בע"ה ב' שבט תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

נוער הגבעות לראשי מוסדות בנ"ע: "בואו להכיר באמת"

ראשי המוסדות יוצאים למסע "בין נוער הגבעות לנוער הכיכרות", אך בתכנית לא נראה מפגש עם הנוער. נערי גבעות קוראים למחנכים לבוא ולדבר

  • מערכת הקול-היהודי
  • ו' שבט תשע"ח - 22:11 22/01/2018
גודל: א א א
ארכיון. צילום: אברהם שפירא
ארכיון. צילום: אברהם שפירא

ראשי מוסדות מרכז ישיבות בני עקיבא, יצאו בעוד כשבועיים למסע "על הקצה - נוער הגבעות, נוער הכיכרות, ואנחנו". תחת הכותרת "הקשבה ותובנות", צפויים משתתפי המסע להיפגש עם נציגים שונים לאורך הדרך ולסייר בשומרון, אך מתברר כי לפי ההזמנה למסע, לא יפגשו ראשי המוסדות עם נערי גבעות עצמם.

בין הדמויות ניתן למצוא כמה מראשוני הגבעות, או אנשי חינוך המכירים את נערי הגבעות לאורך השנים, כדוגמת יהודה ליבמן, איש חינוך ולשעבר תושב יצהר ומותיקי קבר יוסף, אריאל בן שטרית, קבלן וחקלאי מראשוני "נוער הגבעות", ראש מועצת שומרון יוסי דגן, רב הישוב יצהר הרב דודקביץ', איתמר כהן שהקים חווה חקלאית ברכס הגדעונים באיתמר, ודמויות נוספות.

אולם בלו"ז המסע לא מופיע מפגש עם הנוער עצמו, ואף לא עם בוגרים מקרב הדור הצעיר יותר של הגבעות. גם במסגרת חלקו השני של הסיור הנוגע ל"נוער הכיכרות", לא מופיע בלו"ז מפגש עם הנוער עצמו, אלא המפגשים הם עם אנשי חינוך העוסקים בתחום.

בדף הפייסבוק "נוער הגבעות להכיר מקרוב", אותו מפעילים כמה נערי גבעות בהווה ובדימוס, ובו משתפים הכותבים מהוואי המגורים בגבעות, נכתב הערב פוסט המזמין את ראשי המוסדות למפגש בלתי אמצעי, עם "נוער הגבעות" עצמו.

בפוסט מובעת שאלה האם חוסר המפגש והתקשורת עם הנוער הוא הבעיה מלכתחילה, בגינה הנוער בוחר למרוד במחנכים, בין אם לגבעות, ובין אם למקומות אחרים.

"טוב אז, מרכז ישיבות בני עקיבא מארגן סיור לראשי המוסדות "בין נוער הגבעות לנוער הכיכרות", צעד מבורך בפני עצמו (אם נשים בצד את החשש למקורות המימון של הפרויקט). הגיע הזמן לשים סוף לקלישאה העיתונאית על נוער שוליים", נכתב.

"נכון, כל נער יהודי הוא קדוש וטהור, לכולם צריכים להתייחס ממקום של לימוד זכות ואהבה אינסופית, אבל אנחנו בטוחים שהגיע הזמן שהמחנכים יפגשו מקרוב את הנוער בגבעות - נוער חלוצי ובוער לה', נוער טוב ואיכותי, עם תסיסה קדושה, ורצון לשינוי מעמיק.

אלא שבמהלך הסיור, אמורים המחנכים לדבר בעיקר על נוער הגבעות ולא עם נוער הגבעות.

נכון, בתוכנית הם יפגשו אנשים מכובדים בני הדור הראשון של הגבעות, שהתעסקו רבות ביישוב הארץ, וגם היום קשורים במידה כזו או אחרת לנוער החלוצי, ובכל זאת הם רחוקים מהמציאות בשטח מסתכלים מלמעלה, וכבר שנים רבות מאד לא נערי גבעות. יש בזה מידה רבה של פספוס, מחנך שמסתכל מלמעלה, לעולם לא יוכל להבין ללבם של הנוער שדורש התנערות וחידוש.

יודעים מה, גם מבחינה חינוכית גם בגבעות וגם להבדיל בכיכרות, איך אפשר לחנך אם לא מסתכלים בגובה העיניים? בשבילכם - איך אתם רוצים להבין למה הנוער מורד במה שחינכתם אותו, אם לא תדעו להקשיב לו. ואולי בכלל זו הבעיה? מה דעתכם?

בקיצור - אנחנו מזמינים אתכם באמת להכיר! עם הנוער, בלי יח"צנות. בואו להכיר מקרוב!"

תגובות (8) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 29 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד