בע"ה ב' סיון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

תביעת ענק נגד השב"כ: "אחראים להתאבדות הסוכן"

תביעת ענק על סך שניים וחצי מיליון שקלים מוגשת נגד השב"כ בגין התאבדותו של סוכן שפעל בחוות גלעד בשומרון וכן רשלנות המפעיל

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ג טבת תש"פ - 09:54 20/01/2020
גודל: א א א

לפני כשנתיים התאבד סוכן שב"כ שפעל בתוך הישוב חוות גלעד בשומרון. כעת, מוגשת תביעת ענק כנגד שירות הבטחון הכללי בה מבקשים התובעים, באמצעות עורכי הדין איתמר בן גביר ויוסף מור, כי בית המשפט יורה לשב"כ לפצות את בני המשפחה ב-2.5 מיליון ש"ח.

בכתב התביעה מאשימים עורכי הדין של המשפחה את השב"כ בכך שהם היו יכולים למנוע את מקרה ההתאבדות, אך הם לא נקפו אצבע לשם כך.

הפרשיה נחשפה לאחר שבני משפחתו של התושב קיבלו לידיהם את מכשיר הפלאפון שלו שהוחזק כראיה במשטרה.

לקול היהודי נודע כי בהקלטות השיחות במכשיר נמצאו שלוש שיחות שבוצעו בלילה שקדם להתאבדות, בין התושב לבין רכז המחלקה היהודית המכונה "שלומי" ואחראי על אזור חוות גלעד.

באחת השיחות שערכה כ-50 דקות, הצהיר התושב כמה פעמים על כוונתו להתאבד, כשהוא מזכיר את הסיבה לכך כפרידה מחברתו. הוא אף נשמע אומר במהלך השיחה כי "ברבע שעה האחרונה הייתי עם חבל על הצוואר".

רכז השב"כ מצדו מנסה לדבר על ליבו שלא יבצע את המעשה, אך בכל הזמן הארוך, וגם לאחר ששמע כי התושב היה עם חבל על הצוואר, וגם לאחר מכן כאשר מצהיר התושב שוב ושוב על כוונתו להתאבד עוד הלילה, לא הזעיק הרכז את כוחות הצלה ולא דיווח על המצב לאיש.

   | התושב נמצא רק תשע שעות לאחר ההתאבדות

השניים סיימו את השיחה, ועל פי הערכת גורמי הרפואה, לפנות בוקר התאבד התושב. גם בשלב זה ולמרות שלא ענה לשיחות נוספות שחייג אליו רכז המחלקה היהודית, לא הזעיק רכז השב"כ איש מגורמי ההצלה לבדוק מה מצבו של הסוכן.

לקול היהודי נודע כי רק בסביבות השעה 14:30, תשע שעות לאחר מועד ההתאבדות המשוער, התגלתה גופתו של התושב בידי רבש"ץ הישוב שהוזעק בידי אחד מחבריו של הסוכן שלא הצליח ליצור עמו קשר.

עורכי הדין איתמר בן גביר ויוסף מור אומרים, כי "מדובר במקרה חמור של רשלנות פושעת של שירות הביטחון הכללי. לא רק שבשב"כ הפכו אותו ממקור מודיעיני לטרגדיה מהלכת, אלא הם גם לא פעלו למנוע את התאבדותו. גם כאשר הוא היה עם חבל על הצוואר וזעק למפעיל שלו בשב"כ שהוא רוצה להתאבד, מלבד 'דברי ניחומים' המפעיל לא נקף אצבע בשביל לעצור את ההתאבדות ולמעשה ברשלנותו אחראי למותו המיותר".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


12 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 96 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד