בע"ה ד' סיון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

המחלקה היהודית ממשיכה בגיוס סוכנים: "תחושה שמשחקים לך בראש"

בלעדי: איש חינוך שהיה בקשר עם אהוביה סנדק ז"ל הוזמן לשיחת גיוס עם רכז שב"כ. "אמרו לי לא לספר אפילו לאשתי. ממליץ לא לדבר איתם בכלל וחשוב לי להזהיר אחרים"

  • מערכת הקול-היהודי
  • ד' ניסן תשפ"א - 17:24 17/03/2021
גודל: א א א
"חשוב לי להזהיר אחרים" - אליהו אוחיון  (באדיבות המצולם)
"חשוב לי להזהיר אחרים" - אליהו אוחיון (באדיבות המצולם)

נסיונות המחלקה היהודית בשב"כ לגייס סוכנים מקרב ההתיישבות ביהודה ושומרון נמשכים.

אליהו אוחיון, איש חינוך מהישוב כוכב השחר קיבל השבוע שיחת טלפון מאדם שהציג עצמו כעובד במשרד הביטחון, וביקש לשוחח איתו בתחנת המשטרה באריאל. "הגעתי לפגישה בתחנת המשטרה באריאל", מספר אליהו, "היה שם אדם שהציג את עצמו בשם "קפלן" והוא היה נראה אדם טוב, מאוד כן ואמיתי, עדין ונחמד. הוא לא הגיע בקטע של להפחיד, אלא לבחון מהיכן לגשת. הוא אמר לי: 'אני רוצה שתבין שנערי הגבעות הם אחים ולא אויבים, אני יודע מי האויב, הערבים הם האויב, לא אכפת לי מזריקת אבנים וכל מיני דיבורים כאלו'". 

ומה חשבת על כך?

"קלטתי כמה שהם שחקנים: אמרו לי 'אל תספר לאף אחד אפילו לא לאשתך, תשמור את השיחה הזו בינינו, יש לי משהו מאוד חיובי להציע', הרבה פסיכולוגיה. אז שאלתי אותו ישירות, אם אתה יודע מי האויב אז מה אתה רוצה ממני? אמר שהם רוצים לשמור על שלושה דברים: הר הבית, ראש הממשלה, פגיעה בחפים מפשע. שאני אדע שיש כאן דברים גדולים כביכול ולאט לאט יחשוף אותם בפני".

הוא הציג את עצמו מהמחלקה היהודית?

"לא, הוא הציג את עצמו ממשרד הביטחון. שאלתי אותו אם הוא מהמחלקה היהודית אז הוא עשה פרצוף נעלב, אמר 'שהמחלקה היהודית זה מה שהיה אצל הנאצים כלפי היהודים ושהם הרבה יותר גדולים ממחלקה ואחראים גם על טרור זר ולא רק על יהודים'. הוא אמר שהם לא רוצים ממני שום דבר, רק רוצים להכיר אותם יותר טוב ולעזור להם".

השיחה שנערכה לאוחיון מזכירה דפוס פעולה דומה במקרים רבים בהם המחלקה היהודית בשב"כ מנסה לגייס יהודים במניפולציות שונות ורק בשלב מתקדם של פגישות מגלים את כוונותיהם האמיתיות ומנצלים וסוחטים את הסוכנים. מקרה טראגי במיוחד הוא של תושב חוות גלעד שהתאבד ובשיחה שהתגלתה לאחר מותו התברר שהתריע בפני מפעילו מהמחלקה היהודית על כוונתו להתאבד אך זה לא דיווח על כך לאף גורם ולמחרת התגלה התושב ללא רוח חיים.

אוחיון מכיר היטב את הנוער שמתגורר על הגבעות מסביב לישובו, וגםאת אהוביה סנדק הי"ד הכיר טוב מאוד: "הוא היה בא אליי לפחות פעמיים בשבוע, היינו לומדים ומדברים, ואפילו ראיינתי אותו לטובת עבודה סמינריונית שעשיתי על נערי הגבעות במסגרת תואר בחינוך ומדעי החברה".

איך הרגשת בשיחה עם איש השב"כ?

"התעמתתי איתו - שאלתי אותו איך אתה אומר שאתה מאוד בעד הנערים, מאוד אוהב אותם כשהמצב בשטח הוא אחר? אמרתי לו שהוא חי בסרט ושהוא מבולבל. שאהוביה היה ילד צדיק ומתוק ועכשיו אני יושב מול מישהו שנלחם נגדו כאילו היה טרוריסט".

"הוא אמר לי שאני לא יודע הכל, והוא יכול להראות לי לאט לאט, שיש דברים שהם מאוד גדולים. הרגשתי שהוא מנסה לתחמן אותי ולמשוך אותי אליו. אתה יוצא עם תחושה שמשחקים לך בראש".

הוא הצליח לשכנע אותך בצורה כלשהי?

"לא. סירבתי להמשיך את הקשר הזה וברור לי שעדיף לא להיכנס לזה בכלל. הם ידעו לקחת את זה למקום שלא תכננתי ורציתי. אין לי ספק שהרבה אנשים מנתחים את תנועות הגוף שלך, איך דיברת ומה אמרת ואיך להשתמש בזה נגדך". 

מה היית מייעץ לאחרים בכזו סיטואציה?

"עדיף לא לתקשר איתם בכלל, לא להימשך אחריהם, חשוב לי שאנשים אחרים לא יפלו בדבר הזה - הם עובדים על סודיות וחשאיות. העיקר לא להתרגש מהם ולהמשיך לעשות טוב עבור עם ישראל וארץ ישראל". 

תגובות (7) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


58 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 324 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד