בע"ה ד' סיון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

המחלקה היהודית מנסה להשתיק את המחאה?

תושב רמת גן שילדיו מארגנים משמרת מחאה על רצח אהוביה סנדק קיבל שיחת טלפון מרכז המחלקה היהודית. תושב עתניאל שנעצר בחשד לארגון מחאה מול בתי השוטרים מתאר חוויות

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • ד' שבט תשפ"א - 23:09 17/01/2021
גודל: א א א
מחאה על מות אהוביה סנדק בגשר בר אילן (באדיבות המצלם)
מחאה על מות אהוביה סנדק בגשר בר אילן (באדיבות המצלם)

המחאה על רצח אהוביה סנדק בידי בלשי ימ"ר ש"י נמשכת. הפגנות נמשכות מדי ערב במוקדים שונים ברחבי הארץ, והבוקר (א') אף נצבעו באדום מזרקות בכיכר ספרא וכיכר פריז בירושלים.

אלא שנראה שהמחאה מטרידה את אנשי המחלקה היהודית בשב"כ ואת שוטרי ימ"ר ש"י עצמם.

דב ליברמן, תושב רמת גן, סיפר היום בדף הפייסבוק שלו כי ילדיו משתתפים ואף מארגנים משמרת מחאה באזור. מדובר במשמרת מחאה חוקית, וליברמן אף ציין כי אסר על ילדיו לחסום כבישים.

אלא שלמרות זאת הוא קיבל היום שיחת טלפון מרכז המחלקה היהודית בשב"כ שהציג עצמו כ"רובין" ממשרד ראש הממשלה. "רובין" סירב להזדהות והזמין אותו ל"שיחה". ליברמן תיאר כי סירב לדבר עמו וניתק את השיחה.

"רובין היה זורם ומגניב והתעניין בסחבקיות איך הבידוד עובר (משרד רה"מ יודע שאני בבידוד עם המשפחה, מעכל התת מודע שלי בצד לאט). משם הוא המשיך לאיך שגם לו היה בידוד רק עכשיו עם המשפחה, אבל אין לו שבעה ילדים (תרשום, מוח, הנה עוד משהו שרובין יודע עליך). ואז הוא הזמין אותי לקפה. פגישת היכרות של חצי שעה-שעה. על מה? הוא לא יכול להרחיב בטלפון. משהו שקשור לסייבר", תיאר ליברמן בחשבון הפייסבוק שלו.

"רגע, איך אמרת שקוראים לך?
רובין.
רובין מה?
רק רובין.

זה כינוי, מטעים הרובין, שרוצה לדבר אתי על פרויקט חשוב ומעניין אבל לא יאמר עליו מילה בטלפון. שיודע מה שמי וכמה ילדים יש לי ושאני בבידוד כרגע, אבל לי אסור לדעת איך קוראים לו.
אמרתי שאני לא מעוניין, וסגרתי.

ואז נזכרתי בפעם הקודמת שבה דיברתי עם רובין. אז קראו לו רביד בכלל. הוא גם היה פחות נימוסי, לא הזמין לקפה אלא שלח 2 שוטרים לקחת אותי בלילה מהבית. רביד עבד בשב"כ, ולא אהב את ההפגנות שהשתתפתי בהן נגד ההתנתקות. אז הוא זימן אותי לחקי.... לא מה פתאום חקירה אתה לא חשוד בשום דבר זו רק שיחה. אתה יכול לקום וללכת. רק שאז אולי נעצור אותך. מין משחק שכזה, בוא נראה מה יהיה.
ואני בחיים לא הסתבכתי בכלום, אולי שני דו"חות מהירות ב20 שנות רישיון, מאיפה אני מתמודד עם זה בכלל. רביד הכיר את החבר הזה שלי, את החבר ההוא שלי. הוא לא היה בריון, להפך, הוא שידר חביבות אשכנזית אלגנטית וצעירה, אבל הסאבטקסט המעודן היה "אתה יש לך דווקא פנים יפות, חבל שתכיר אותנו מהצד הלא נכון". וזה הקפיא את דמי".

יש לציין כי מדובר בדפוס פעולה מוכר של אנשי המחלקה היהודית בשב"כ, אשר מנסים להלך אימים על מפגינים ובני משפחותיהם.

"מוצא את עצמי בגשם זלעפות, עם חולצה קצרה ובלי שום דבר חם ללבוש"

בנוסף תיאר היום שמוליק פיין, תושב עתניאל, את חוויותיו ממעצר שווא שביצעו בימ"ר ש"י בנסיון להשתיק את המחאה מול בתי הבלשים המעורבים על פי החשד בניגוח הרכב בו נסע אהוביה סנדק.

פיין, נשוי ואב לילדים, ושלושה צעירים נוספים, נעצרו בידי בלשי ימ"ר ש"י והובאו לחקירה במשטרת ראש העין.

"ביום חמישי האחרון, בעודי יושב במרפאה ביישוב עתניאל, נכנס לחדר אדם בלבוש אזרחי ואומר לי בוא שמוליק", כתב פיין בחשבון הטוויטר שלו.

"ברגע הראשון לא הבנתי מי זה", הוסיף. "אני לא מכיר אותו, למה הוא מכיר את השם שלי? והוא ממשיך: 'בוא, אתה עצור'. עצור על מה? מנסה להריץ בראש איזה פעולה לא חוקית עשיתי. הבלש מציג לי תעודת שוטר, ואיך לא? שוטר של ימ"ר ש"י. הוא מגיש לי צו מעצר ותחת סיבת המעצר מופיעות המילים: 'פגיעה בפרטיות-בילוש או הטרדה'".

פיין נלקח לתא המעצר במשטרת ראש העין, שם נלקחו ממנו כל חפציו עד שהמתין לחוקר. "עוד לפני שאנחנו מתחילים, מסתבר לי שיש עוד 3 עצורים באותה אשמה, חוץ ממני, והם כבר נחקרו ובבית משפט מתחילים דיון על שיחרורם".

"בינתיים הטוען המשטרתי (זה שאמור להסביר לבית המשפט, למה אנחנו כאלה מסוכנים שהיה צריך לבוא ולעצור אותנו באמצע היום ולא להזמין אותנו לחקירה כמו אנשים נורמליים) מתקשר בלחץ שהוא לא יודע איפה כל המסמכים שלו והוא לא מוצא אותם ולא יודע מה להגיד", אמר פיין. "החוקר יוצא לכמה דקות לצעוק עליו ולהתעצבן שמהבוקר הם על זה ואיך יכול להיות שהוא לא יודע את החומר ומי בכלל הביא לך אותו".

לדבריו, "אחרי הסאגה המשעשעת הזאת מתחילה החקירה. החוקר מסביר לי שהאישום 'החמור' עליו אני נחקר הוא רצון להפגין מול בתיהם של השוטרים שהרגו את אהוביה סנדק ז"ל. המשטרה טוענת שחיפשנו בפייסבוק את כתובת המגורים של השוטרים והעזנו לחשוב להפגין מול הבית שלהם. ממש פשע חמור במדינה דמוקרטית".

לאחר מכן התקשר פיין לעורך דין של ארגון 'חוננו' שהסביר לו שאין שום בעיה חוקית לחפש את כתוב בפייסבוק כתובת מגורים של שוטר על מנת להפגין. "אם מול הבית של ביבי ושל מנדלבליט מפגינים באופן חופשי, גם מול בתים של שוטרים, שהם אחרי הכל אנשי ציבור, מותר להפגין", ציין פיין.

"השיחה מסתיימת והחוקר מתחיל בשאלות: 'מה תכננתם לעשות?' 'איך חיפשתם את כתובת המגורים שלהם', 'האם אתם ארגון', 'למה רציתם להפגין מול הבית שלהם', ועוד ועוד שאלות מגוחכות", תיאר. "אחרי משהו כמו חצי שעה, במהלכה החוקר ניסה להסביר לי שלא כדאי להפגין מול בתים של שוטרים ואחרי שהוא מציג בפניי התכתבות שלי עם חבר שבה אמרתי לו יישר כח על זה שהוא מחפש את הכתובות, החקירה נגמרת ואני חוזר לתא המעצר. בהתחלה המשטרה התעקשה שבגלל שהגעתי מאוחר אני אשאר עצור לילה ורק למחרת בבוקר יביאו אותי לדיון. חי העורך דין מתעצבן עליהם ואומר שאין דבר כזה, כולנו עצורים על אותו הדבר ולכן כולנו נשתחרר ביחד".

"אחרי רבע שעה בתא המעצר מגיע החוקר ומשחרר אותי, אבל משאיר את הנשק המסוכן הנקרא 'סמארטפון' אצלו", סיפר. "אני משתחרר ומוצא את עצמי באמצע ראש העין, גשם זלעפות, עם חולצה קצרה ובלי שום דבר חם ללבוש. נאלץ לנסוע 3 שעות בטרמפים הביתה.. כל זה במקום לזמן בנאדם לחקירה, כנדרש במדינת חוק".

תגובות (12) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 324 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד