בע"ה כ"ג תשרי תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

תיאום עם הרש"פ: "ככה נמכור את נכסי ההסטוריה שלנו?"

הרב הלל הורביץ מראשי היישוב היהודי בחברון מעודד מהתנהלות הח"כים בנושא הנגשת המערה אך זועם על שיטת העבודה של המנהל האזרחי: "דברים שלא מתקבלים על הדעת"

  • דוד אור שחר
  • י' סיון תשע"ט - 11:59 13/06/2019
גודל: א א א

הרב הלל הורביץ, מראשי היישוב היהודי בחברון, העוסק רבות בנושא הנגשת מערת המכפלה ליהודים מתייחס בראיון לקול היהודי לדברי ראש המנהל האזרחי אמש בוועדת חוץ ובטחון שדנה בנושא הנגשת מערת המכפלה. נושא הנגשת המערה נידון רבות במשך שנים אך בעקבות גרירת רגליים מתמשכת של מערכות שונות לא חלה שום התקדמות משמעותית בנושא במשך שנים. 

בתקופה האחרונה, בעקבות לחץ של גורמים שונים החלה וועדת החוץ והבטחון של הממשלה להיכנס לעובי הקורה ואמש כאמור התקיימה ישיבה בנושא בה נדרש ראש המנהל האזרחי להציג תשובות.

תא"ל אחוות בן חור, אמר לחברי הוועדה כי מכיוון שבמנהל הם עוסקים במשא ומתן שוטף בנושא עם הרשות הפלסטינית, אישורי הנגשת המערה מתעכבים. ח"כ גדעון סער זעם על דברי תא"ל בן חור ואמר כי הרשות איננה קשורה לדיון כלל מכיוון שהבעלות על המקום והאחריות עליו נתונה בידי ממשלת ישראל וצה"ל.

"כבר עשרים שנה אנחנו ביישוב היהודי בחברון מסורים מאוד לבניין חברון ומערת המכפלה.

עוסקים במערת המכפלה וחיזוק הקשר של העם היהודי למערת המכפלה. אנחנו עשרות שנים עסוקים בהבאת יהודים לחברון מכל העולם. עצרות תפילה, אירועים, והרבה הרבה פעילויות כדי לחבר את עם ישראל לאבות הקדושים ולמערת המכפלה", פותח הרב הורביץ.

"לא יכול להיות שמקום תפילה שמגיעים אליו עשרות אלפי יהודים בשנה לא יהיה מונגש. מונגש זה לא רק לבעלי מוגבלויות כמו כסאות גלגלים או לא יודע מה. זה גם כן נשים בהריון, ילדים קטנים, אנשים תשושים, אזרחים וותיקים, כולם.

אומרים נעשה איזה מעלון או מעלית נכים. זה לא עוזר. באים אנשים בני שמונים תשעים שצריכים לעלות אם מקל. מה זה עוזר להם מעלון?" הוא מקשה.

"כמו כל מבנה ציבור צריך מעלית. יש ממש חובת הנגשה בכל מקום ולא יכול להיות שמקום תפילה המקודש ביותר אחרי הר הבית ממנו תמנע הגישה לבעלי מוגבלויות. אין דבר כזה, זה לא יכול להיות".

הרב הלל מתייחס לטענות המנהל האזרחי ואומר כי "לצערנו הגדול מושכים אותנו כבר שנים בטענות שונות, שהמבנה שייך לוואקף המוסלמי. שבלי תיאום אי אפשר לכוף אותם לדבר הזה. דברים שלא מתקבלים על הדעת".

"אנחנו כבר שנים זועקים את הדבר הזה. ושמחים שעכשיו ועדת חוץ ובטחון נכנסה לעניין הזה, יו"ר הוועדה אבי דיכטר וכל חברי הוועדה מימין ומשמאל נכנסו לזה. אין כאן שום עניין פוליטי אין כאן משהו שמישהו יכול להתנגד".

 "זה דבר בסיסי לאפשר זכות תפילה לכל אזרח שרוצה לבא להתפלל, בכל מצב בריאותי וגופני שלו. מקווים שאבנים שחקו המים ונצליח לצלוח את כל הקשיים".

   | צריך לשנות את התפיסה
 

הרב הורביץ מתייחס לדברי גדעון סער ומחזק את האמירה שאמר לפיה אין שום מקום לדיון בנושא מול הרש"פ וגורמים זרים.

"מה שבעיקר צריך לשנות זה את התפיסה שמערת המכפלה שייכת לוואקף שהיא מקום שלא שייך לעם היהודי", הוא אומר.

הרב הלל זועק על האבסורד הפוגע בזכויותיו ההסטוריות של עם ישראל. "אלו טענות שמושללות כל יסוד. יסוד היסטורי וכל יסוד קנייני. בגלל שהוואקף השתלט על זה, זה הפך להיות של הוואקף?  ככה נמכור את כל הנכסים הלאומיים שלנו?"

"לצה"ל יש מספיק כוח כדי לבטא את הריבונות שלנו. לא יעלה על הדעת שאנחנו נחכה שהרשות הפלסטינית ועיריית חברון יואילו בטובם לאפשר  לנו את הדבר הזה".

"הכל מן חולשה מאוד גדולה. חולשה מדינית ובטחונית. הם חסידי התיאום. לתאם הכל להבין שיש פה שתי צדדים שצריכים כל הזמן לתאם. אנחנו לא נעשה משהו חד צדדי. אני מקווה שבנושאים בטחוניים לא מתנהלים ככה אבל בנושא הזה, כל דבר הם צריכים לתאם".

   | תמיכה מקצה לקצה

למרות הביקורת על המנהל בחברון דווקא מרוצים מהתנהלותה של וועדת חוץ ובטחון שלוקחת ברצינות את הנושא. "כבר הרבה שנים זה היה ככה. עכשיו בוועדה האווירה הייתה מקצה לקצה. גם נציגי סיעות שאינן בימין המובהק אמרו למנהל "תקבעו דד ליין של כמה שבועות עד חודש ואם לא הצלחתם להגיע איתם לסיכום אז תתקדמו".

"העם היהודי שחזר לחברון לפני חמישים ושתיים שנה, חזרנו לבית שלנו. לבסיס שלנו. לשורשים שלנו חזרנו למערת המכפלה שנבנתה בתקופת בית שני על קברי האבות שלנו".

"הערבים מעולם לא היו להם זכויות שמה. מאיפה צץ הרעיון הזה? אנחנו שוללים את כל הגישה הזו.

אבל גם לשיטת המנהל הם קיבלו אתמול דד ליין שכל כל חברי הוועדה הבהירו אתמול שהם יעמדו על כך שבתום הדד ליין אם לא יגיעו להסכמה אז הוועדה תתן את כל הגיבוי והלחץ כדי שהמנהל יבצע את זה ותתאפשר זכות התפילה לכל אלו שלא נהנים מזכות התפילה במערה", הוא מסיים בתקווה.

 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 7 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד