בע"ה כ"א אב תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הקטין שתקף את אריק אשרמן לא ייכלא

נער יהודי שתקף באיומי סכין את פעיל השמאל הקיצוני הורשע אך לא יישלח לכלא "עקב טראומה מרצח בני משפחת פוגל"

  • יח"צ
  • י"א תשרי תשע"ט - 12:11 20/09/2018
גודל: א א א
עו"ד בן גביר (יהודה פרל)
עו"ד בן גביר (יהודה פרל)

בית המשפט המחוזי דחה חלקית את ערעור הפרקליטות כנגד העונש שנגזר על קטין תושב היישוב איתמר שתועד במצלמות כאשר הוא רודף עם סכין אחרי פעיל השמאל אריק אשרמן ומכה אותו.

השופטים קבעו כי הקטין לא יישלח לכלא ואף לא ייגזר עליו עונש של עבודות שירות אך יחד עם זאת החמירו את עונשו והרשיעו אותו במעשים והטילו עליו פיצוי כספי לאשרמן ומאסר על תנאי. 

על פי עובדות כתב האישום,  בתאריך י"ב חשוון התשע"ו הגיע אשרמן עם עוד קבוצה של אנשי שמאל וערבים לגדרות היישוב איתמר והחלו לעלות לעבר היישוב, לאחר שנקראה כנגד הקטין קריאה "אם אתה גבר תרד למטה", החל הקטין לרוץ לעבר אשרמן תוך שהוא אוחז בסכין זרק לעברו אבן והיכה אותו באגרופים ובעיטות.

במהלך משפטו בבית משפט לנוער הודה הקטין במיוחס לו, אך באמצעות סנגורו איתמר בן גביר טען לנסיבות מקלות רבות. כך לדוגמה ציין הקטין כי הכיר מקרוב את בני משפחת פוגל והיה חבר של אחד הילדים שנרצחו כאשר גם אז קודם לרצח הגיעו פעילי שמאל לגדרות איתמר יחד עם ערבים שאספו מודיעין על היישוב.

הקטין טען כי האירוע בגדר של היישוב עורר בו אסוציאסציה של רצח פוגל וכי לא השתמש בסכין שאחז בה היות ולא באמת רצה לפגוע אלא רק לסלק את אנשי השמאל מהגדרות.

עו"ד בן גביר טען כי אירוע מול גדרות היישוב עורר אצל הקטין "פלשבקים"  ולמעשה הטראומה בעקבות רצח פוגל היא שהביאה את הקטין לתקוף את אשרמן. עוד צויין כי מאז האירוע הקטין השתקם, השתלב בלימודים, עבר תוכניות הכשרה לצה"ל והוא  מבקש להתגייס לצבא ונרתם להליך שיקומי רחב היקף. 

בית המשפט השלום לנוער קבע שיש להתחשב בכל אלה, קבע את אשמתו אך הטיל על הקטין שעות התנדבות  ללא הרשעה ופיצוי כספי, אלא שהפרקליטות הגישה ערעור על קולת העונש וטענה כי המדובר באירוע חמור מאוד אשר יש לגזור בגינו עונש של מאסר בפועל או בעבודות שירות.

במהלך הזמן שעבר נפגש הקטין עם אשרמן והתנהל הליך של צדק מאחה בין השנים כאשר הם שוחחו בנחת על העבירות שביצע המשיב, על הגעת אנשי השמאל לגדרות היישוב וערכו פיוס בניהם. 

בבית המשפט המחוזי טען עורך דין בן גביר כי עונש של מאסר אפילו בריצוי בעבודות שירות יהיה בניגוד לתכלית של חוק הנוער שנועד לשקם את הקטין  וכי ברקע העבירות מצויה העובדה שחברו של הקטין נרצח בפיגוע באיתמר שהוא ישוב מוכה טרור, ומבלי להמעיט בחומרת המעשים חשוב גם להבין את הרקע,  ולדאוג שיגוייס לצה"ל, ולא להרוס את חייו. 

בית המשפט המחוזי, דחה את דרישת המדינה לעונש מאסר וקבע כי אכן מדובר  במעשים חמורים המחייבים החמרה נוכח החלטת בית משפט השלום לסיים את התיק ללא הרשעה, אך יחד עם זאת, השיקולים השונים ובהם החברות עם משפחת פוגל, העובדה כי האירוע הזכיר לקטין את האירוע  שלפני הרצח, העובדה כי המדובר בנער חיובי אשר קיבל המלצות רבות אף מאנשי שמאל שנתקלו בו במסגרת עבודתו, הליך השיקום שלו ועמדת נפגע העבירה מובילים בסופו של יום שלא לשלוח את הקטין לכלא ואף לא לגזור עליו עונש של עבודות שירות.

 יחד עם זאת, הורה בית המשפט המחוזי להרשיע את הקטין וקבע כי לא ניתן לסיים את ההליך ללא הרשע ומסר חד משמעי והטילו על הקטין עונש של מאסר על תנאי.

כמו כן השאירו השופטים במחוזי את הפיצוי  הכספי שנגזר בבית משפט השלום  וכן את שעות ההתנדבות. השופטים הוסיפו כי אין בעונש שנקבע כדי למנוע תוצאה של גיוס לצה"ל והרשעת הקטין לא מובילה בהכרח לאי גיוס וחזקה על צה"ל שיבחן כל מקרה לגופו. 

עו"ד איתמר בן גביר מסר בתגובה כי: "טוב עשה בית המשפט המחוזי  שדחה עמדת הפרקליטות להטיל עונש מאסר ועונש כזה לא היה רק פוגע בקטין אלא באינטרס הציבורי. צריך לזכור כי אנשי השמאל הקיצוני הגיעו לגדרות איתמר להתגרות במתיישבים , זה ודאי לא מצדיק אירוע של תקיפה אך כאשר מוסיפים לכך את הטראומה שהקטין חווה מרצח משפחת פוגל  ואת העובדה כי מדובר בנער חיובי המבקש להתגייס לצה"ל , הרי שלדעתי גם לא נכון היה להטיל עליו כתם ולהרשיעו"
 

תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 11 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד