בע"ה י"ד סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

תכנית טראמפ תוצג בקרוב: "במולדת לא סוחרים"

בתחילת השבוע יפרסם הממשל האמריקני את תכנית המאה של טראמפ ובהמשך נתניהו וגנץ ייפגשו עמו. בארה"ב חוששים כי הימין בישראל יתנגד לתכנית. "אם הדיווחים נכונים, התוכנית היא אסון"

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ט טבת תש"פ - 07:04 26/01/2020
גודל: א א א
(חיים צח, לע"מ)
(חיים צח, לע"מ)

כשברקע ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ טסים לוושינגטון בכדי להיפגש עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, זה האחרון הצהיר כי יפרסם עוד קודם לכן, בתחילת השבוע, את "עסקת המאה".

ביום שלישי ייפגשו גנץ ונתניהו עם טראמפ, בנפרד, וידונו בנוגע ל"עסקת המאה של טראמפ".

על פי הפרסומים, התכנית כוללת מצד אחד סיפוח של 30%-40% משטחי C יהודה ושומרון, הנמצאים כעת בשליטה ביטחונית ואזרחית ישראלית מלאה בידי ישראל. ברוב המקרים הריבונות הישראלית תחול רק על היישובים עצמם ובחלקים אחרים גם על השטחים הפתוחים שסביבם. לא ברור לגמרי מה יעלה בגורלם של יישובים וחוות מבודדות.

ירושלים נשארת כעת בשליטה ישראלית, כולל העיר העתיקה ואילו הערבים והרשות הפלסטינית יקבלו גישה לעיר ונציגות סמלית.

ארבע שנים לאחר התחלת יישום התכנית, יקבלו הערבים מדינה פלסטינית, אך זו תהיה ללא צבא, ללא יכולת לכרות בריתות עם מדינות זרות, ללא שליטה על השטח האווירי וללא שליטה על הגבולות. כמו כן, הקמת המדינה הפלסטינית תחייב אותם לפרז את רצועת עזה ולפרק את ארגון הטרור חמאס מנשקו. יחד עם זאת, ישראל תהיה מחוייבת לספק ביטחון למדינה הפלסטינית.

   | האמריקנים חוששים מהתנגדות הימין בישראל

האמריקנים בטוחים כי הרשות הפלסטינית והעומד בראשה אבו מאזן, יתנגדו לתכנית. עוד הם סוברים, כי החלק הכלכלי של התוכנית, המלווה לחלק המדיני ואשר הוצג בוועידה בבחריין, יצור תמריץ לערבים ביו"ש ללחוץ על מנהיגם להצטרף לעסקת המאה.

האמריקנים טוענים, כי בניגוד לתוכניות קודמות שהוצגו, לצורך מימוש תוכנית זו גויסו מדינות ערב נוספות.

נראה כי בארצות הברית חוששים כי הימין בישראל ידחה את התכנית. בינתיים נראה, כי אנשי ארץ ישראל השלמה לא מוכנים לשמוע על אף אפשרות למסירת שטחי ארץ ישראל או הכרזת ריבונות פלסטינית בשטחים כלשהם.

   | התנגדות בימין: "איבוד המצפון האידאולוגי"

"הקמת מדינה פלשתינית בלב הארץ היא מרשם בטוח להתאבדות", קובעות ראשי תנועת הריבונות, יהודית קצובר ונדיה מטר, ומוסיפות: "מסתבר שהניסיון הטראגי של היציאה מעזה לא חדר מספיק למוחות המנהיגים".

בתנועת הריבונות, שהעלתה לשיח הציבורי את הדרישה לריבונות וסיפוח יהודה ושומרון, מברכות על האפשרות הממשית כעת להכריז ריבונות, אך עם זאת מתנגדות לכל אפשרות של הפקרת אדמות בארץ ישראל.

בתנועת ריבונות מזהירים את ממשלה ישראל "מאיבוד המצפן האידיאולוגי שעליו מבוססת הציונות כולה שארץ ישראל בכלל ויהודה ושומרון בפרט הם ארץ מולדתנו ואין שום רשות למסחר בהם".

"הקמת מדינה ערבית בלב הארץ תביא לירי של אלפי רקטות לגוש דן, תל אביב ונתב"ג. רעיון המדינה המפורזת אינו ריאלי ובוודאי שלא ישביע את התיאבון הערבי. נסיגות הפיחו באויב הערבי תקוות להגשמת חלומם, חיסולה של מדינת ישראל והקמת מדינה על חורבותיה. נסיגה נוספת בלב הארץ רק תחזק את התקוות הללו".

"ארץ ישראל כולה היא מולדתנו ובמולדת לא סוחרים!".

   |  "כן לריבונות ישראלית, לא למדינה פלסטינית"

בתנועת רגבים מברכים על האפשרות להכרזת ריבונות ישראלית ביו"ש אך מזהירים מפני הקמת מדינה פלסטינית. "יש פה הזדמנות היסטורית להחלת הריבונות על איזור יהודה ושומרון, ערש התרבות והמולדת ההיסטורית של העם היהודי", אומר מאיר דויטש, מנכ"ל תנועת רגבים.

"אנחנו קוראים לראש הממשלה לא להחמיץ את ההזדמנות, ולהחיל את הריבונות על כל מרחבי ההתיישבות ביהודה ושומרון, כשלב ראשוני להחלת הריבונות על יהודה ושומרון כולה, אך בשום מצב אין לקבל הקמת מדינה פלסטינית בלב מדינת ישראל. תמו ימי עזה ויריחו תחילה. מהיום - מעלה אדומים, בקעת הירדן ועופרה תחילה".

ראש מועצת בית אל וחבר הנהלת מועצת ישע אמר, כי "אם הפרסומים נכונים מדובר במלחמת עזה שתיים כאן בלב המדינה. נהיה עדים לטילים על כפר סבא ורעננה וחדירות של מחבלים לגוש דן. מדינה פלסטינית בין הבקעה לים תדרדר את האזור לרף גבוה וחדש של טרור ואלימות שלא הכרנו ואנחנו לא רוצים להכיר".

   | "אוהבי ארץ ישראל יאבקו בכל הכוח"

ראש מועצת בנימין ישראל גנץ אמר, כי "אנו מצפים מראש הממשלה להביא לממשלה באופן מיידי החלטה על החלת ריבונות בכל מרחבי ההתיישבות. בשום מצב אסור לאפשר לערבים להקים פה מדינה, לא חלקית ולא מפורזת. ההתיישבות ואוהבי ארץ ישראל יאבקו בכך בכל הכוח".

ראש מועצת הר חברון יוחאי דמרי אמר, כי "עומדת לפתחנו הזדמנות הסטורית להחלת ריבונות על שטחי  C. זהו הממשל האוהד ביותר שידעה מדינת ישראל ואנו מברכים את הנשיא טראמפ על כך. לצד זאת, יש לדחות בתקיפות כל כוונה להקמת מדינת טרור פלסטינית שתאיים על אזרחי מדינת ישראל".

יו"ר רשימת עוצמה יהודית, איתמר בן גביר, אומר בתגובה לדיווחים על תוכנית המאה כי ל"נתניהו אין מנדט להסכים למדינה פלסטינאית. הציבור שבחר בנתניהו בחר להקים ממשלת ימין. עוצמה יהודית תחזק את ראש הממשלה ככל שמדובר בסיפוח יישובים, בריבונות ובשליטה ביהודה ושומרון. אולם יחד עם זאת, טראמפ חייב לדעת שלנתניהו אין מנדט להסכים למדינה פלסטינאית אשר מסכנת את מדינת ישראל".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 14 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד