בע"ה י"ג תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

המשטרה תפצה קטין והוריו בגין הטרדה ועיכוב שווא

מידי לילה ערכה המשטרה ביקורת לא-חוקית בבית המשפחה לאחר שבנה קיבל צו מנהלי. למרות סיום הצו ההטרדות לא פסקו

  • יח"צ
  • ב' ניסן תשע"ח - 22:00 18/03/2018
גודל: א א א
ניידת משטרה. אילוסטרציה צילום: אברהם שפירא
ניידת משטרה. אילוסטרציה צילום: אברהם שפירא

המשטרה תפצה הורים ובנם הקטין ע"ס 7,500 ₪, שהגישו תביעה כנגד המשטרה בגין הטרדה ועיכוב שווא של הבן, כך נפסק בעקבות הסכם פשרה שהושג בין הצדדים.

הרקע לתביעה הוא צו הרחקה מנהלי שקיבל הקטין, לפיו היה עליו לשהות במעצר בית לילי בבית הוריו למשך מספר חודשים. התובעים הגישו ערעור על הצו לביהמ"ש הצבאי לערעורים, שהורה על קיצורו בשלושה חודשים.

אולם, שוטרים לפקוד את ביתם של בני המשפחה מידי לילה בכדי לוודא שהוא מקיים את הצו, אף על פי שנגמר תוקפו של הצו לאור פסק הדין של ביהמ"ש הצבאי.

פניותיהם של בני המשפחה למשטרת ישראל ולפיקוד מרכז לא הועילו, והשוטרים המשיכו להגיע לביתם מידי לילה. אחד מהשוטרים אף ידע באופן אישי על פקיעתו של הצו אך המשיך בביקורת הלא-חוקית.

בכתב התביעה נאמר כי הביקורות של השוטרים מידי לילה כללו דפיקות חזקות על דלת הבית של המשפחה, שהעירו הילדים הקטנים והפריעו לפרטיות המשפחה.

בהמשך, ערך הנער את חג ראש השנה והשבת שלאחריו בגבעה הסמוכה ליישובו. באותו הזמן הגיעו שוטרים לגבעה, ביקשו את פרטיו של הנער והורו לו כי הוא מעוכב לתחנה בעקבות הפרת הצו.

לא עזרו הסבריו לשוטרים כי הצו פקע, והוא נדחף בכוח לרכב המשטרתי והוסע בשבת לתחנת המשטרה. לאחר עיכוב של שעה וחצי בתחנה הבינו השוטרים כי הוא דיבר אמת ושחררו אותו. כיוון שלא רצה ליסוע עם השוטרים בחזרה בשבת, נאלץ הנער ללכת ברגל במשך כשעה וחצי עד שהגיע לגבעה.

"לא ייתכן כי המסופים המשטרתיים לא יעודכנו  בפקודות שחרורו או ביטול הוראות מעצר ותיגרם פגיעה לא מוצדקת בחירות ובכבוד האדם", נכתב בתביעה.

עוד נכתב בתביעה כי מדובר ברשלנות משטרתית במזיד או קרובה למזיד, שכן אחד השוטרים ידע על פקיעתו של הצו ואף על פי כן המשיך לערוך ביקורות. בנוסף נטען בתביעה כי התנהלות המשטרה מהווה "הפרה של נוהל לגבי אי עיכוב שומרי דת לתחנה תוך חילול שבת".

בפשרה בין הצדדים הוסכם על פיצויים בגובה 7,500 ₪ לקטין ולבני משפחתו, שנקבעו כפסק דין.

עו"ד מנשה יאדו, שייצג את בני המשפחה, מסר: "לא דובר ב'תקלה' סתם כפי שטענה המדינה, שכן מאחורי תקלה זאת היו גורמים שידעו או אמורים היו לדעת שהצו פקע, אך לא חדלו מהטרדת הקטין ובני משפחתו ולבסוף עצרו אותו מעצר שווא. נקווה כי קבלת האחריות בהליך המשפטי, אשר חובת תשלום פיצויים בצידה, תעזור שתקלות מעין זאת לא יישנו".

כמו כן, בשבוע שעבר פורסם בקול היהודי כי תושב תל אביב שעוכב בצומת תפוח לפני מספר חודשים בטענה שהפר תנאי מעצר בית, תבע את המשטרה ופוצה אף הוא בסכום של כ1200 ש"ח.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 24 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד