בע"ה י"א תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

כתב אישום כנגד הקטין: מואשם בהריגה

למרות הראיה המורכבת: הפרקליטות הגישה כתב אישום כנגד הקטין שנחקר בשב"כ בגין הריגת ערביה לאחר הפיגוע בברקן

  • י"ח שבט תשע"ט - 09:16 24/01/2019
גודל: א א א
הפגנה אמש מול בית המשפט בדרישה לשחרר את הקטין  (יוסף פריסמו)
הפגנה אמש מול בית המשפט בדרישה לשחרר את הקטין (יוסף פריסמו)

קרוב לחודש יושב קטין בן 16 מבנימין במעצר בידי השב"כ, ולאחר סאגה משפטית, הצהרת תובע שלא מומשה ובדיקות רבות, הגישה הבוקר (ה') הפרקליטות לבית המשפט המחוזי בלוד כתב אישום חמור כנגד הקטין בגין הריגה ועבירות נוספות.

הקטין מואשם בכך שיידה אבן גדולה על רכב בו נסעה ערביה בשם עאישה ראבי שנהרגה מפגיעת האבן.

העבירות המיוחסות לקטין הן "הריגה בנסיבות מעשה טרור, יידוי של אבן לעבר כלי תחבורה בנסיבות מחמירות בנסיבות מעשה טרור, חבלה במזיד ברכב בנסיבות מעשה טרור", ואת כתב האישום הגיש עו"ד רועי רייס מפרקליטות מחוז מרכז.

בכתב האישום מתואר כי בסוף השבוע בו התרחש האירוע נותרו הנאשם ותלמידים נוספים ללון בישיבה בה למדו אותה עת וכי בשעת האירוע התמקם הנאשם, בליווי אחרים, על גבעה הצמודה לשולי כביש 60, שהינו כביש בינעירוני מהיר, הממוקמת מטרים ספורים מהכביש, בחלקו  שבין צומת רחלים לצומת תפוח.

עוד נטען כי "הנאשם אחז בידו סלע אשר משקלו קרוב לשני קילוגרם, במטרה לפגוע באמצעותו בנוסעי רכב ממוצא ערבי, וזאת מתוך מניע אידיאולוגי של גזענות ועוינות כלפי ערבים באשר הם".

יש לציין כי האירוע התרחש חמישה ימים לאחר הפיגוע באיזור התעשייה ברקן בו נרצחו בידי ערבי זיו חג'בי וקים לבנגרוד יחזקאל הי"ד, אשר נכפתה והוצאה להורג בידי המחבל - חשמלאי שעבד במפעל באיזור התעשייה.

כתב האישום ממשיך ומתאר כי "באותה עת נסעו עאישה ראבי, בן זוגה ובתם בת ה-9 בחלק זה של הכביש, מצומת רחלים לצומת תפוח, בדרכם לביתם בבידיא, ברכב המשפחה, במהירות גבוהה של כ-100 קמ"ש. עם התקרבות הרכב זיהה הנאשם שמדובר ברכב פלסטיני עם לוחית זיהוי לבנה פלסטינית. לקראת הגעת הרכב במהירות גבוהה יידה הנאשם את הסלע בעוצמה ובאופן חזיתי לעבר שמשת הרכב הקדמית, במטרה לפגוע ביושבי הרכב, ומתוך אדישות לאפשרות גרימת מותם. הסלע פגע בחלקה העליון הימני של שמשת הרכב הקדמית, ניפץ אותה, חדר אותה, ופגע בעוצמה אדירה ישירות בראשה של עאישה, הכל לעיני בני משפחתה.

כתוצאה מכך נגרמה לעאישה פגיעת  ראש קשה וקטלנית. המתלונן, אשר הצליח שלא לאבד שליטה ברכב ולהימנע בכך מסיכון בטיחותם שלו, של הילדה הקטנה ושל יתר משתמשי הכביש, המשיך בנסיעתו לכיוון צומת תפוח, תוך שהוא מפעיל אורות חירום מהבהבים, קורא לעבר בתו בצעקות ונוסע במהירות למרפאה הפלסטינית הקרובה ביותר למקום, שם נקבע מותה".

הפרקליטות ביקשה את המשך מעצרו של הקטין עד לתום ההליכים המשפטיים כנגדו.

D.N.A לא חד משמעי - מה הוביל לכתב האישום?

יש לציין כי ארבעה נערים נוספים שנחקרו בתיק זה שוחררו בסופו של דבר לאחר שבשב"כ ובמשטרה לא הציגו כל ראיה נגדם.

כתב האישום כנגד הקטין נסמך על פי הפרסומים על דגימת D.N.A שנמצאה על האבן שפגעה בהרוגה. אלא שהימשכות ההליכים בעניין וההתלבטויות הרבות של הפרקליטות מלמדות כי ככל הנראה לא מדובר בדגימה חד משמעית אלא בדגימה אשר יכולה ככל הנראה להתאים למספר רב של אנשים.

בנוסף, בימים האחרונים מסר הקטין גרסה ובה ככל הנראה גם אפשרויות להימצאות D.N.A שלו באזור, שכן מדובר באזור בו מסתובבים לעיתים נערים יהודים.

בארגון חוננו המייצג את הקטין אמרו במסגרת הליכי המעצר כי מדובר בראיה דלילה, והעריכו כי בסופו של יום הקטין יזוכה, אולם בשב"כ רוצים להראות בכל מחיר כי פיענחו את המקרה.

עוד יש לציין כי לאחר הפרסומים על כך שכתב האישום מסתמך על דגימת D.N.A, החלו להתפרסם ברשתות החברתיות סיפורים רבים על יהודים שהותקפו בידי ערבים באבנים, אך במשטרה סירבו לבדוק את האבנים בטענה שלא ניתן להפיק מהן ממצאים פורנזיים. 

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 24 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד