בע"ה י"ב אב תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

צפו: "ברוך הבא לחקירת שב"כ" - נתנאל פורקוביץ' שובר את קשר השתיקה

"זה השאיר צלקת חזקה. אין יום שאני לא חושב על מה שעברתי". רכז הנוער של כוכב השחר שמצא את עצמו 12 ימים בחקירות שב"כ קשות, מספר לראשונה על מה שעבר

  • מערכת הקול-היהודי
  • ה' תמוז תשפ"ב - 19:04 04/07/2022
גודל: א א א

 

נתנאל פורקוביץ, תושב כוכב השחר ששימש רכז הנוער של הישוב והיה עצור בתנאים קשים בחקירות דומא, שובר את קשר השתיקה ולראשונה מוסר עדות מצולמת על חקירות השב"כ שעבר.

פורקוביץ נעצר בשנת תשע"ו/2015 מהלך שירות מילואים פעיל ונחקר בחשד שמכר רכב לנער גבעות. תחילה טענו בשב"כ כי הרכב שימש לצורך ההצתה בדומא, אלא שבסופו של דבר התברר כי באירוע לא היה מעורב רכב. פורקוביץ נחקר במשך 12 יום, מעצרו הוארך ולבסוף הוא שוחרר. כעבור חצי שנה התיק נגדו נסגר מחוסר אשמה.

בעדות מתאר פורקוביץ כיצד מצא עצמו נשלח להארכות מעצר שוב ושוב ללא עוול בכפו, את היחס של חוקרי השב"כ, ההשפלות והאיומים, וכיצד מצא את עצמו מצטיין נשיא, אדם נורמטיבי, במרתפי השב"כ כשהוא נאלץ לקבל את השבת אזוק לכסא ומאוים במאסר של עשרות שנים בכלא. 

"גם כיום כשאני מדבר על זה קשה לי מאוד. זה השאיר צלקת חזקה ואין יום שאני לא חושב על מה שעברתי", הוא מתאר. "המחלקה היהודית בשב"כ יכולה לקטוף אותי אותך או את השכן שלך או מי שהם רוצים, להכניס אותו למרתפים ולעשות בו ככל העולה על רוחם".

פורקוביץ, מצטיין נשיא בעברו, מתאר כי החוקרים הטיחו בו שישב 45 שנה בבית הסוהר על סיוע לטרור ורצח, כינו אותו "בוגד", "תומך טרור" ואף אמרו כי כל הישוב כוכב השחר הוא ישוב של "תומכי טרור". עוד הוסיף החוקר כי "זוועות כמו שנוער הגבעות עושה הוא ראה רק באושוויץ".

"מישהו פה איבד את זה לגמרי", אומר פורקוביץ'. "כוכב השחר זה ישוב ממלכתי, לקרוא לישוב תומך טרור?".

באחת החקירות ביום שישי פורקוביץ הבחין כי השמש עומדת לשקוע. בעדות הוא מתאר כיצד נאלץ לקבל את השבת כשהוא אזוק לכסא בידיו ורגליו. "זה מפרק אותך לגמרי, לקבל ככה את השבת בלי שעשית שום דבר".

פורקוביץ מתאר בעדות את הקושי בלספר על מה שעבר ואומר כי גם אחרים שעברו את החקירות הקשות בפרשת דומא שותקים בעקבות הטראומה הנפשית הקשה כתוצאה מחקירות השב"כ. "תראה, כולם מכונסים בתוך עצמם"

העדות נמסרה במסגרת פרוייקט "עדויות ימ"ר ש"י" של ארגון "חוננו" ומטה "יהודי לא הורג יהודי", בצילום ובימוי של אברהם שפירא וחן קליין, ותחקיר של אלחנן גרונר. בשבועות הקרובים צפויות להתפרסם עדויות נוספות על יחס המשטרה והשב"כ למתיישבים ביהודה ושומרון.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 20 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד