בע"ה ג' שבט תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

חשיפה: כפר ערבי חדש נבנה סמוך לגוש שילה

קבלנים ערבים מקימים תשתיות לכפר חדש בן 130 יחידות דיור מאות מטרים מהיישובים עמיחי ועדי עד. במנהל האזרחי ובצה"ל מתקשים להגיב והעבודות נמשכות. "זו בניה אסטרטגית חסרת תקדים"

  • דוד אור שחר
  • כ"ט סיון תשע"ט - 13:10 02/07/2019
גודל: א א א
עבודות הבנייה של הכפר החדש בגוש שילה  (צילום: גאולת ציון בחזון ובמעש)
עבודות הבנייה של הכפר החדש בגוש שילה (צילום: גאולת ציון בחזון ובמעש)

כפר ערבי חדש הולך ומוקם בגוש שילה סמוך לישובים עמיחי ועדי עד.

לפני כשבועיים הבחינו תושבי היישובים עמיחי ועדי עד במחזה חריג. כלים כבדים השייכים לערבים מהאיזור החלו בעבודות עפר ותשתית מאסיביות לא רחוק משטחי היישובים.

הכלים פרצו דרך רחבה מאוד למעבר כלי רכב והחלו בהכשרת מגרשים באיזור. בירור של מזכירויות היישובים מול גורמים רשמיים במנהל האזרחי ובצה"ל וכן מול גורמים ברשות הפלסטינית העלה כי יזם ערבי מרמאללה קנה את השטחים המדוברים מערבי המתגורר באחד מכפרי האיזור וכי הוא מתכנן להקים במקום כפר ערבי.

ואכן, בחיפוש נוסף שערכו התושבים התגלו התכניות הרשמיות. לקבלנים בשטח ישנם דפי תכנית מסודרים ומאורגנים לבניית תשתית דרכים באיזור הכוללת סלילה של דרך תקנית וכבישים נוספים. זאת כאשר בשטח עצמו הם מתכננים לפרוץ לא פחות מ-130 מגרשים חדשים לבנייה.

בהמשך התברר כי התכניות אכן מוכרות למנהל האזרחי, אך שם טוענים כי הם מנועים מלעסוק בנושא מכיוון שהמנהל האזרחי אמון על השליטה האזרחית בשטחי C בלבד. מכיוון שהשטח המדובר הינו שטח B הרי שאין ביכולתינו לעצור את הקמת הכפר הערבי, טענו במנהל.

   | תכניות מסודורות ורשמיות - עבודות מסביב לשעון

גורם ביטחון באיזור סיפר לקול היהודי על המצב בשטח וכן על מה שידוע לו כאיש ביטחון על התכניות חסרות התקדים.

"מדובר בשטח B בשתי כיפות השולטות על עמיחי ועל עדי עד. הערבים פרצו דרך של כביש דו נתיבי לכיוון הכיפות האלה והקבלנים שם מדברים על זה בלי חשש".

לדבריו כאמור, המנהל האזרחי אינו צריך לאשר בנייה בשטחי B, אך הם מודעים למצב בשטח.

"יש עבודות עפר באופן מואץ. כל יום כל היום עובדים שם שני באגרים ומחפרון. מי שעובד שם עכשיו זה קבלני כבישים שיש להם תכנית כתובה".

"ראינו את התוכניות האלה, ממש רשמיות ומסודרות. שלב ראשון זה להכשיר 130 מגרשים תמורת 30 אלף דולר למגרש. מדובר במיקום אסטרטגי כי הכיפות שולטות גם על עמיחי ועדי עד אבל גם על כל האיזור מסביב. על שבות רחל, על איזור התעשייה של שילה והכל".

   | סכנה בטחונית - הכפר צמוד ליישובים היהודים

הקירבה ליישובים היהודים באיזור מדאיגה את התושבים.

קצה תחום השיפוט של היישוב החדש עמיחי, שהוקם למגורשי עמונה הינו חמישים מטרים בלבד ממקום העבודות. כשעמיחי תתרחב על פי התכנית, בתי היישוב צפויים לחפוף לבתי הכפר החדש.

לדברי הגורם הבטחוני מדובר במיזם חדש לגמרי שאינו קשור לאחד הכפרים באיזור וכי המרחק משם לכפרים הסמוכים הוא של מספר קילומטרים.

 "כשניסנו לברר מול החטיבה, המנהל אמר שזה לשטחים חקלאיים, אבל יכול להיות שעכשיו מול התכניות שהצגנו הם כבר שינו את דעתם. זה תכנית מטורפת של בנייה אסטרטגית. הם ככה בונים ממש על הסנטימטר של גבולות שטח C. זה לחנוק את גוש שילה וזה פשוט שזו המטרה".

   | הערבים נזהרים מלחצות לשטחי C 

נתון חשוב נוסף שמסר הגורם לקול היהודי הוא כי מטעם הקבלנים ישנו ערבי המפקח על העובדים בשטח שלא יחרגו לשטחים המוגדרים כשטחים בשליטה ישראלית, וזאת על מנת שהמנהל לא יבלום את העבודה.

"הם מדברים על זה שם בשטח בחופשיות ועל זה שהם דיברו עם המנהל ווידאו שזה תקין. כל הגורמים הרשמיים על זה, אבל זה בשטח B לגמרי". לדבריו "הדבר היחיד שאפשר לעשות זה שהצבא יגדיר את זה כשיקול בטחוני ויעצרו את זה. עכשיו שזה יושב על עתודות שלנו זה מעניין את הסבתא שלהם".

   | מי הריבון בשטח?

בקול היהודי פנינו למנהל האזרחי על מנת להבין מהי סמכותו בשטח, שם הבהירו לנו שמכיוון שמדובר בשטח B הרי שצה"ל הוא הריבון הצבאי באיזור. כאשר פנינו לצה"ל נמסר כי אחריותו של הצבא באיזור הינה רק מבחינה בטחונית אך לא מבחינה אזרחית. והאמון על הנושא הוא המנהל האזרחע.

כשהחזרנו את השאלה למנהל מסרו לנו שהנושא אינו באחריותם שהרי הסכמי אוסלו מסרו את הבעלות האזרחית על שטחי B  ו-A  לידי הרשות הפלסטינית.

   | "ישנה השתלטות בכל ארך ישראל"

אולם, המחלוקות על השליטה הצבאית או האזרחית בשטחים מסויימים, אותם הגדירו הסכמי החלוקה, גורמות כעת לחוסר אכיפה מול השתלטות משמעותית על שטחים בגוש שילה ולא נותנות את המענה לתושבים היהודים בשטח.

לדבריהם בנייה כזו המתקיימת בשטחי B הינה רק חלק מתופעת ההשתלטות הערבית הגדולה בהרבה, של ערביי יהודה ושומרון על שטחים נרחבים גם אלא המוגדרים כשטחים בשליטה ישראלית.

יש לציין כי בסוף השבוע האחרון פרסמה תנועת רגבים דו"ח נרחב אודות ההשתלטות הערבית על שטחי C   על פי הדו"ח נבנו כ-28,000 מבנים בשטחי C ביהודה ושומרון.

"יש כאן כבר שבועיים כלים כבדים שפשוט מכשירים שטחים ופותחים דרכים. אבל ערבים עושים את זה לא רק פה אלא גם בשטחי C שטחי B שטחי ו A. זה לא חדש. עושים את זה בכל ארץ ישראל", אמרו תושבים מגוש שילה לקול היהודי.

"הם עושים את זה כי הם יודעים שיעלימו עין. אין להם אישורים רשמיים, אבל מדינת ישראל ויתרה על 90% מהשטח של יהודה ושומרון. לצערנו גם המתנחלים ויתרו על זה. גם אם זה לא מדעת הם קיבלו את התכתיבים המדיניים האלה שזה מה שזה אומר", אמרו לנו תושבים.

   | "A B C מבחינתנו זה לא משנה"

"מצידנו ארץ ישראל זו ארץ ישראל. לא משנה A B או C. "איפה שכם שלנו, איפה יריחו שלנו, את ארצי חילקו", הזעקה של הרב צבי יהודה זועקת גם עכשיו. מבחינתנו אין הבדל בין תל אביב לשילה או כל מקום אחר".

היום (ג') בשעה 18:00 מארגנים תושבי האזור מחאה נרחבת מול השטח בו הולך ומוקם הכפר החדש. עשרות תושבים הולכים לקחת חלק במחאה שצוברת תאוצה.

"יש כאן תושבים שמארגנים הפגנות נגד זה. הרבה כאן באיזור חמים על העניין וברמה הפשוטה כועסים על זה ולא מוכנים לעבור בשתיקה על כזו השתלטות על חלקים בארץ ישראל. קורע לנו את הלב לראות את הארץ ככה נקרעת".

"מבחינה ריאלית אם אנחנו מוותרים על שטח B ושטח A ומשחקים בכללים האלה אנחנו מוותרים על הזכות המוסרית שלנו על ארץ ישראל. גם מבחינה מעשית, ברגע שאנחנו נותנים להם להרגיש בעלי בתים ושהם מפעלים לחץ הם מקבלים, אז המלחמה תעבור לשטחי C ולגושי התיישבות. על הכל. זה רק עוד סימפטום לבעיה שקורה בכל מקום", סיימו.

מצה"ל נמסר: "אבטחת צה״ל במרחב נעשית באמצעים גלויים וסמויים וע"פי הערכת מצב והיא נובעת משיקולים שונים. צה״ל וכוחות הביטחון פועלים כל העת לשמירה על בטחון התושבים ועל החוק והסדר בגזרת איו״ש. הנושא המדובר מצוי בבחינה".

תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 29 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד