בע"ה ט"ו ניסן תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הרשות משחיתה את סבסטיה - "חרפה לאומית"

ערבים מהאיזור, ככל הנראה בהכוונת הרשות, מבצעים עבודות לא חוקיות בכניסה לשמורת שומרון העתיקה במטרה לקבוע עובדות בשטח

  • יח"צ
  • ד' תמוז תשע"ט - 11:20 07/07/2019
גודל: א א א
העבודות בסבסטיה מוא"ז שומרון
העבודות בסבסטיה מוא"ז שומרון

מדריכי מרכז סיור ולימוד שומרון (מדרשת שומרון) גילו כי מזה שבוע לפחות, מקיימת הרשות הפלסטינית בנייה בלתי חוקית בכניסה לגן הלאומי שומרון העתיקה - בו יושבת ממלכת ישראל הקדומה, זאת בנסיון נוסף להשתלט על השטח ולטעון כי מדובר באתר מורשת פלסטיני. 

יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון פנה לראש המנהל האזרחי הנכנס  תת אלוף רסאן עליאן ודרש כי הנושא יטופל באופן דחוף. בשומרון העתיקה ישבה עיר הבירה של ממלכת ישראל הקדומה והיא שריד כמעט יחיד בעולם לממלכת ישראל. 

בשנה האחרונה הכריזה הרשות הפלסטינית על האתר כאתר ההיסטורי פלסטיני החשוב ביותר בתחומה, והחלה בפיתוח מסיבי תוך פגיעה בעתיקות במקום. העבודות מבוצעות בניגוד להסכמי אוסלו, המחייבים שמירה על נכסי מורשת ותיאום עם הצד הישראלי. 

מטיילים שהגיעו למקום בשבוע האחרון נדהמו לגלות עבודות פיתוח וריצוף של הפורום - מבנה העמודים העתיק בשומרון שהיה רחבת השוק המרכזית בתקופה הרומית.  הריצוף פוגע בשרידים העתיקים.

בימים האחרונים עלו ברש"פ שלב נוסף, והם מבצעים עבודות לחסימת שער הכניסה לאתר כולו. מי שירצה להיכנס יהיה מחוייב בתשלום דמי כניסה לרשות הפלסטינית. 

העבודות מבוצעות בשטחי B, בהם האחריות הבטחונית על ישראל אך האזרחית של הרש"פ, אך גולשות גם לשטח C בהם קיימת אחריות הישראלית מלאה. 

משה גוטמן, מתנועת "שומרים על הנצח" מסר בתגובה: "המציאות מוכיחה שוב ושוב- הוואקום שמשאירה הממשלה מתמלא על ידי ישויות זרות ועוינות.  אם אנחנו לא נדע לכבד את ערכי המורשת שלנו- הם יאבדו לעד. אנחנו קוראים לממשלה לפעול באופן מיידי  ובהול לעצור את ההפקרות. זו אחריותנו כלפי דור העתיד ועם ישראל לדורותיו".

יאיר אלמקייס מנהל מרכז סיור ולימוד שומרון אומר כי מלבד העבודות הללו באתר עצמו ישנם מבנים הבנויים על גבי שטח c בסביבת שומרון העתיקה שלא טופלו מעולם.

ישי חמו רכז יו"ש בתנועת רגבים: "העיר שומרון העתיקה, היתה בירת ממלכת ישראל הקדומה במשך מאות שנים, ועיר מרכזית בתקופות נוספות, היא אחד מאתרי הארכיאולוגיה החשובים בארץ. לא רק שהמקום לא נחקר ונחפר כיאות למעמדו, אלא ההפקרות שם חוגגת. לא מדובר רק בשוד עתיקות על ידי רודפי בצע, אלא גם בפגיעה מכוונת מצד הרשות הפלסטינית במורשת היהודית והישראלית שיש במקום הזה. הסכמי אוסלו לא יכולים להוות גושפנקא לפשע כנגד התרבות וההיסטוריה".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 1 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד