בע"ה ט"ו תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

השר אוחנה: "ישנה בעיה עמוקה במנגנון לבדיקת אירועים במעורבות שוטרים"

השר אוחנה הגיב לתושב השומרון וחבר מרכז הליכוד שקרא לו להקים ועדת חקירה לבדיקת התנהלות המשטרה ומח"ש בפרשת הריגתו של אהוביה סנדק ז"ל. אוחנה: "חוסר האמון במח"ש חוצה מגזרים".

  • יהודה פרל, הקול היהודי
  • כ"ט טבת תשפ"א - 09:43 13/01/2021
גודל: א א א
(קובי ריכטר, tps)
(קובי ריכטר, tps)

תושב השומרון, איש חינוך וחבר מרכז ולשכת הליכוד, שלח מכתב לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה בו הוא מבקש לבדוק כיצד ייתכן כי השוטרים החשודים בהריגתו של אהוביה סנדק ז"ל עדיין מסתובבים חופשי.

במכתבו, קרא לשר אוחנה, המכהן מטעם מפלגת הליכוד, להקים ועדת חקירה חיצונית לבדיקת התנהלות מח"ש והמשטרה בפרשה.

המכתב נפתח בחיזוק על ביקורו של השר אוחנה בבית משפחת סנדק ז"ל בימי השבעה. "רציתי לחזק את ידך בביקורך אצל משפחת סנדק, אשר שכלו את בניהם בשבוע שעבר".

"כל הכבוד על היותך ראשון מבין שרי הממשלה שהגיעו לנחם. אין ספק, שמעמדך כשר הממונה על המשטרה, שהיא חשודה במעשה, יש בכך נופך נוסף להרגעת התחושות".

"יחד עם זאת, אי אפשר שלא לזעוק "קול דמי אחינו זועקים אלינו מן האדמה".

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

"רבים דורשים הקמת ועדת חקירה לבדיקת הריגתו של אהוביה סנדק ז"ל, והדרישה היא להקמת ועדת חקירה חיצונית, ולא על ידי חבריהם של החשודים בהריגה, שעלולים לחפות על חבריהם.

"אך אגע במשהו יותר עמוק: כל מקרה של שפיכות דמים, המשטרה ממהרת לעצור חשודים, את כל מי ש"אולי" קשור למעשה. רצח הוא הגבוה ביותר שבעבירות, ולכן חומרת הענישה וחומרת החקירה בו היא הגבוהה ביותר. לכן, גם דרגה "נמוכה" יותר, דוגמת גרימת מוות ברשלנות, באדישות ודומיהן, מחייבות ענישה בהתאם".

"כאשר החשודים נמצאים בבית המעצר, חוקרים אותם, וכמובן מונעים מהם לתאם עדויות וכדומה.

"לעיתים מחפשים אף חשודים "רחוקים". נזכיר רק את האישה הפלסתינית (אעישה עראבי. י.פ) שלפני כמה שנים מתה סמוך לצומת תפוח, על פי השמועה מזריקת אבן. חומרת התוצאה שאשה קפדה את חיה, הביאו לכך שדברי בעלה ש"שמע קולות בעברית", כבר גרמו למעצר של עשרות נערים, לבדוק האם יש מי מהם קשור למעשה.

"במקרה שלנו מוטל הרוג לפנינו. לא צריך לחפש רחוק מי חשוד: הדבר גלוי וידוע. גם קודם שנקבע מסמרות מה בדיוק קרה כאן, חשודים ודאי יש. הדבר הראשוני שצריך להעשות הוא לעצור אותם, להטיל עליהם איסור יצירת קשר אחד עם השני למניעת שיבוש ראיות ותיאום עדויות, ולנהוג בכם ככל חשוד אחר.

"כל זה לא קרה. לא רק שהשוטרים החשודים בהריגה לא נעצרו, לא רק שהם לא מוגבלים במאומה, אלא במשך שעה ארוכה הם וחבריהם היו בשטח, עסקו בהעלמת ראיות, בשיבוש חקירה, עד שצריך להטיל עליהם בנוסף על עבירת ההריגה, ועבירת מניעת עזרה והצלה, גם עבירות של שיבוש חקירה, העלמת ראיות ותיאום עדויות.

"ועדת החקירה שתקום, צריכה לבדוק לא רק כיצד אהוביה סנדק ז"ל קפח את חייו, אלא את כל התנהלות המשטרה בעניין.

לבדוק, איך יתכן שהממונים על אכיפת החוק, מאפשרים לחשודים בהריגה עדיין להסתובב חופשי".

   |  השר אוחנה: לאחר סיום חקירת מח"ש – ייבחנו הממצאים בידי השר

מלשכתו של השר אוחנה הגיבו במכתב חוזר לשולח מהשומרון, שם הובהר כי השר אוחנה סובר כי "ישנה בעיה עמוקה עם מנגנון החוקי שנקבע לבדיקת אירועים במעורבות שוטרים".

"האירוע הטראגי והכואב בו במהלך מרדף משטרתי מצא א מותו אהוביה סנדק ז"ל, והוא בן 17 בלבד, מצוי בשלב זה בחקירה על ידי גורמי המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש), אשר במשרד המשפטים".

במכתב, החתום בידי דן גפן ראש מטה השר אוחנה, נכתב עוד כי "מזה תקופה ארוכה שב והדגיש השר לביטחון הפנים כי באופן עקרוני ישנה בעיה עמוקה עם מנגנון החוקי שנקבע לבדיקת אירועים במעורבות שוטרים, ועל כן הורה, עוד בתפקידו כשר המשפטים, על הקמת ועדת בדיקה ממשלתית, בראשות שופט, לבדיקת התנהלותה של מח"ש, אך הוא הוקפאה בהוראת בג"ץ".

"שינויים מינוריים כאלה ואחרים שנעשו על ידי שר המשפטים היוצא, אבי ניסנקורן, היו רחוקים מהרופורמה הנדרשת, ונדמה כי חוסר האמון במח"ש, נותר בעינו, והוא חוצה מגזרים בחברה הישראלית".

"יחד עם זאת, ממתין השר לממצאי חקירת מח"ש ועם קבלתם, ייבחנו על ידי השר ופיקוד המשטרה מכלול ההיבטים. ברור כי עד אז, חשוב לוודא כי התחושות הציבוריות הקשות נוכח תוצאותיו הטרגיות של האירועים לא יתורגמו למעשי אלימות או חסימות צירי תנועה ללא אישור. משטרת ישראל מאידך, מונחית להכיל את המחאה כל עוד היא נעשית בהתאם לחוק".

"כפי שהדגיש השר בעת ביקור התנחומים שערך בבית משפחתו של אוהביה סנדק ז"ל יום לאחר האירוע, ליבנו עם הוריו של אוהביה, עם בני משפחתו, ועם חבריו בצערם הרב וכאבם העמוק".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 14 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד