בע"ה ח' תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

המשטרה תפצה כספית את אשתו של עמירם בן אוליאל

כשבעלה נמצא מאחורי סורג ובריח לאחר שהודה בהצתה בדומא תחת עינויים קשים, בית המשפט פסק פיצויים לאוריין בן אוליאל, לאחר שנכלאה שלא כחוק לפני כעשור

  • יח"צ
  • ט' סיון תש"פ - 16:40 01/06/2020
גודל: א א א
ארכיון (צילום: דוד אור שחר)
ארכיון (צילום: דוד אור שחר)

שופטת בית המשפט המחוזי בירושלים, חגית מאק-קלמנוביץ, דחתה את ערעור המדינה על פסק דין, לפיה חויבה המשטרה לשלם 17,000 ש"ח לאשתו של עמירם בן אוליאל

לפני כעשר שנים, במהלך הפגנה במגרש הרוסים בירושלים, נעצרה אוריין שהיתה אז קטינה כבת 14 וחצי. היא נחקרה במגרש הרוסים, אך למרות שמעצרה התרחש יותר מארבע שעות לפני שבת והמשטרה היתה חייבת להביאה לפני שופט לדיון, החליט קצין המשטרה לכלוא אותה למשך שבת שלמה מבלי להביאה בפני שופט.

אוריין נכלאה כל השבת במגרש הרוסים בירושלים, ובמוצאי שבת הובאה בפני שופט בבקשה לשחררה בתנאי הרחקה, אך השופט סרב לבקשת המשטרה ושיחרר אותה ללא כל תנאי.

כעבור עשר שנים הגישה אוריין תביעת נזיקין על ידי עורך הדין איתמר בן גביר בגין כליאת שווא ובגין תקיפתה בזמן המעצר. השופטת קרן מילר קיבלה חלקית את התביעה וקבעה כי אכן לא היתה סמכות לכלוא את בן אוליאל למשך שבת שלמה, וכי על המשטרה היה להביאה לפני שופט, בוודאי ובוודאי כאשר הוגשה בקשה לשחררה בתנאים מגבילים במוצאי השבת.

באשר לטענה כי אוריין הותקפה במהלך המעצר, קבעה השופטת כי משום שהתביעה הוגשה בשיהוי רב, אין ביכולתה לקבוע ממצאים עובדתיים.

בפסק הדין קבעה השופטת כי בן אוליאל תפוצה ב-13,000 שח, ובהוצאות משפט לעורך דינה בסך 4,000 ש"ח.

בצעד חריג, ערערה פרקליטות מחוז ירושלים על פסק הדין ועו"ד מני פילזר, הממונה על תחום הערעורים בפרקליטות טען כי התביעה הוגשה בשיהוי רב. מנגד טען עו"ד בן גביר כי מדובר היה בילדה בת 14 וחצי. השיהוי נוצר בעקבות התהפוכות שעברה בחייה, ובכל מקרה לא נגרם שום נזק למדינה. עוד טען בן גביר כי מדובר במקרה חמור בו נעצרת ילדה למשך שבת שלמה, למרות שהמשטרה היתה חייבת להביאה בפני שופט, ואפילו לפי המשטרה היתה אמורה להשתחרר.

כעת, התקבל פסק הדין. השופטת מאק-קלמנוביץ דחתה את ערעור הפרקליטות וקבעה כי לא חל שיהוי במובן המשפטי, כי לא נגרם נזק למדינה, כי החומרים בתיק נמצאים והמדינה יכלה לזמן את השוטרת שעצרה את בן אוליאל, וקבעה כי היא מסכימה עם בית המשפט קמא שבן אוליאל נכלאה לשווא.

השופטת קבעה כי ניתן היה לפסוק סכום נמוך יותר, במיוחד בעקבות השיהוי בהגשת התביעה, ואולם אין דרכה של ערכאת הערעור להתערב בסכומי הוצאות, בעיקר כשמדובר בפסק דין סביר.

עו"ד בן גביר: "אין לי ספק שהערעור הוגש רק בשל כך שאורין היא אשתו של בן אוליאל. טוב עשה בית המשפט שדחה את הערעור, והמשטרה צריכה להפנים שאם היא עוצרת ילדות בגיל 14 בגין הפגנה למשך שבת שלמה, ובמיוחד כשהיתה צריכה להביאה לפני שופט או לשחררה בתנאים כבר בתחנה, הרי שעל המשטרה לשלם".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 37 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד