בע"ה כ"ה אב תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מדוע צה"ל מנסה לחסום כבישים לתנועת ישראלים ברחבי יו"ש?

באזורים רבים ביהודה ושומרון הציב צה"ל שלטים המבהירים כי מדובר בשטח הרשות הפלסטינית ו"הכניסה אסורה לישראלים". אלא שבמציאות, במקרים רבים הכניסה לישראלים דווקא מותרת

  • אלישע ירד
  • כ"ג חשון תשפ"א - 09:31 10/11/2020
גודל: א א א

בכניסות לעשרות כפרים וכבישים ברחבי יהודה ושומרון, מוצבים שלטים המורים על איסור כניסה לישראלים.

הנכתב בשלט ברור ואינו משתמע לשתי פנים. "דרך זו מובילה לשטח A בשליטת הרשות הפלסטינאית, הכניסה לישראלים אסורה, מסכנת את חייכם ומהווה עבירה פלילית". פעמים אף נכתב על השלט "שטח A. הכניסה אסורה לישראלים".

אלא שמבדיקה מקיפה שערכנו בקול היהודי עולה, כי במקומות רבים הנוסח הכתוב בשלט כלל איננו נכון. פעמים רבות שהשלטים מוצבים בכניסה לאזורים המוגדרים כשטחי B או C, המותרים לכניסת ישראלים, גם על פי הסכמי אוסלו.

הסכמי אוסלו, בין היתר, חילקו את יהודה ושומרון לשלושה סוגים. שטח A בשליטה ביטחונית ואזרחית של הרשות הפלסטינית. שטח B בשליטה אזרחית פלסטינית וביטחונית ישראלית ושטח C בשליטה ישראלית מלאה – ביטחונית ואזרחית. אז נקבע, כי כניסת ישראלים לשטח A אסורה על פי חוק. בשטחי B ו-C, כאמור, הכניסה לישראלים מותרת.

בשנים האחרונות, הציב צה"ל מאות שלטים ברחבי יהודה ושומרון, כדי למנוע מאזרחים ישראלים להיכנס לשטח A. אולם נראה שמישהו במערכת מעוניין לחסום עוד אזורים לכניסת יהודים.

   | "אין כניסה לישראלים" בכביש המוביל אל סבסטיה, חומש ושאנור 

קחו לדוגמה את ציר 60 הישן, ציר מרכזי מדרום הארץ לצפונה. בין היתר, הכביש מוביל לגן הלאומי סבסטיה בשומרון. בתחילת הכביש, מעט אחרי צומת הפניה לישוב שבי שומרון, מוצב שלט האוסר על כניסת ישראלים. הכביש שאורכו כ-30 קילומטרים עובר סמוך לישובים החרבים חומש ושאנור ומקצר את הנסיעה צפונה בכחצי שעה.

על פי האמור בשלט, נאסרת הנסיעה בכביש לאזרחים ישראלים, בנימוק שהוא עובר בשטח A. אולם מבדיקה שערכנו בקול היהודי, התברר שאין לדברים האלו כל בסיס במציאות. שכן הכביש כולו עובר אך ורק בשטחי C.

גם הכפרים הסמוכים לכביש - סבסטיה, נקורא ודיר שרף נמצאים בשטחי C וB-.

כביש זה הוא לא היחיד אשר השלט המוצב בכניסתו איננו תואם את המציאות.

גם בכביש המחבר בין אלון מורה לבקעת הירדן ועובר בכפרים דיר אל חטב ועסכר הנמצאים בשטחי B, הציבה המדינה שלט האוסר על נסיעה בו. גם שם על פי האמור בשלט, העילה לכך היא, שהוא מוביל לשטח A.

נציין כי הכביש הינו ציר מרכזי המקצר בכמעט שעה את הנסיעה צפונה לתושבי אלון מורה, ושימש בעבר את תושבי גב ההר.

הנה עוד מספר דוגמאות למקומות שתיעדנו, בהם מוצבים שלטים דומים:

רק לפני שנפרוט דוגמאות אלו, חשוב לנו להודות לגולשים הרבים שסייעו לנו לחשוף מקרים דומים. אם תתקלו בשלטים מסוג זה, אנא שלחו אלינו (לווצאפ: 052-2495842 או לדוא"ל:  hakol.hayehudi1@gmail.com) תמונה של השלט וכן מיקום מדויק עד כמה שניתן. אנו נטפל ביתר.

בכניסה מכביש 465 לכביש העובר בכפר עין סיניא, כל הכפר ואף הכפרים הסמוכים לו נמצאים בשטחי C וB. גם כאן הכביש מקצר משמעותית את הנסיעה מגוש טלמונים – לישובים עפרה ובית אל.

בשלט הזה אף הגדיל לעשות המפקד הצבאי שלא כתב כמו שלטים רבים אחרים, "כביש זה  מוביל לשטח A", אלא כתב מפורשות, "השטח שלפניך הינו שטח פלסטינאי- הכניסה לישראלים אסורה". מה שכאמור אינו כלל איננו נכון.

בכניסה לכפר אום צפא הסמוך לישוב עטרת מוצב שלט עם כיתוב דומה, למרות שכל הכפר נמצא בשטח B.

בכניסה לכפר ביר זית שבבנימין מוצב גם שלט האוסר על כניסת ישראלים. גם במקרה זו הכפר נמצא בשטח B ואינו קרוב לשטח A.

בכניסה לכפר נעלין הסמוך לעיר מודיעין. השלט מורה כי מדובר בשטח A. בדקנו: הכפר בשטח B.

גם בכניסה לכפר בידיה בשומרון מופיע שלט המורה על איסור כניסת ישראלים למקום בשטח היותו שטח A, בעוד שטח הכפר וסביבתו, גם הרחוקה, הוא שטח B ובחלקו C.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לקול היהודי, כי "שלטים מסוג זה מוצבים בדרכים אלו בהתאם להערכת המצב בשטח, ניתוח האיומים ובהתאם לנוכחות צה״ל במקומות הנ״ל, ובכך מונע כניסה של ישראלים למקומות בעלי סיכון".

תגובות (6) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 24 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד