אחינו יוסף?

  • עמיחי שילה, הקול היהודי
  • ב' אדר תשפ"ד - 12:02 11/02/2024
גודל: א א א
כניסת מתפללים לקבר י וסף (צילום: יונתן שטובי)
כניסת מתפללים לקבר י וסף (צילום: יונתן שטובי)

בשבת מחבלים ערבים זרקו בקבוק תבעירה לעבר הקיר החיצוני של מתחם קבר יוסף. 

על פי דיווחים ברשתות הערביות, מקרה מעניין נוסף התרחש בשבת כאשר קבוצה של חמושים לבושים מדי צה"ל תקפה כח משטרה של הרשות הפלסטינית ששהה במתחם הקבר ושדדה נשק וציוד. על פי הדיווחים ברשתות השודדים השיגו שני רובי קלצ'ניקוב, אקדח ומכשיר קשר. זהות השודדים לא יודעה.

כבר יותר מארבעה חודשים, מאז תחילת המלחמה, לא נכנסו יהודים אל הקבר כדי להתפלל. 

קבר יוסף, שבעקבות הסכמי אוסלו והאינתיפאדה השניה פונה מיהודים ונמסר לרשות הפלסטינית, משמש כבר שנים ארוכות מיקרו קוסמוס של המלחמה על הארץ. אף על פי שבהסכמי אוסלו נכתב בפירוש שהתנועה אל הקבר תהיה חופשית לחלוטין מהר מאוד יהודים כבר לא יכלו להגיע אליו.

בערב סוכות תשנ"ז כשפרצו פרעות מנהרות הכותל קבר יוסף הותקף נחרב וננטש לחסדי הרשות הפלסטינית למשך כחודש. כשפרצה האינתיפאדה השניה קבר יוסף פונה שוב ואחרי נטישתו למות של מדחת יוסף ושישה ימי לחימה, יוסף ננטש שוב על ידי האחים. 

באלול האחרון, באחת הכניסות האחרונות לפני תחילת המלחמה, מחבלים ערבים פיצצו כמה מטענים בנסיון לפגוע בכוחותינו. אחד מהמטענים פגע בכח של יחידת אגוז ופצע שלושה חיילים באורח קל ועוד אחד בינוני. 

"הכניסה לקבר יוסף תמיד היתה מלווה בזריקות אבנים, ובשנתיים שלוש האחרונות גם ירי באופן די קבוע" אמר אז ל"קול היהודי" אברהם, פעיל בכניסות לקבר יוסף. "אבל אירוע בסדר גודל כזה לא היה לנו אף פעם".

מנחם בן שחר, בוגר ישיבת עוד יוסף חי, סיפר לקול היהודי על הגעגועים למקום. "כבוגר הישיבה אני יכול לספר על הגעגועים שלא מרפים. מאז אותו יום, ערב ראש השנה תשס''א בו הוצאנו ממתחם הישיבה אנו מייחלים מחכים ומצפים לשוב ליוסף ולעיר הקודש שכם. לשוב בגבורה ובגאווה לאומית כראוי ליוסף. לא כגנבים באישון ליל אלא ביד רמה. 

העיר שכם על כל שכונותיה ומחבליה צריכה להיראות בדיוק כמו סג'עייה וחאן יונס. אין טעם להמתין לטבח הבא, הקם להורגך השכם להורגו. 

ההתיישבות יהודית בשכם תתחדש בע''ה כמו בכל ערי ישראל החסומות היום בפני יהודים לרוב חרפתנו. 
אין יאוש, זה יקרה יותר מהר ממה שנדמה לנו. היום כבר רבים מבינים עד כמה הדבר ריאלי ונצרך."

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 17 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד