בע"ה ו' אייר תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

ענישה ללא אבחנה או נקמנות משפטית?

פסק דין חמור לצעיר שהפר צו שיפוטי מעלה את השערה כי בבית המשפט ביקשו להתנקם בו לאחר שלא הורשע בתיק חמור בו נחשד: "בית המשפט לא רצה לוותר רק כי ראה מולו נער גבעות"

  • דוד אור שחר
  • ג' אב תשע"ט - 18:08 04/08/2019
גודל: א א א
ארכיון  (אברהם שפירא)
ארכיון (אברהם שפירא)

מרדכי בן גדליה, צעיר כבן 20, ניהל בשנים האחרונות מספר תיקים פליליים שנפתחו כנגדו לפני כארבע שנים.

בשלושה תיקים בהם הואשם בן גדליה בהפרת הוראה חוקית, לאחר שהפר צו שאסר עליו להיפגש עם כמה מחבריו הורשע בן גדליה לפני מספר חודשים. התיקים נפתחו לאחר שצולם יחד עם אחד מהחברים אתו נאסר עליו להיפגש.

עד כאן הכל נראה תקין. צעיר שהפר את החוק הואשם והורשע בסעיפים עליהם עבר ולכן עליו להיענש.

הורידו עכשיו את אפליקציית הקול היהודי לטלפון הנייד >>

אלא שגזר הדין החמור שנגזר על בן גדליה העלה מספר סימני שאלה על התנהלות מערכת המשפט במתן גזר הדין.

על בן גדליה נגזרו שישה חודשי עבודות שירות על שלושה מפגשים עם אותו חבר. מדובר בגזר דין חמור מאוד ביחס לעבירות שבכתב האישום כאשר נאשמים אחרים בעבירות מעין אלה זכו לעונש של שעות שירות לתועלת הציבור בלבד.

אז מה יכולה להיות הסיבה לעונש המחמיר? שוחחנו עם הצעיר ועורך דינו אשר העלו מספר השערות.

שלושת הפעמים בהם צולם בן גדליה בחברת אותו חבר היו לפני כארבע שנים. שנת תשע"ה הייתה מן השנים הסוערות ביותר אותן חוו בנוער הגבעות בעשור האחרון.

מספר אירועי תג מחיר חלקם כנגד כנסיות נוצריות גרמה לאנשי המחלקה היהודית בשב"כ להדק את הטבעת סביב הפעילים. נערים רבים הורחקו מאיזור יהודה ושומרון. בן גדליה, שהורחק אף הוא, עבר עם מספר חברים לגור ביישוב יד בנימין.

במהלך השנה נעצר בן גדליה יחד עם ינון ראובני בחשד להצתת כנסיית הדורמיציון בעיר העתיקה בירושלים.

השניים שוחררו לאחר שלא היו ראיות כנגדם אך בית המשפט אסר את המפגש ביניהם למספר שבועות.

ככל הנראה במהלך אותם שבועות צולמו בן גדליה וראובני במספר הזדמנויות כשהם יושבים ברכב באיזור היישוב יד בנימין ומשוחחים. פעם אחת גם צולמו כשהם יחד בתחנת הדלק שבכניסה ליד בנימין.

בעקבות כך נעצר בן גדליה בחשד להפרת הוראה חוקית כאשר יממה לאחר מכן שוחרר. ינון ראובני נעצר במהלך קיץ תשע"ה בחשד להצתת כנסיית הלחם והדגים בכפר נחום והורשע במהלך תקופת מעצרו, בין היתר גם בעבירת ההפרה ונידון לחודשיים מאסר בפועל. עונש חמור בהחלט ביחס לחומרת העבירה.

עם זאת, יתכן כי כאשר ישב מול שופטי בית המשפט זכה ליחס מחמיר יותר בעקבות התיק הנוסף אותו ניהל וזה הגורם לפסק הדין החמור.

לאורך השנים האחרונות המשיך בן גדליה לנהל את משפטו, ולפני מספר חודשים כאשר שופטת בית המשפט השלום ברחובות באה לגזור את דינו של בן גדליה, הוצג בפניה עונשו של ינון ראובני באותן העבירות בדיוק. גזר הדין הוכפל בשלוש. שישה חודשי עבודות שירות המקבילות בחומרתן לעונש של שישה חודשי מאסר נגזרו על בן גדליה.

תסקירי שירות המבחן המחמיאים שלו אשר המליצו על עונש של עבודות לתועלת הציבור בלבד לא סייעו לשופטת להבחין בין הנתונים ולהקל בגזר הדין.

עורך דינו של בן גדליה, משה פולסקי ערער על העונש אך גם הרכב שופטי המחוזי בחרו להשאיר את הענישה על כנה.

גם בן גדליה וגם עורך הדין פולסקי מספרים כי מפסק הדין עולה ריח של ענישה מחמירה שניתנה ללא הבחנה שאף מעלה חשד לנקמנות משפטית.

"הבעיה בתיק הזה זה שינון ראובני היה באותו תיק", אמר עו"ד פולסקי לקול היהודי. "בגלל שהוא קיבל חודשיים מאסר והוא כביכול נחשב עבריין חמור אז השופטת זרמה עם זה, נתנה גם עונש חמור".

עם זאת, לדברי עו"ד פולסקי העובדה ששירות המבחן המליץ על עונש  מקל מאוד לבן גדליה ואף אמר לבית המשפט כי הנאשם עבר הליך שיקומי, אך למרות זאת ניתן פסק הדין החמור – חמורה אף יותר.

"מה שיותר חמור כאן זה שבתיקים דומים אנשים קיבלו של"צ לכל היותר, כאן גם שירות המבחן נתן תסקיר חיובי מאוד וכתב גם שהוא עבר שיקום, והמליץ על של"צ אך בימ"ש לא רצה לוותר בגלל שראה נער גבעות. ככה זה נראה על פניו".

"יכול להיות שהם חושדים בו שהוא קשור לתיק של ראובני על הכנסייה ופקדו עליו את העוון של ראובני. אין כאן שום ראיות אבל ככה יצא", סיים.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 12 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד