בע"ה כ"ג תשרי תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הלחץ עזר: מזכירי הישובים הלא מוכרים יוכלו להשתתף בכנס

​חמישה חודשים אחרי שדחו את כנס המזכירים מחשש להחרמתו, במנהל האזרחי עורכים את הכנס והפעם גם בהשתתפות מזכירי הישובים הלא מוכרים

  • אלחנן גרונר
  • י"ח חשון תשע"ח - 19:33 07/11/2017
גודל: א א א
המזכיר יוכל להשתתף בכנס. הישוב נריה
המזכיר יוכל להשתתף בכנס. הישוב נריה

פרסום ראשון: חמישה חודשים חלפו מאז נחשף בקול היהודי כי המנהל האזרחי הודיע על דחייה של כנס מזכירי הישובים ביהודה ושומרון, וזאת בשל הסערה שיצר, ובימים האחרונים יצאה הודעה על מועד חדש לכנס.

בסיבוב הקודם התעקשו במנהל האזרחי כי מזכירי הישובים הלא מוכרים, ובהם אף ישובים גדולים וותיקים, לא ישתתפו בכנס. בקול היהודי נחשף הדבר, ולאחר מגעים שלא צלחו, הודיע וועד מזכירי הישובים כי כלל המזכירים יחרימו את הכנס במידה ולא יוזמנו אליו המזכירים כולם.

כעת נודע לקול היהודי כי במנהל האזרחי החליטו "לרדת מהעץ", ומסרו למועצת יש"ע את ניהול הבאת המוזמנים לכנס במועד החדש, וממועצת יש"ע נמסר לוועד המזכירים כי כלל המזכירים יוכלו להשתתף בו.

הכנס יתקיים ביום ג', י"ז כסלו במלון רמת רחל, ויעלו בו סוגיות שונות הקשורות ליחסי המנהל האזרחי וההתישבות, כאשר מרבית הדוברים הם אנשי המנהל האזרחי שיסקרו את תחומי הפעילות שלהם.

מהמנהל האזרחי נמסר לקול היהודי: "המנהל האזרחי עתיד לקיים כנס מזכירי יישובים על מנת להמשיך לחזק את הקשר עם ההתיישבות ולעדכן על פעילותנו למען ההתיישבות. מועצת יש"ע מזמנת את משתתפי הכנס".

"לסגור את המנהל האזרחי"

על פי המנהל, הכנס נועד לחזק את הקשר בין המנהל האזרחי להתיישבות, וזאת על רקע המתחים והעימותים הרבים, כמו גם ביקורת חריפה שנשמעת מאנשי ההתיישבות על המנהל. לפני מספר חודשים אף קרא ראש מועצת בקעת הירדן דוד אלחיאני לסגור את המנהל האזרחי.

"אני אומר אמירה קשה", אמר אלחיאני בתכניתם של קלמן ליבסקינד ואסף ליברמת ברשת ב'. "מתחוללת פה הפיכה צבאית שקטה בגלל אזלת יד של המחוקקים שלנו. קיימת פה מדינה בתוך מדינה ונכנסו לחלל הזה אנשי צבא שהם אלו שקובעים לנו את החיים האזרחיים ביהודה ושומרון ובקעת הירדן. רק דוגמה אחת פשוטה. אתמול בדיון בוועדת הפנים אומר קצין בכיר מהמנהל האזרחי שהם עושים תיירות לא רע. איש צבא עושה תיירות? אם זו לא הפיכה צבאית שקטה אז מה זה? אולי הם ינהלו את המדינה?".

אלחיאני ציין כי האחריות לשינוי המצב מוטלת על המדינה. "יש גם אחריות על הצבא וגם ראש הממשלה וגם שר הביטחון, אבל הם עסוקים, והאנשים האלה במתפ"ש מנצלים את העובדה שהם עסוקים ומקדמים אג'נדה. אומרת את זה גם רונית לוין שהיתה יועמ"שית במנהל האזרחי ומתארת במאמר שלה איך היא מקדמת נושאי התיישבות באג'נדה הפרטית שלה. הם לא שואלים את מדינת ישראל".

אלחיאני הסביר כי יש לסגור את המנהל האזרחי שמלכתחילה נועד לטפל באוכלוסייה הערבית ביהודה ושומרון. "בהסכמי אוסלו נאמר, ולא בכדי, כי עם כינונה של מועצה פלסטינית יפורק המנהל האזרחי. ראש מנהל אזרחי לשעבר אמר שאסור שהמתפ"ש יהיה איש צבא. הוא עדיין אלוף בצבא ואמר את זה. אנשי צבא אין להם תפיסה אזרחית ולא מבינים את השפה בכלל. אני גר 34 שנים בבקעת הירדן ואני מכיר מציאות שהמנהל האזרחי לא היה כזה דומיננטי והתעסק אך ורק באוכלוסייה הפלסטינית. בעקבות אוסלו הם הפסיקו להתעסק עם רוב הפלסטינים. חברים וחברות תתעשתו, היום יותר שרים וחברי כנסת משתכנעים שצריך לפרק את המנהל האזרחי".

 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 7 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד