בע"ה ז' סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"מתחברים לארץ דרך הפרות"

חברת 'טוב הארץ', היא החברה היחידה המשווקת פרות יבשים ופרות משבעת המינים תוצרת הארץ. לקראת ט"ו בשבט, חגה של ארץ ישראל ופרותיה, שוחחנו הרב נתנאל יוסיפון, מקים החברה, שסיפר לנו על גודל מעלת הארץ ואכילת פרותיה

  • ח' שבט תשע"ב - 12:14 01/02/2012
גודל: א א א

חברת 'טו"ב הארץ' הוקמה בשנת התשס"ח במגמה להעמיק את המודעות לערכם וקדושתם של פירות ארץ ישראל מחקלאות יהודית. "המיזם נולד בעקבות ההתמרמרות הציבורית על כך שדווקא בט"ו בשבט, חגם של פירות הארץ, אנו אוכלים פירות מתורכיה וקליפורניה" מספרים בחברה.

"ט"וב הארץ יצרה אלטרנטיבה. לראשונה, מאז ההתיישבות המתחדשת בארצנו, אפשר לחגוג את ט"ו בשבט בשולחן מלא פירות חיים ויבשים מארץ ישראל", הם גאים לומר.

שוחחנו עם הרב נתנאל יוסיפון, ממקימי החברה, אשר מכהן כראש הגרעין החינוכי ובית המדרש 'אורות נתניה', על מנת שיספר לנו על המפעל היפה שיצא תחת ידיו.

"השנה אנחנו היחידים שמשווקים פרות ט"ו בשבט מארץ ישראל", אומר הרב יוסיפון. "כמובן שחברת טו"ב הארץ פועלת רק על טהרת העבודה העברית, מהחקלאות ועד השיווק וההפצה" מדגיש הרב יוסיפון, ומספר "היו הרבה פיתויים לעבודה עם ערבים, בעיקר באריזה ובהובלה. ב"ה לא התפתינו. לאריזה בדרך כלל אנחנו לוקחים בחורי ישיבה ולפעמים בנות אולפנה שאורזים את הפירות".

"השנה, ב"ה אנחנו זוכים גם למעשה חסד, בזה שאנו מעסיקים לא רק יהודים בלבד כי אם גם אוטיסטים, יהודים כמובן, שאורזים את הפירות".

במקום לספר על החברה ומפעליה, החליט הרב יוסיפון, עם אהבתו הגדולה לארץ, לספר על גודל קדושתה ואכילת פירותיה.

"העניין של פירות הארץ כמו שאני רואה אותו" אומר הרב יוסיפון "הוא ההזדמנות הגדולה בה היהודי יכול לפגוש את ארץ ישראל, לא רק מצד של מאבק על הארץ, כיבושה וההתיישבות בה, אלא גם מהצד של הנאה מהארץ, לחיות אותה, להרגיש את המתיקות שהארץ הקדושה נותנת לנו".

"מה שבדרך כלל יהודים עושים בט"ו בשבט הוא נטיעות באדמתה הקדושה של הארץ. הבעיה בדבר הזה", מסביר הרב יוסיפון "שרוב הציבור, תושבי הערים, לא כל כך יכולים להצטרף לזה. אבל כל אחד יכול ליהנות ולהתחבר לארץ הטובה דרך אכילת פירותיה".

"אנו מאמינים, אומר הרב יוסיפון "כי כיום ישנו צימאון גובר והולך למפגש חוויתי, זורם ואוהב עם הארץ. ההתענגות על טוב הארץ בונה באדם קשר אישי ומקבל מאימא אדמה. הפרי נוצר מחומרים המצויים באדמה, ונמצא שכאשר האדם ניזון מהפרי, הוא ניזון מהאדמה והיא הופכת לחלק ממנו, כמו שאומרים חז"ל שכאשר אדם אוכל מאכל האסור באכילה, מוחו מטמטם, כפי שנאמר 'ונטמאתם בם, אל תקרי ונטמאתם אלא ונטמטם'. לפיכך, כשיהודי אוכל מפירות ארצנו הקדושה, קדושת האדמה נמסכת בדמו".

הרב נתנאל יוסיפון (קוממיות)

"חושב לומר שבתחילת דרכנו, היינו משווקים תמיד רק פירות יבשים, עכשיו ב"ה, אנו משווקים ערכות של כל שבעת המינים מהארץ, כולל עוגות של קמח חיטה ושעורה שזהו דבר חדש. יש פה התקדמות מאוד משמעותית".

החברה עוסקת גם בהסברה רוחנית וערכית על מעלת פירות הארץ. החברה הפיקה חוברת מיוחדת לט"ו בשבט, שהופצה ב-18,000 עותקים, ובה – סדר ט"ו בשבט ייחודי, סיפורים ומאמרים בשבח הארץ ופירותיה.

בנוסף, עורכים בחברה גם סדרי ט"ו בשבט ייחודיים ברחבי הארץ, המלווים בסיפור ושיר.

הרב יוסיפון מציין כי לאחרונה החברה הוציאה ספר חדש הנקרא גם הוא טו"ב הארץ. "הספר מסביר על שבח הארץ וגדול מעלת פירותיה. בנוסף, יש בספר לקט של סיפורים על גדולי ישראל שכחלק מחיבת הארץ הגדולה שהייתה להם, הקפידו לאכול מפירות הארץ דווקא".

הספר נכתב לעילוי נשמתם של שני מקדשי ה' שהקפידו על אכילה מפירות הארץ דווקא, יאיר הר סיני והרב הלל אליהו ליברמן ה' יקום דמם. את הספר ניתן להשיג בספריית בית אל או בחניות הספרים.

הרב יוסיפון לא מתאפק ומספר סיפור ששמע מהרב דוד דודקביץ', רב הישוב יצהר. "בתקופת הצנע, באו מחו"ל שני חסידים שהיו גבירים עשירים, לטיש של רבי אהרון מבעלז שהיה בארץ, והבחינו כי לרבי מבעלז יש תפוחים קטנים וצנומים.

החליטו אפוא, החסידים העשירים כי בשנה הבאה שיגיעו אל רבם יביאו עמם תפוחים טובים ומתוקים מחוץ לארץ. מיד שאלם הרבי מבעלז על שיחתם, והחסידים סיפרו על תכניתם לשנה הבאה.

נזעק ר' אהרון מבעלז וציווה עליהם לשטוף טוב את פיותיהם כאילו טמאוהו במאמרם. לאחר שחזרו החסידים משטיפת הפה, ציווה עליהם רבם לומר כי פרות שמארץ ישראל הם יפים ביותר.

לסיום אומר הרב יוסיפון "כל השנה אנחנו מדברים אל הארץ – דורכים עליה, נוטעים אותה וכובשים אותה. ט"ו בשבט הוא יום מצוין להוסיף לכול הפעולות החשובות הללו גם את מימד ההקשבה לארץ, ההתענגות עליה והשמחה על חלבה וטובה".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 7 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד