בע"ה ז' אייר תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הרשות הפלסטינית פגעה באתר מזבח יהושע בהר עיבל

כחלק מתכנית לסלילת כביש חדש סמוך לעיר שכם, ביצעה הרשות הפלסטינית הרס באתר העתיק והחשוב למורשת היהודית – והשתמשה באבניו לחצץ לכביש החדש.

  • יח"צ
  • כ"ט שבט תשפ"א - 08:06 11/02/2021
גודל: א א א
מזבח יהושע בהר עיבל לפני ההרס (צילום: ירון בוצר)
מזבח יהושע בהר עיבל לפני ההרס (צילום: ירון בוצר)

בשנות ה-80 החל פרופ' אדם זרטל ז"ל לחפור אתר ארכיאולוגי, לא מוכר באותה עת, שנמצא על רכס הר עיבל שמצפון לשכם. במהרה התברר כי מדובר באתר פולחני ייחודי ששימש להקרבת קורבנות. תארוך המזבח לתקופת כניסתם של בני ישראל לארץ, הדמיון בין המבנה שנחפר למזבח המתואר בתורה והעובדה כי באתר נמצאו עצמות בעלי חיים כשרים בלבד הובילה את החוקרים למסקנה כי מדובר במזבח יהושע בן נון שנבנה על הר עיבל, כמסופר בתנ"ך.

בחודשים האחרונים החלה הרשות הפלסטינית בסלילת כביש שעובר בסמוך לאתר המזבח ונועד לחבר בין הכפר עצירה א-שמאליה ובין העיר שכם. במענה לשאילתה דחופה בנושא שהגישה ח"כ מיכל שיר בכנסת לפני כחודשיים ענה השר במשרד הביטחון מיכאל ביטון כי העבודות מאושרות על ידי המנהל האזרחי וכי אין פגיעה באתר הארכיאולוגי.

הירשמו לתפוצת הווצאפ של הקול היהודי >> //  הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

למרות האמירה לפיה אין פגיעה באתר העתיקות, בתיעוד של ארגון 'שומרים על הנצח' ובסרטון   שפרסמה עיריית עצירה א-שמאליה בדף הפייסבוק הרשמי, ניתן לראות כי בשבועות האחרונים ביצעה הרשות הפלסטינית עבודות בכלים כבדים ש'נגסו' במתחם הפולחני המקיף את המזבח.  בחלק מהגדר העתיקה התוחמת את האתר, בצורת סנדל,  נגרסו  האבנים  באמצעות מגרסת חצץ כדי שישמשו מצע לכביש ההולך ונסלל.  בעקבות מיקומו של האתר בשטח B, פועלת הרשות הפלסטינית באין מפריע.

יש לציין כי הפגיעה הפיזית באתר היא המשך ישיר ליחסם של הפלסטינים למקום לאורך השנים, ששמו להם למטרה לדחוק את הנוכחות והביקורים הישראליים באתר החשוב. לטענת גורמים רשמיים ברשות זיהוי האתר כמזבח ישראלי הינו  זיוף ההיסטוריה הפלסטינית של המקום ומהווה שימוש  שקרי בארכיאולוגיה בידי ישראל כדי להשתלט על המרחב, והם יפעלו כדי למנוע זאת. בסרטון הפלסטיני ניתן לראות כי גריסת האבנים נעשתה ביודעין ובמתכוון.  

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן פנה בפנייה דחופה לדרגי הפיקוד בצה"ל ודרש לטפל בנושא בחומרה ולעצור את ההרס באופן מיידי.  

הצטרפו לערוץ הטלגרם של הקול היהודי >>

"זהו המשך ישיר ומצער לזלזול של כל הנוגעים בדבר בכל הנוגע לאתרים ההיסטורים של העם היהודי ומדינת ישראל" אומר דגן "מהגן הלאומי שומרון העתיקה דרך תל ארומה ועד למזבח יהשע בן נון מזעזע לראות כיצד הרשות הפלסטינית ביד גסה הורסת את האתרים הארכיאולוגים שיקרים  לאנושות כולה. אולם מזעזע מכך לראות כיצד כל מי שאמון על המקומות הללו מתנהג באוזלת יד משוועת, מהדרגים המדיניים ועד לממונים בשטח עד כדי הזנחה פושעת שתוצאותיה לפנינו"

לדברי גיא דרך מנהל הפעילות ב'שומרים על הנצח': "אתר המזבח הוא מהחשובים שבאתרי ארצנו ובעל חשיבות מיוחדת למורשת העם היהודי. גריסת נכסי תרבות בני אלפי שנים לחצץ היא מעשה חמור ביותר שאינו מתקבל על הדעת בעולם המודרני. הרשות הפלסטינית מנצלת את סמכויותיה כדי לפגוע באתרים ארכיאולוגיים תוך הפרה של הסכמי אוסלו, וישראל  לא נוקפת אצבע כדי לשמור על המורשת הלאומית והעולמית. אנחנו קוראים לראש הממשלה ולשרי הממשלה להפסיק לטמון את הראש בחול ולהתחיל לעבוד לפני שלא תישאר כאן מורשת יותר"

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 11 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד