בע"ה י"א תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

דרך חדשה נסללה למזבח יהושע בהר עיבל

38 שנים לאחר שנחשף נסללה דרך למזבח יהשע בן נון שבהר עיבל. דגן: "חובתנו לשמר ולהנגיש את אתרי המורשת"

  • יח"צ
  • ד' כסלו תשע"ט - 12:38 12/11/2018
גודל: א א א
הדרך החדשה למזח. ארכיון (צילום: הנדסה חטמ"ר שומרון)
הדרך החדשה למזח. ארכיון (צילום: הנדסה חטמ"ר שומרון)

38 שנים לאחר שנחשף מזבח יהשע בן נון ע"י פרופ' אדם זרטל ז"ל, סיימה השבוע תיירות שומרון של המועצה האזורית שומרון, יחד עם צה"ל ואמנה את סלילתה של דרך לרכבים עד המזבח.

הדבר ינגיש לראשונה את המקום גם לבעלי צרכים מיוחדים, ויאפשר גישה קלה יותר לכלל המטיילים. בשלב ראשון הדרך ללא אספלט. השלב הבא יהיה הנחת אספלט לאחר גיוס כסף למטרה. 

ראש מועצת שומרון יוסי דגן מסביר את ההחלטה: "ברור לנו, שיש לנו לא רק זכות אלא גם חובה לשמר ולהנגיש את האתרים ההיסטורים שהופקדו בידינו בבואנו ליישב את האיזור.

מזבח יהשע הן נון הוא אחד האתרים התנכים החשובים במדינת ישראל והוא כמעט יחיד מתקופת ההתנחלות שהשתמר באופן כה אותנטי. תיירות שומרון ומועצה אזורית שומרון ימשיכו להשקיע בהנגשת התיירות ובהבאת עשרות ומאות אלפי תיירים מהארץ ומהעולם, להנות מהיופי של השומרון ומהאתרים ההיסטורים שלו". 

השותפים בסלילת הדרך הם תיירות שומרון של מועצה האזורית שומרון, אמנה וחטיבת שומרון. אורך הדרך כ 2 ק"מ והיא מתחילה מראש הר עיבל ומסתיימת כאמור למרגלות המזבח. 

מזבח יהשע בן נון הוא אחד האתרים המרגשים והמרתקים של ההיסטוריה של עם ישראל. פרופ אדם זרטל ז"ל מאוניברסיטת חיפה שחפר את האתר בין השנים הלועזיות 1982 עד 1989 וחשף אותו ב 1980, נאלץ להודות לאחר בדיקות מעמיקות כי המקום מתאים לחלוטין, למזבח יהשע בן נון הן על פי הממצאים הארכיאולוגים ובדיקות המעבדה והן מבחינת מיקומו. 

   | התאמה ארכיאולוגית מדוייקת למזבח יהושע

זרטל זיהה את המקום כמזבח ישראלי אותו המזבח הנזכר בספר דברים פרק כ"ז  בין השאר משום שבדיוק על פי המתואר בתנ"ך, המזבח בנוי מאבנים לא מסותתות. המבנה הסכמטי דומה למבנה של מזבח העולה במשכן. אל המזבח עולים ב"כבש" ולא במדרגות. כפי שמופיע בשטח וכפי שמתואר במקרא,  וניתוח שרידי בעלי החיים שנמצאו במקום העלה כי מדובר בבהמות טהורות. זכרים. בני שנה. בדיוק כפי שהתנ"ך מצווה. 

וכך מתואר בספר דברים הציווי להקמת המזבח: "והָיָה, בְּעָבְרְכֶם אֶת-הַיַּרְדֵּן, תָּקִימוּ אֶת-הָאֲבָנִים הָאֵלֶּה אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוֶּה אֶתְכֶם הַיּוֹם, בְּהַר עֵיבָל; וְשַׂדְתָּ אוֹתָם, בַּשִּׂיד. ה וּבָנִיתָ שָּׁם מִזְבֵּחַ, לַ-ה' אֱלֹהֶיךָ: מִזְבַּח אֲבָנִים, לֹא-תָנִיף עֲלֵיהֶם בַּרְזֶל. ו אֲבָנִים שְׁלֵמוֹת תִּבְנֶה, אֶת-מִזְבַּח ה' אֱלֹהֶיךָ; וְהַעֲלִיתָ עָלָיו עוֹלֹת, לַ-ה' אֱלֹהֶיךָ. ז וְזָבַחְתָּ שְׁלָמִים, וְאָכַלְתָּ שָּׁם; וְשָׂמַחְתָּ, לִפְנֵי ה' אֱלֹהֶיךָ".

 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 24 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד