בע"ה י"ב אב תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מבצע הקמת היישובים: 10,000 איש ביום הראשון

6 נקודות התיישבות, 11 עצורים ו-3 פצועים מאלימות שוטרים בפינוי המאחזים הלילה. ב"מעלה נתנאל" נערכים לשהות ארוכה

  • שלום פרידמן, הקול היהודי
  • כ"ב תמוז תשפ"ב - 11:03 21/07/2022
גודל: א א א
שחרית בגרעין גופנה  (צילום: יהונתן קלרמן)
שחרית בגרעין גופנה (צילום: יהונתן קלרמן)

במבצע להקמת מאחזים הלילה של תנועת נחלה הגיעו אלפי בני אדם ל-6 נקודות התיישבות חדשות, אולן הבוקר הפעילים ממשיכים להאחז רק ב"מעלה נתנאל" סמוך לקריית ארבע.

מתנועת נחלה נמסר כי כ- 10,000 איש השתתפו אתמול במבצע הקמת היישובים חדשים, כשבתוכם משפחות עם ילדים ונוער.

לדבריהם, התכנית המקורית היתה לעלות לשלוש נקודות בשלב הראשון של המהלך, אולם תודות להתלהבות הגדולה של המשפחות והצעירים נוספו מספר נקודות.

נציין כי על אף היערכות מוקדמת של הצבא והמשטרה למניעת המבצע תוך הצבת מחסומים שגרמו לפקקים של שעות בכבישים הראשיים ביהודה ושומרון, חסימת דרכים באמצעות מחסומי סלעים, שימוש בפקחי המנהל האזרחי שהחרימו בקבוקי שתייה, והכרזת "שטח צבאי סגור" על הנקודות בהם היו אמורים לקום היישובים, הצליחו אלפים להגיע ל-6 נקודות התיישבות.

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

מקימים אוהלים (תנועת נחלה)

אולם, בתנועת נחלה בחרו שא להתעמת עם הצבא ועד לשעות הבוקר המתיישבים ירדו מכלל הנקודות חוץ מ"מעלה נתנאל", גבעה 26, הסמוכה לקריית ארבע שם לפי נחלה נמצאים כ-700 איש שנערכים לשהות ארוכה במקום. הבוקר הוקם במקום מתחם הפנינג ומתנפחים וציבור גדול ממשיך להגיע למקום.

מגרעין "מעלה נתנאל" נמסר כי המקום הוקם לזכר נתי עוזרי הי"ד, שהתגורר במקום ונרצח בביתו על ידי מחבלים לפני כ-19 שנה.

בשומרון עלו הפעילים ל-3 נקודות. בברוכין סמוך לכביש 5, נקודה נוספת סמוך לרבבה, ו"מעלה יונתן" על שם יוני נתניהו הי"ד בין ברקן לרבבה.

בבנימין עלו 2 נקודות, האחת במזרח בנימין סמוך לפסגות, שם הקים הלילה גרעין "יחיש ציון" מספר אוהלים, שפורקו על ידי שוטרים, ובמערב בנימין עלה גרעין "גופנה".

מתנועת נחלה נמסר כי היא קוראת לציבור להמשיך ולהגיע, לדבריהם מדובר במהלך גדול שהחל אתמול וצפוי להמשך תקופה ארוכה.

מובילי הגרעינים שעלו ופונו הלילה, אומרים כי על אף שלבסוף הבוקר לא הוקמו יישובים בפועל, מראש התיכנון הוא למהלך ארוך שיימשך זמן רב ובכוונתם להמשיך בימים הקרובים לחזור אל הנקודות אליהם עלו הלילה או לנקודות אחרות במרחב, עד להקמת יישובים חדשים במרחב.

אלימות שוטרים בפינוי בברוכין

במהלך הלילה דווח על אלימות קשה מצד שוטרי מג"ב שניסו לפנות בכח את המתיישבים מנקודת ההתיישבות הסמוכה לברוכין.

על פי דיווח במקור ראשון, שלושה מהפעילים נפצעו כשהאחד, צעיר בן 18 עם לסת שבורה אחר בן 19 עם חתך בראש מקת של רובה, ונער נוסף בן 17 וחצי נפצע גם הוא מקת של רובה שהוטחה בו בחזה.

בארגון חוננו מדווחים כי 11 מהפעילים נעצרו במהלך הלילה, ולדבריהם רוב העצורים שוחררו בשטח, וחלקם שוחררו בתחנות המשטרה לאחר סיוע משפטי מטעם הארגון.

בין העצורים היה גם חבר הנהלת נחלה, ידידיה סלונים שנעצר בגופנה. באחת הנקודות הגיעה חה"כ מיכל וולדיגר מרשימת הציונות הדתית וחסמה בגופה רכב שבו היה עצור, כשלדבריה "זכויות אזרח מגיעות גם למתיישבים", והיא לא תתן לעצור את המפגינים ללא עילה חוקית.

בתוך כך, בקול היהודי דיווחנו אמש כי תושבים שדיווחו לצה"ל על עבודות לא חוקיות של ערבים סמוך לכוכב יעקב בבנימין, לא הרחק מהנקודה שהוקמה ליד פסגות, נענו בידי חמ"ל הגמ"ר בנימין בכך ש"כח לא קופץ לנקודה בעקבות אירועי המתיישבים במרחב". בכפר סינג'יל דווח על יציקת בית לא חוקי. כח הגיע רק אחרי שעה ו"לא זיהה עבודות".

מלבד המעצרים, פקחי מנהל אזרחי החרימו ציוד ובקבוקי מים שיועדו לנקודת ההתיישבות ביחיש ציון.

נראה כי מדובר בהתגייסות של כלל המערכות להצרת צעדיהם של המתיישבים, כשמלבד מחסומים שגרמו אתמול לפקקי ענק בכבישים הראשיים ביהודה ושומרון, שוטרים עצרו אוטובוסים של תחבורה ציבורית והורידו מהם נערים שהמשטרה חשדה כי בכוונתם להצטרף להקמת היישובים, אוטובוס הורד מהכביש בטענה כי הוא איננו יכול להמשיך בנסיעה בשל נורה שרופה, ואוטובוס נוסף קיבל קנס על כך שלא הוציא חשבונית בטרם יצא לנסיעה.

כמו כן, אוטובוס הסעת תלמידים של בית ספר עוכב על ידי שוטרים שדרשו מהתלמידים לפתוח תיקים כדי לוודא שלא מדובר בפעילים שבאו עם ציוד למבצע המאחזים. רק משנוכחו לדעת כי באוטובוס ישנם תלמידים בכיתה ב' והבינו שמדובר אכן בהסעת בית ספר הרשו לנהג להמשיך בדרכו.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 20 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד