בע"ה כ"ב תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מדווחים מהשטח: מה באמת קורה ביצהר ובגבעת קומי אורי?

הצו המנהלי-הדרקוני שניתן למרות הביקורת, לצד מעצר תוך חילול שבת - עוררו סערה שמסרבת לדעוך. זריקת אבנים, ירי באוויר, וצו תפיסה לגבעה הפורחת - מה שבאמת קורה ביצהר ובגבעת קומי אורי

  • יהודה פרל
  • כ"ג תשרי תש"פ - 20:01 22/10/2019
גודל: א א א

הצו המנהלי עליו חתם אלוף פיקוד המרכז נדב פדן נגד נריה זארוג תושב גבעת קומי ביצהר, עורר סערה שמסרבת לנוח.

גבעת קומי אורי (הכיפה הסרוגה) הוקמה לפני מספר שנים סמוך לישוב יצהר. כיום, מתגוררות בה קרוב לשבעה משפחות ונערים רבים מתגוררים במקום ומחזקים את האחיזה בשטח.

לאחר שפדן הודיע על כוונתו לחתום על צו מנהלי כנגד זארוג, קיבל זארוג, בן 21 נשוי למרים ואב לתינוק, תמיכה רחבה. במקביל, נמתחה ביקורת כנגד הכוונה לחתום על צו מנהלי כנגדו.

השר בצלאל סמטריץ' פנה במכתב לראש הממשלה ושר הבטחון נתניהו כי יורה שלא לחתום על הצו. הרב יצחק גינזבורג והרב דב ליאור הוציאו מכתב תמיכה בזארוג. מזכירות הישוב יצהר הודיעה לצבא כי תחדול מתיאום עם כוחות צה"ל באזור במידה וייחתם צו כנגד זארוג ותושבים יצאו להפגנות מחאה מול חטמ"ר שומרון ומול ביתו של האלוף פדן.

עם זאת, בחרו בצה"ל ובשב"כ לגרש את נריה זארוג, בצו מנהלי וללא משפט, מביתו וממשפחתו למשך מספר חודשים. בין היתר, הצו המנהלי אסר עליו ליצור קשר עם כמה מחבריו. צו מנהלי דומה ניתן גם לדוד חי חסדאי, גם הוא תושב קומי אורי. זארוג הצהיר כי אינו מוכן להישמע לצו וכי הוא יישאר בביתו ביצהר.

    | תושב נעצר באלימות בידי חיילי צה"ל ושוחרר בבימ"ש

בתוך כך, בימים האחרונים, במספר אירועים, עוררו ערבים מהאזור יחד עם אנרכיסטים מארגון שמאל קיצוני, פרובוקציות באזור הישוב. ביום רביעי לדוגמא, התקרבו למטעי הזיתים בין הישוב יצהר לבורין פעילי ארגון השמאל-הרפורמי 'רבנים למען זכויות אדם'. באותו אירוע, תושבים מהישוב הדפו את פעילי השמאל, שטענו שאף הותקפו. מטע זיתים סמוך הוצת, ככל הנראה בידי יהודים.

כשעה לאחר האירוע, הגיע לגבעת קומי אורי כוח צבאי בפיקוד מ"פ ובאלימות חריגה נעצר תושב הגבעה. "הם פרצו לבית, לא הבנתי מה קורה והקצין קפץ עלי וחנק אותי", סיפר התושב שנעצר. "הם אזקו אותי וגררו אותי לג'יפ באלימות. עד ליציאה מיצהר חייל חנק אותי והשכיב אותי בכח ובאלימות. בחקירה דרשתי מהמשטרה שמצ"ח יחקור את המ"פ והחיילים האלימים." בהמשך, אותו תושב הגיש תלונה במצ"ח כנגד הקצין וחייליו ובית המשפט שחרר אותו לביתו כשהתברר שאין כלל ראיות הקושרות אותו לאירוע.

בעקבות כך, ביום שישי האחרון הביע תושב הישוב מחאה בפני מג"ד הגזרה על האלימות והמעצר של הנער, שבינתיים כבר שוחרר. במקום התפתח עימות מילולי והמג"ד הזעיק למקום כוחות מג"ב ומשטרה.

  | למרות הניסיונות להרגיע את הרוחות – תושב נעצר תוך חילול שבת

למרות ניסיונות שונים, מצד מזכירות הישוב, תושבים שונים וראש המועצה יוסי דגן להרגיע את הרוחות, המג"ד סרב לכך. בצעד חריג ביותר, תוך חילול שבת חמור, הגיעו כוחות משטרה בליל שבת לבית חמיו וחמותו של תושב הישוב שמחה בפני המג"ד ועצרו אותו. כמו כן, החרימו את רכבו של התושב. לאחר שבית המשפט האריך את מעצרו, ערעור שהגיש ארגון חוננו לבית המשפט התקבל והוא שוחרר עוד לפני שמחת תורה לביתו.

בעקבות האירועים, בליל הושענא רבה, התפתח עימות בין חיילי צה"ל לבין נערים בגבעת קומי אורי. על פי הדיווחים מהשטח, צמיגיו של רכב צבאי נוקבו בידי נערים ששהו בגבעה. בעקבות כך, חיילי גולני ניסו לעצור מספר נערים וביצעו ירי באוויר מעל ראשיהם של הנערים, מה שככל הנראה גם להתלהטות הרוחות. במקום התפתח עימות. הנערים יידו אבנים לעבר חיילי צה"ל והחיילים השתמשו כנגד הנערים באמצעים לפיזור הפגנות. חייל אחד נפגע באורח קל והוא טופל בשטח.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הוציא אף הוא הודעת גינוי לאירועים שהתרחשו, לצד אישי ציבור נוספים שביקשו לגנות את תקיפת חיילי צה"ל. תושבי הישוב יצאו בערב חג להפגנת מחאה בכניסה לישוב. חלק מהתושבים הניפו שלטי תמיכה בנוער הגבעות ובחיילי צה"ל.

"מדובר בנוער שמוסר את נפשו למעננו ולמען ישוב הארץ, נוער אידיאליסט", אמר ישראל אריאל, ממקימי הישוב יצהר. "לפעמים הם עושים שטויות ודברים שאינם בסדר. המחשבה שהיא שבגלל הבושה ואי הנעימות מול הציבור אז נפנה להם גב, זו התנהגות לא יהודית ואני סולד מזה".

בהפגנת מחאה נוספת של תושבים, יחד עם יו"ר מועצת שומרון יוסי דגן בחטמ"ר שומרון, הונפו שלטים נגד פגיעה בכוחות הבטחון ותמיכה בחיילי צה"ל.

   |  שוטרים תקפו נערים והפכו את הגבעה לבסיס מג"ב

בליל חג שמחת תורה, הגיעו כוחות מג"ב גדולים לגבעה והכריזו על גבעת 'קומי אורי' כ'שטח צבאי סגור'. בבוקר העירו כוחות מג"ב את כל התושבים ששהו במקום, הודיעו להם כי קיים במקום צו שטח צבאי סגור וכי עליהם להתפנות מיד במוצאי החג, למעט המשפחות.

בניגוד לדברי השוטרים, מספר דקות לאחר מכן ניסו כוחות מג"ב במקום לעצור נערים. החל משעות הבוקר נמנעה כניסת תושבים מהישוב שהגיעו להתפלל עד לשעות הצהריים.  בנוסף, הכוחות מנעו מהתושבים לעלות לבית הבחורים העומד במרכז הגבעה.

שני בחורים שביקשו להגיע במהלך החג לבית הבחורים בגבעה, הותקפו בגז פלפל בידי השוטרים. תושב הישוב שהגיע בכדי להרחיק את הנערים מהשוטרים, הותקף גם הוא בגז פלפל מטווח אפס. בסך הכל השוטרים תקפו חמישה תושבים בגז פלפל.

עם צאת החג, הציגו כוחות מג"ב בפני התושבים צו שטח צבאי סגור ל-30 יום (למעט המשפחות), וכן 'צו תפיסה' על מבנה הבחורים ל-45 יום, שנהפך לבסיס מג"ב. מאותו הרגע, הפכו את שטח הגבעה לבסיס מג"ב.

ביום שלישי בבוקר הניחו השוטרים צו הריסה לבית משפחה בגבעה וכן צווי הפסקת עבודה לשני מבנים בגבעה. כמו כן, שוטרי המג"ב הקימו במקום מספר אוהלים ובינתיים, כך נראה, הוקם לו בסיס מג"ב בגבעת קומי אורי.

תגובות (17) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 9 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד