בע"ה י"א תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

ערבים ממשיכים לגרום נזק לעתיקות בהר הבית

בהר הבית קיימות ערימות עפר שרוכזו לפני 18 שנה, בסיכום כי פינויים יהיה בפיקוח ארכיאולוגי. בשבוע שעבר הפרו ערבים את ההסכם

  • יח"צ
  • ד' תמוז תשע"ח - 19:13 17/06/2018
גודל: א א א

הערבים חופרים בהר הבית

בחסות הימים האחרונים של חודש הרמדאן, בהם הר הבית סגור למבקרים וגם הנוכחות המשטרתית במקום מצומצמת, יותר מאלף ערבים ביצעו עבודות חפירה, סיקול אבנים ויצירת טרסות בערימות עפר בהר הבית.

מהקרן לקידום הארכאולוגיה בישראל נמסר כי מדובר בהפרה בוטה של הוראת בג"ץ וחוסר שליטה מוחלט של משטרת ישראל במקום.

"זוהי נסיגה של יותר מעשור ברמת אכיפת חוק העתיקות במקום", אמרו. "השינויים שנערכו בערימות העפר ישבשו מאד את היכולת לבצע הפרדות של מקורות השפכים במהלך הפינוי שלהן, וכמו כן, במהלך חפירה ידנית מעין זו, מתגלים פריטים ארכיאולוגים רבים, ומן הסתם הם לא יגיעו לידיים של ארכיאולוגים".

באזור המזרחי של הר הבית ישנן ערימות עפר שנצברו מחפירות שונות שביצע הוואקף בהר הבית בשנת תש"ס. בשנת תשס"ד הייתה כוונה לפנות את העפר מהר הבית והדבר תואם עם המשטרה ורשות העתיקות, אך עתירה לבג"ץ שהוגשה על ידי הועד הציבורי למניעת הרס עתיקות בהר הבית מנעה את הפינוי וסוכם שפינוי של העפר יעשה רק בבקרה ארכיאולוגית ובתיאום מוקדם עם הוועד הציבורי למניעת הרס עתיקות בהר הבית.

כמו כן, יש לציין שעל פי דו"ח פנימי שנכתב ברשות העתיקות בשנת לפני כשנתיים, רשיון החפירה שבמסגרתו מסננים את ערימות העפר שפונו מהר הבית בסוף שנת התשנ"ט ובתחילת שנת תשס"ד, תקף גם לערימות אלו.

פינוי מבוקר של העפר זה יאפשר הפרדה של מקורות שפכי העפר שמהם מורכבות הערימות הללו. בקרה כזו תספק לנו מידע רב ומדוייק יותר מזה הקיים לנו כיום בחקר הממצאים מסינון של העפר שנזרק לנחל קדרון בשנת תשנ"ט. כמו כן, המידע שיעלה מסינון עפר זה ישלים את התמונה של המידע שקיים ברשותנו כעת.

לסיום אמרו בקרן כי "במשך שנים משטרת ישראל הצליחה במידה זו או אחרת למנוע עבודות בערימות עפר אלו. בשנת תשע"ג היה נסיון לפנות אותם באמצעות משאיות וטרקטור בטענה שקרית שרק פסולת גזם פונתה, והצלחנו לעצור את העבודות בזכות התקשורת".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 24 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד