בע"ה ט"ז סיון תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

תחת כהונתו של סמוטריץ': צווי תיחום המגבילים בנייה הוטלו על תשעה ישובים וגבעות ביו"ש

צווי תיחום לאיסור בנייה למשך שנה תמימה הוטלו בימים האחרונים על תשעה ישובים וגבעות ביו"ש בחתימתו של האלוף פוקס. הצווים אוסרים באופן גורף על בנייה בשטח המקום, ומאפשרים לבצע הרס או החרמת ציוד בלי כל התראה מוקדמת או צו כלשהו. בהתיישבות קיוו כי סמוטריץ' שאחראי כעת על המנהל האזרחי ואכיפת הבניה ביו"ש ימנע את הצעד הדרקוני, אך בפועל הצווים נחתמו בעיצומה של המלחמה

  • יח"צ
  • ט"ז שבט תשפ"ד - 02:44 26/01/2024
גודל: א א א

באמצע המלחמה: צווי תיחום לאיסור בנייה בחתימתו של אלוף פיקוד המרכז יהודה פוקס, הוטלו במהלך הימים האחרונים על תשעה ישובים וגבעות ביהודה ושומרון לתקופה של שנה או שנתיים תמימות.
הצווים שהוטלו בין היתר על הישובים הצעירים גבעת אסף, תקומה ועמונה, וכן הגבעות מעוז אסתר, רמת מגרון ועוז ציון, נתלו על ידי פקחי המנהל האזרחי בכניסה לישוב.

חלק מהצווים הינם צווים חדשים שהוטלו לראשונה, וחלקם הארכה של צווים קודמים שהיו קיימים גם בשנים עברו. בהתיישבות קיוו כי סמוטריץ' שאחראי כעת על המנהל האזרחי ואכיפת הבניה ביו"ש ימנע את הצעד הדרקוני שהיווה את אחד הכלים הקשים ביותר שהופעלו כנגד הבניה בהתיישבות החדשה, אך בפועל הצווים נחתמו על ידי האלוף פוקס בעיצומה של המלחמה.

צווי תיחום להגבלת בניה הינם כלי דורסני ומנהלי בו משתמש המנהל האזרחי לביצוע הרס מהיר של מבנים ובתי מגורים. הצו נחתם על ידי אלוף הפיקוד ומאפשר למנהל האזרחי לבצע הרס בתים והחרמת ציוד בלי התראה או צו כלשהו.

בעשור האחרון בוצעו מאות פינויים והריסות באמצעות הצווים הללו, חלקם אף במקומות מבוססים יותר כמו שכונת תקומה ביצהר, וכן הרס של עשרות בתי משפחות בגבעות השונות שהתעוררו באישון ליל למראה דחפורים מקיפים את ביתם.

תושבים בגבעות הביעו ביקורת כלפי השר סמוטריץ' שממונה על המנהל האזרחי, וטענו כי לו היה רוצה היה יכול למנוע את הוצאת הצווים: "מדובר בצווים דורסניים וקשים שמאפשרים מזה שנים למנהל האזרחי לבצע מסעות הרס ללא כל התראה או צו כלשהו. עשרות משפחות מצאו את עצמן במהלך השנים נזרקות מביתן באישון ליל מכוח הצווים הללו, שאיפשרו למנהל האזרחי גם לבצע החרמות נרחבות של ציוד".

לדבריהם, "סמוטריץ' אכן שינה מספר דברים לטובה בהתיישבות, אך בכל הנוגע להתיישבות החלוצית בגבעות ובחוות המצב רחוק מלהיות משביע רצון, ובפעמים רבות נראה כי היא לא עומדת בראש מעייניו של סמוטריץ' בלשון המעטה. הצווים הללו הם דוגמה חיה לכך. פשע ארוך שנים שהיה בכוחו לתקן ולפחות לעכב ולמנוע, אך הדבר לא נעשה - אם מחוסר תשומת לב או חוסר אכפתיות".

"בשונה מצווי שטח צבאי סגור שמוטלים מסיבות ביטחוניות כביכול, צווי התיחום נועדו במהותם למנוע בנייה בשטח ומשמשים את המנהל האזרחי ככלי מרכזי באכיפת הבנייה בהתיישבות, כך שהדבר נמצא באופן מובהק תחת סמכותו של סמוטריץ'. בצלאל, עוד לא מאוחר לתקן את העוול. הורה על ביטול הצווים עוד היום", אמרו התושבים.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 18 מהשבוע האחרון