בע"ה כ"א אייר תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

שורת תלונות על אלימות משטרתית ב'מגיני ארץ'

​הסמח"ט שהורה לרסס צלם בגז פלפל, קטין שהוכה באגרופים ותמונות של אלימות קשה - תיעוד ועדות וידאו

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • ל' תשרי תשע"ח - 09:47 20/10/2017
גודל: א א א
אלימות משטרתית במגיני ארץ צילום: אברהם שפירא
אלימות משטרתית במגיני ארץ צילום: אברהם שפירא

שורת תלונות על אלימות קשה של שוטרים ואנשי צבא נגד מתיישבים סביב המאחז מגיני ארץ, הצטברו בתקופה האחרונה בידי הקול היהודי.

המאחז שהוקם לפני מספר חודשים בסמוך לכביש העלייה להר ברכה, נתון מאז לפינויים ופשיטות מצד כוחות משטרה וצבא, ותלונות של ארגוני שמאל קיצוני. גם אנשי המחלקה היהודית בשב"כ ערכו סבב שיחות איומים נגד הנערים, אולם הללו נמצאים עדיין במקום במטרה ליישב נקודה נוספת בשומרון.

בתקופה האחרונה הצטברו בידי הקול היהודי עוד ועוד עדויות על אלימות קשה שמפעילים שוטרים ואנשי צבא כנגד הנערים, לעיתים בצורה חריגה במיוחד.

בין השאר ניתן לראות בתיעוד של אחד האירועים שצילם הצלם אברהם שפירא, כיצד דוחף שוטר מג"ב קטין מעבר למעקה ברזל של כביש, ובתמונה אחרת שוטר מכה קטין באגרוף.

"הסמח"ט איבד את העשתונות"

באירוע נוסף שהתרחש ביום שלישי שעבר, ירדו קבוצת נערים מהמאחז לערוך הפגנת מחאה לאחר שערבים הגיעו בחסות המסיק לתוך המאחז והרסו מבנה. הנערים מחו נגד הצבא, אשר למרות שידע על כוונת הערבים ואף העביר על כך התרעה לתושבים, אפשר למוסקים הערבים להגיע למקום.

בתחילת ההפגנה יידו נערים אבנים על כלי רכב של ערבים, ובהמשכה סמח"ט שומרון החליט לפזר את ההפגנה באלימות. הוא לקח עמו חייל כשברשותו גז פלפל והחל להצביע לעבר מפגינים מסויימים. החייל עבר מפגין מפגין לפי הוראות הסמח"ט וריסס אותם בגז בפניהם בלי התראה ובניגוד לכל נוהל ודין של שימוש בגז פלפל.

יש לציין כי שני מפגינים שרוססו עמדו בשולי הכביש ולא עשו דבר. אלא שלאחר ריסוס שני המפגינים הורה הסמח"ט לרסס בגז פלפל גם צלם שעמד על המדרכה הסמוכה ותיעד את האירוע, למרות שלא ביצע כל עבירה ואף לא ירד לכביש.

מדובר בתושב השומרון העובד כצלם. הוא רוסס בגז פלפל בפניו וסבל במשך שעות ארוכות מצריבות בעיניים.

"הסמח"ט, בחור דתי שבסך הכל מוערך בידי התושבים, פשוט איבד את העשתונות", אמר לקול היהודי תושב גב ההר הבקיא בפרטי האירוע. "הוא לא הבחין בין המפגינים לצלם, וגם הורה לרסס בגז תושבת מאחד הישובים שעצרה עם רכבה במקום לראות מה מתרחש, וברגע האחרון היא נסעה לפני שהחייל ריסס אותה בגז. יש תחושה שמול מי שהמערכת תופסת כ"נוער גבעות" הכל מותר והחוק לא מעניין את אנשי אכיפת החוק".

דובר צה"ל סירב להשיב עניינית לפניית הקול היהודי בדבר תקיפת הצלם בגז פלפל, ונמסר מדובר צה"ל כי בשל אופי ההפגנה ותקיפת קצין וניפוץ שמשת רכב ערבי שלטענתם התרחשה במקום, "על מנת להשיב את הסדר ולאפשר בטחון במרחב הציבורי ולצורך הגנה עצמית השתמשו הכוחות בספריי פלפל".

"היס"מניק זרק לי את הכיפה"

בנוסף, לאחרונה פורסמה עדותו של קטין שלדבריו הוכה באופן קשה בידי שוטרים בסמוך למאחז מגיני ארץ, בעת שהלך ליד מעיין עמשא, ועבר התעמרות בידי השוטרים בעת מעצרו.

"ירדתי במדרון ליד מעיין עמשא ונפלתי מאבן שלא שמתי לב אליה", סיפר הנער בסרטון שפרסמו בני משפחתו. "פתאום רץ אלי יסמניק והתחיל לתת לי אגרופים, בא עוד יסמניק ונתן לי אגרופים והצטרף עוד שוטר לחגיגה שגם נתן לי בעיטה למפסעה. דרשתי מהם תעודת שוטר. לא האמנתי שככה שוטרים מתנהגים. שוטרים אמורים לשמור על הסדר ולא סתם לתת מכות לאנשים. הרימו אותי מהבטן בצביטה חזקה, שמו לי אזיקים מאוד חזק והם גרמו לי לכאבים ביד גם אחרי המעצר".

הקטין תיאר גם זלזול בכיפתו וספרי הקודש שהיו לו בתיק מתוך מטרה של השוטרים להשפילו. "נפלה לי הכיפה, והיס"מניק זרק אותה מחוץ להישג ידי ואחרי שביקשתי בניידת כמה פעמים שיחזירו לי אותה, המפקד ששמו היה בני, לקח את הכיפה ושם אותה במקום שאני לא יכול להגיע אליה ודרש שאגיד ש"בני הוא האלוהים ואלוהים זה בני". גם אזקו אותי מאחורי הגב בצורה מכאיבה".

 

הנער תיאר כי "יס"מניק דרוזי עשה לי חיפוש בתיק והוציא ספרי קודש, הפך אותם כשהחלק העליון הפוך, אז ביקשתי שיהפוך את הספרים חזרה כי זה ספרי קודש והוא התעקש לשים אותם הפוך".

עוד התלונן הקטין כי בתחנת המשטרה לא נתנו לו השוטרים ללכת לשירותים במשך זמן ממושך, וכי החוקר שחקר אותו אמר שהשריטה שנגרמה לו בפניו מאלימות השוטרים "נראית ישנה", וזאת כדי לחפות על אלימות השוטרים.

אלי, אביו של הנער אמר לקול היהודי כי בכוונתם להגיש תלונה על המקרה ולפעול משפטית כנגד המשטרה, בסיוע ארגון חוננו. "הבן שלנו נמצא בחוד החנית. אני לא קונה את כל הסיפורים נגד נוער הגבעות", אומר האב. "נוער הגבעות הוא הנוער הקדוש, הנוער הערכי, החלק הטוב שבנו".

האב תיאר כי ממה שראה בעת המעצר של בנו, "הרבה מהשוטרים ממש לא שמחים ממה שהם עושים, ורואים שהם לא שלמים עם מה שהם צריכים לעשות".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לטענות כנגד הסמח"ט: "נעדכנך, כי ב10 באוקטובר התקיימה הפגנה אלימה בכיכר החטיבה שבשומרון אשר כללה חסימת צירים וזריקות אבנים לעבר רכבים פלסטינים אשר גרמו לנזק וניפצו שמשה של רכב חולף ואף תקפו קצין. כוחות הבטחון אשר היו בנקודה ביקשו מספר פעמים ממפירי הסדר לעזוב את המקום אף אלו המשיכו להפגין אלימות כלפי הכוחות וכלפי העוברים בציר. על מנת להשיב את הסדר ולאפשר בטחון במרחב הציבורי ולצורך הגנה עצמית השתמשו הכוחות בספריי פלפל".

תגובות (4) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


6 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 60 מהשבוע האחרון