בע"ה ב' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

כל מה שהתרחש היום בהר הבית

אלפי ערבים התפרעו בהר הבית, המשטרה התקפלה והותקפה. 4 שוטרים נפצעו. לאחר לחץ ציבורי, קרוב לאלפיים יהודים עלו להר הבית

  • י' אב תשע"ט - 15:19 11/08/2019
גודל: א א א
ערבים צועקים לעבר יהודים בהר הבית (דוברות המשטרה)
ערבים צועקים לעבר יהודים בהר הבית (דוברות המשטרה)

אירועי תשעה באב סביב הר הבית ומקום המקדש החלו במוצאי שבת, ליל צום תשעה באב.

אלפים השתתפו בקריאת מגילת איכה וקינות ברחבת הכותל המערבי של הר הבית. סמוך לשעה 21:15 התקבצו מתפללים לקריאת מגילת איכה בשער הכותנה. לאחר סיום קריאת המגילה, המשטרה חסמה את שער שכם ואת שער יפו לכניסת יהודים ותיירים.

הורידו עכשיו את אפליקציית הקול היהודי לטלפון הנייד >>

תנועת 'נשים בירוק' ערכה את 'צעדת ליל ט' באב', כפי שעורכת כל שנה, בעיר העתיקה בירושלים. באירוע השתתפו בין היתר ראש עיריית ירושלים לשער ח"כ ניר ברקת, השר  בצלאל סמוטריץ', הרב אורי שרקי ועוד.

במהלך הלילה נרשמו התפרעויות של ערבים, אשר תקפו כוחות משטרה, ברחוב הגיא בעיר העתיקה, ברובע המוסלמי וסמוך לשער שכם.

ביום הצום, בשעה 7:30, עת היו אמורים להיפתח שערי הר הבית למבקרים, נעמדו מאות יהודים שבתור בכניסה להר הבית, אולם המשטרה מנעה מהם את הכניסה למקום.

באותו הזמן, התפרעו אלפי ערבים בשטח הר הבית. המתפרעים יידו אבנים, בקבוקי תבערה וחפצים לעבר השוטרים במקום. ארבעה שוטרים נפצעו באורח קל. כמו כן, הניפו ערבים במקום שלט ענק שקרא להתנגד ל'תכנית המאה' של טראמפ ואהדיר את דמותו של מחבל ערבי שביצע פיגוע טרור.

בשעה זו, יצאו פעילים תנועת 'חוזרים להר' לסיור סביב שערי הר הבית. במהלך הסיור, התפתח עימות בין הפעילים לבין מספר פורעים ערבים. יהודי שהשתתף בסיור נפצע ונזקק לקבלת טיפול רפואי.

בעקבות סגירת הר הבית ליהודים, פרצה סערה ברשתות החברתיות והועלתה שוב ושוב הדרישה לפתיחת הר הבית ליהודים ביום האבלות על החורבן. שר התחבורה וחבר הקבינט המדיני בטחוני בצלאל סמוטריץ', כתב כי "סגירת הר הבית ליהודים בתשעה באב היא בושה וחרפה, מהסוג שמזכיר לנו על מה אנחנו צמים היום".

בשעה 10:50 נפתחו שערי הר הבית וקבוצות של יהודים הורשו להיכנס למקום במסלול הקצר באורך של כ-150 מטרים בלבד, כשמאות ערבים קוראים לעברם קריאות נאצה. בשעה 12:00 נסגר ההר לכניסה ליהודים ונפתח שוב בשעה 13:30 למשך שעה בלבד.

סך הכל עלו להר הבית כ-1,729 יהודים במהלך צום תשעה באב, מדובר על שיא אשר בארגוני הר הבית אומרים כי אינם מכירים כמות כזו של עולים להר הבית ביום אחד. עשרות אלפי ערבים עלו במהלך היום להר.

בשנה שעברה לעומת זאת, עלו להר הבית כ-1,400 יהודים, כאשר ההר היה פתוח במשך כ-4.5 שעות, שהם כפול מהזמן שניתן היום ליהודים לבקר במקום.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 11 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד