בע"ה א' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close
האזינו:

משרד החינוך הפלה תושב השומרון: "אתה גר בחוץ לארץ"

בלעדי: תושב השומרון נדהם לגלות כי מבחינת פקידה במשרד החינוך הוא גר "בחוץ לארץ" ולכן לא יכול להוסיף לבקשת מלגה קריטריון של שכירות. במשרד החינוך התנצלו אך הסתבכו בגרסאות סותרות. הרב רפי פרץ סירב להגיב | האזינו

  • אלחנן גרונר
  • כ"ב שבט תש"פ - 12:30 17/02/2020
גודל: א א א
 (צילום: יהודה פרל)
(צילום: יהודה פרל)

חשיפת הקול היהודי: האם משרד החינוך נוהג בהפלייה אסורה על רקע מקום מגורים כנגד תושבי יהודה ושומרון?

הריבונות שהובטחה ביהודה ושומרון נותרה בינתיים כהבטחת בחירות, אך אם לא די בכך, במשרד החינוך הגדילו לעשות והודיעו לתושב השומרון כי הוא מתגורר ב"חוץ לארץ".

התושב, שהגיש בשם אשתו הסטודנטית בקשה לקבלת מלגה ממשרד החינוך, נדהם כאשר במשרד סירבו לאשר את טופס שכירות הדירה שהגיש, ופקידה הודיעה לו כי הסיבה היא שהוא גר ב"חוץ לארץ" – מעבר לקו הירוק.

התושב פנה לאחרונה בבקשה למלגת משרד החינוך הפתוחה לציבור לצורך סיוע במימון הלימודים, מלגה אותה קיבלו בני הזוג בעבר.

לאחר הרישום לקבלת המלגה ושליחת הטפסים המתאימים כפי הצורך, ובהם אישור שכירות על דירת המגורים שלהם בישוב יצהר, נשלחה להם בשבוע שעבר הודעה על כך שישנה בעיה באישור השכירות.

בשיחה טלפונית עם נציגת משרד החינוך ניסה התושב להבין מה הבעיה באישור השכירות ששלח.

נציגת המשרד ענתה לו לאחר דין ודברים ארוך כי המשפחה מתגוררת מעבר לקו הירוק, ולכן היא אינה עומדת בקריטריונים של משרד החינוך.

התושב נדהם מתוכן הדברים וביקש שוב ושוב כי הפקידה תוודא שאכן זהו הנימוק, וזאת מאחר ובמהלך השיחה עלתה גם אפשרות כי הדבר קשור לגובה השכירות או העובדה שהוא שוכר מאגודה שיתופית.

אולם הפקידה בדקה את הדברים לעומק ואז חזרה והסבירה כי הדבר אינו קשור לגובה שכר הדירה או לזהות המשכיר, אלא רק לעובדה שהם מתגוררים מעבר לקו הירוק.

"בגלל שאנחנו מחוץ לקו הירוק אנחנו לא נחשבים כשכירות?", שאל התושב בשיחה אותה הקליט. "נכון", נשמעת הפקידה עונה. "זה אפליה, אני מנסה להבין לפי איזה קריטריונים עובדים, זה מוזר לי", משיב התושב.

"כן אבל אתה מבין, זה בחוץ לארץ לכל עניין", השיבה הפקידה. "אני גר בחוץ לארץ?? אני אזרח ישראלי עם תעודה כחולה", נזעק התושב אך הפקידה עונה: "אתה מחוץ לקו הירוק אז בא, זה לא נחשב".

בהמשך הסבירה הפקידה כי אלו הקריטריונים של משרד החינוך וכי אין נימוקים לקריטריונים.

לאחר מכן עברה להסביר כי הוא שוכר מאגודה שיתופית, אך לאחר שביקש לברר האם במידה והיה שוכר מאדם פרטי היה נחשב הדבר לשכירות, ביקשה הפקידה שימתין לבירור העניין, ולאחר מכן שבה ואמרה: "גם בלי שום קשר, גם אם זה אדם פרטי, אם זה מחוץ לקו הירוק זה לא מתקבל על פי הקריטריונים. זה לא עניין של הפלייה. אלה הקריטריונים".

  | שלב ב': לא הקו הירוק אלא הקרוואן

אלא שכאן לא נגמרה הסאגה.

לאחר שפנינו לתגובת משרד החינוך, מיהרו במשרד לנסות ולערוך מקצה שיפורים ביחסם לבקשת המלגה.

פקידה נוספת, בכירה יותר, התקשרה לתושב, התנצלה ומסרה לו תירוץ אחר לכך שהטופס על השכירות לא אושר.

"אני פונה אליך בעקבות המייל שקיבלנו. אני עשיתי בירור מעמיק כמובן, וחשוב לי להבהיר לך שזה לא משהו שאנחנו דוגלים בו או משתמשים בו או בעצם באיזשהוא מקום פועלים על פיו, זה לא משהו שנהוג אצלנו במשרד החינוך לעשות", אמרה.

לדבריה, נושא הקו הירוק "זה ממש לא קשור", ומה שהפריע למשרד החינוך הוא שהמשפחה מתגוררת בקרוואן.

"לפי החוזה אתה פשוט גר בקרוואן וזה בדיוק על אותו משקל של מעונות ולכן זה כמו סטודנט שגר במעונות. זה לא משהו שקשור לקו הירוק", אמרה והוסיפה שוב כי "היה חשוב לי לעשות איזה בירור מעמיק ולבדוק מה כן היה בשיחה הזו כי המסר לא הועבר אליך כמו שצריך, זה באמת יצא לגמרי מכלל שליטה".

קריטריון לפיו קרוואן נחשב למעונות, וישנה חלוקה לפי סוג המבנה שבו אדם גר נשמע מוזר בהחלט, וזאת גם לפי גורמים במשרד החינוך ששוחחו עם הקול היהודי.

   | שלב ג': הטפסים חסרים או לא?

אלא שהתגובה הרשמית שקיבלנו ממשרד החינוך מסבכת את העלילה עוד יותר.

בתגובה זו כלל לא מוזכר נושא הקרוואן ובמשרד עברו לטענה שונה לחלוטין לפיה המשפחה לא העבירה מסמכים להשלמת התהליך, זאת על אף שלדברי התושב איש לא ביקש ממנו כאלו מסמכים, ובשתי השיחות שערך עם נציגות המשרד לא עולה כל זכר לדרישה שכזו.

"הפונה זכאי למלגה כמו כל אזרח אחר במדינת ישראל, ככל שהוא עומד בקריטריונים לקבלתה", נמסר לקול היהודי ממשרד החינוך.

"במקרה הנדון הוגשה בקשה עם פרטים חסרים, ועל כן לא ניתן היה להשלים את התהליך. הפונה התבקשה להשלים אותם, אך הדבר טרם בוצע. יובהר כי אין כל קשר בין מתן המלגה למיקום הגאוגרפי. העניין נבדק וטופל אל מול פקידת השירות".

  | שר החינוך הרב רפי פרץ מסרב להגיב

פנינו למשרד החינוך בניסיון להבין באילו פרטים מדובר, שכן כאמור איש לא פנה לתושב בבקשה להעביר למשרד פרטים נוספים, אך שם לא הגיבו שוב לפניה.

התושב עצמו התקשר לברר האם חסרים פרטים, והועבר לדבר עם אותה פקידה בכירה ששוחחה עמו יום קודם. זו סיפרה לו כי היא ביקשה להיות אחראית על המקרה, ולאחר שבדקה לעומק אמרה כי לא חסרים מסמכים שהוא צריך להעביר, דבר שכאמור סותר את התגובה הרשמית של משרד החינוך.

פנינו גם לדובר שר החינוך הרב רפי פרץ ממפלגת 'ימינה'. בסביבת השר זעמו על המקרה, אולם השר פרץ סירב להגיב לפניית הקול היהודי.

יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון אמר בתגובה לחשיפת הקול היהודי, כי "זו לא פחות משערורייה. לא נסכים שהיחס להתיישבות ביו"ש יהיה מבזה. זוהי אפלייה לכל דבר ועניין. ואנחנו מצפים לתיקון מהיר וברור של ההזיה הזו. לא נהסס לפעול משפטית אם לא יתוקן העוול".

מילה קטנה לסיום:

השמעת הקול היהודי דורשת כסף ומשאבים רבים.

רק בזכותכם, ובזכות השותפים שלנו, אנחנו מצליחים לפעול ולחשוף את מה שבכלי התקשורת האחרים לא רוצים שתשמעו.
הצטרפו עכשיו לקול היהודי - יחד נשנה מציאות!

לתרומות לחצו כאן >>

תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 15 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד