בע"ה ה' תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מתכוננים לפסח ביריחו: "מעיר של טומאה לעיר הקודש"

לקראת יום כיבוש יריחו וחג הפסח על שלל הסיורים והאירועים באזור, מסבירה ארנה קובוס על הקשר המיוחד בין יריחו וחג הפסח

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ז אדר תשע"ח - 16:38 14/03/2018
גודל: א א א
בית הכנסת שלום על ישראל ביריחו (תרבות ומורשת יריחו)
בית הכנסת שלום על ישראל ביריחו (תרבות ומורשת יריחו)

בחג הפסח הקרוב תערוך מדרשת נביעה הפועלת בבית חוגלה הסמוכה ליריחו, מספר אירועים לציון הקשר המיוחד בין חודש ניסן לעיר התמרים.

האירועים אותם מקיימים במדרשה מידי שנה נועדו לציון הקשר של עם ישראל ליריחו, קשר המקבל משמעות מיוחדת בימים אלה.

 ארנה קובוס, הפועלת שנים לחיזוק המודעות הציבורית סביב יריחו, וממארגנות האירועים, הסבירה בשיחה עם הקול היהודי על חשיבות הפעילות.

"בי' ניסן, נכנסו בני ישראל לארץ, בכ"ח ניסן, אנו מציינים את יום כיבוש יריחו", מסבירה קובוס. "אלו ימים של התחלה, של כניסה, של ניצחון. י' בניסן הוא היום בו מתחילה פרשת האהבים של עם ישראל והקב"ה בדירתם המשותפת ארץ ישראל", היא אומרת בהתרגשות. 

"מיד לאחר הכניסה לארץ המשיכו בני ישראל לקיים את מצוות כיבוש הארץ מתוך התלהבות ובטחון בה', מעיר של טומאה ורוע, הופכת יריחו לעיר הקודש".

קובוס מספרת כי השנה הם מתכוננים לאירועים גדולים במיוחד ביחס לשנים הקודמות, בין היתר מכיוון שיו"ר מפעל הפיס, עוזי דיין, החל אף הוא להשתתף בפעילויותיה ועוזר לארגן את האירועים. לדבריה, בי' בניסן, יום כיבוש יריחו, צפויים להגיע מאות משתתפים לסיורים באזור ואירוע מרכזי שיתקיים סמוך למעברות הירדן.

בנוסף, לאורך חול המועד יתקיימו סיורים בבתי הכנסת העתיקים ביריחו, בארמונות החשמונאים ואתרים נוספים. (ניתן להירשם אצל ארנה 052-8699300, יוני 052-3527313).

עוד אומרת קובוס כי "דברים גדולים קורים בזמן הזה, החודש הראשון, ניסן, הוא חודש של שחרור, חודש שבו הפכנו מעבדים לאדם להיות עבדי ה'".

ארנה מסבירה כי במקורות, מקבילים חכמי ישראל בין יום הכניסה לארץ לבין יום קבלת התורה. "הכניסה לארץ מקבילה לקבלת התורה, ה' כרת איתנו ברית בהר סיני, וכאן שוב, עם הכניסה לארץ נכרתת הברית בשנית, בדיוק לאחר ארבעים שנה".

"כאן אנחנו מתחילם להריח את הביחד של ה' עם עמו. הכל מתחיל מכאן. גם המלכות של שאול המלך הראשון התחילה כאן" קובוס קוראת לציבור ואומרת כי "יש לקדש את האיזור. האיזור שומם וחוץ מהחווה שלנו, בבית חוגלה הכל שומם. ישנה עוד דרך ארוכה, אך בשם ה' נעשה ונצליח".

לסיום שיתפה קובוס בתגובות אותם היא מקבלת מאנשים שונים המגיעים לאירועים. "אנשים נלהבים כאשר שומעים מה התרחש כאן. זה הופך להיות נוגע להם. בין אם זה חילונים ובין אם זה דתיים. כאן ביריחו מורגשת הברית בין ה' אלינו וממש מורגש כי הכל שווה".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


3 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 36 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד