בע"ה י"ב תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"באנו לבנות ולטעת ואנו כאן כדי להישאר"

כשחרב ההרס מונפת על ביתם מספרים בני הזוג שליסל על החיים הטובים מלאי השליחות בגבעה הצופה על המדבר. "באנו לפתח נקודה יהודית תוססת מול אלפי מאהלים בלתי חוקיים"

  • דוד אור שחר
  • כ"ט אייר תשע"ט - 14:30 03/06/2019
גודל: א א א

בימים אלו, בהם חוששים בהתיישבות מפני ההרס הצפוי בגבעה החדשה סמוך לישוב כוכב השחר, תפסנו לשיחה קצרה את תושבי המקום כדי להבין מה הניע אותם להקמת הגבעה וכיצד הם מתכוננים לבאות.

שנים הסתובב ידידיה שליסל בגבעות השונות ביהודה ושומרון, חווה התנכלויות רבות מצד המערכת ולא פעם נעצר והורחק מהאזור.

לפני כשנה החליט שליסל להתמסד ולהקים נקודה חדשה בה יעסקו התושבים בבניה וחקלאות ויסייעו בחיזוק הריבונות היהודית במטה בנימין בואכה בקעת הירדן.

אט אט התרכזו סביבו קבוצת נערים שנפשם חשקה בבנייה וחקלאות המשולבות עם לימוד תורה וקשר עם בורא עולם היונקות מקיומה של מצוות יישוב הארץ בהידור.

שליסל החליט לצאת עם קבוצת הנערים אל אחת מהנקודות בהן התגורר בעבר, והפעם, בשקט וברצינות, להפוך את הנקודה הצופה על פני המדבר לנקודת התיישבות יהודית חיה ותוססת.

לפני כארבעה חודשים עלתה החבורה אל ההר המדברי הסמוך ליישוב כוכב השחר ויחד בנו במקום מספר מבנים, נטעו מטע עצי פרי, והחלו לטפח עדר כבשים אותו רעו במרחבים הגדולים שסביבם. בערב פסח האחרון זכה שליסל לעמוד תחת החופה ולהקים בית בישראל. יחד עם כלתו נכנסו לבית אותו בנה שליסל בעשר אצבעותיו יחד עם החבורה בימים שקודם החתונה.


   | זוג צעיר, חדור בתחושת שליחות
 

הזוג הצעיר, והחדור בתחושת שליחות, החל את חייו על הגבעה שהחלה צובעת את יובש המדבר בצבעים של חיים.

בימים האחרונים התבשרו בני הזוג וחבורת הבחורים כי בכוונת המנהל האזרחי והמשטרה להחריב את בתיהם ולגדוע את רוח החיים אותה החלו להפריח.

"עליתי לגבעה בט"ו בשבט. התחתנתי ב-ה' ניסן ואז באתי עם אשתי. מל"ג בעור אשתקד אני מתכנן את העלייה לגבעה כאשר לאורך השנה האחרונה עבדתי כדי להשיג את הכסף הדרוש", מספר שליסל בשיחה עם הקול היהודי.

"לפני שלוש שנים הייתי בגבעה הזו 9 חודשים. תקופה שונה קצת. היו לנו פינויים בתכיפות גדולה. ממש הרגשנו רדיפה.

אבל עכשיו הזמנים שונים. ולאחרונה עלינו בצורה שונה. יותר רצינית. במטרה לגדול. ולהמשיך לנצח", מספר ידידיה.

לדבריו, ההשתלטות הבדואית על אדמות הבקעה מחייבת הצבת משקל נגד של התיישבות ונוכחות יהודית באיזור.

   | מאהלים בדואיים מסביב. האכיפה? חד צדדית

"אנחנו באנו לבנות את הארץ. לטעת, לפתח, ולהרחיב בע"ה את ההתיישבות היהודית מכוכב השחור לכיוון הבקעה, ייט"ב ומבואות יריחו. מול ההשתלטות המאסיבית של הבדואים  שאפשר לראות אותה באיזור המעיין בעוג'ה. ובדרכים העולות מיריחו לכיוון בנימין. עשרות מאהלים אם לא אלפי אוהלים".

שליסל לא יכול שלא להזכיר את סאגת חאן אל אחמר הנמצא בקו אווירי כלל לא רחוק מביתו החדש, אך שם, מהססת "ממשלת הימין" ליישם את פסקו של בית המשפט העליון הלכה למעשה.

"אנחנו רואים שכל האכיפה הזאת היא לא רצינית. הם אומרים לנו אדמות מדינה ואדמה פרטית וכו' ואנחנו רואים לגמרי שזה לא חוק שאוכפים אותו. רק עלינו. זה כל מיני אידאולוגיות של פקידים שונים ואנשי מפתח בשלטון שיש להם אינטרסים אישיים ופוליטיים. עובדה שבחאן אל אחמר שיש לגביו פסקי דין חלוטים אף אחד לא הורס ולא מתקרב לשם. גם כאן מסביבנו יש עשרות מאהלים בדואים על אותו סטטוס, ורק לנו החליטו להרוס.

"לא היה לאחרונה איזה אירוע חריג או משהו. הכל טוב וזה סתם התנכלות".

   | בעוד כשנה? עוד זוגות ועוד חיים יהודים

אך גם תחת איומי ההרס ממשיכים בני הזוג שליסל לתכנן את חייהם בגבעה החדשה בשנים הקרובות, לשניים תכנית מסודרת אותה הם רוצים לממש.

"בעוד שנה אנחנו מתכננים שיהיה כאן ישוב עם כמה משפחות והמון חקלאות. עם התרחבות כלפי מטה לכיוון הבקעה. יש כמה זוגות שמתכננים להגיע לגור כאן בגבעה. גם זוג שהתחתן לא מזמן וגם זוג שמתכנן להתחתן בקרוב ויבואו להיות שכנים שלנו".

על הקשר אותו הם רוקמים עם הצעירים המסורים החיים לצידם מספר שליסל. "הבחורים שיש כאן הם ממש "מלח הארץ", כמו שאומרים. הבחורים אצלנו עסוקים מאוד בעבודה, בלימוד תורה, בחקלאות. הם ממש מתקדמים בחיים. בלי אף  אחד שמכריח אותם וכופה עליהם הם יוצרים סדר יום. עם לימוד ועבודה בחקלאות ובהפרחת הגבעה", מתפעל שליסל.

"יש תמיד מה לעשות כאן. עכשיו הבחורים החלו בפרוייקט של ציפוי אבן לבית בו הם גרים. הם רוצים לבנות בית כנסת ובית מדרש. מקום שיהיה אפשר ללמוד בו תורה להתפלל".

ברוח הימים בהם אנו מציינים את שחרור יהודה, שומרון וירושלים, מעניין לשמוע מבני הזוג על החיים בנקודת התיישבות מתחילה. תיאורים המזכירים את סיפורי הנוסטלגיה אותם התרגלנו לשמוע מאנשי ההתיישבות הראשונה וגוש אמונים.

   | תשתיות מינמליות ויחס נפלא עם השכנים

"מבחינת תשתיות, עד שהתחתנו היינו הולכים וממלאים מים בג'ריקנים מהיישוב. היינו הולכים לכוכב השחר, ממלאים מים ומעלים. כרגע יש לנו מיכל מים של קוב וחצי, וטרקטור עם עוקב של 3 קוב ממנו אנחנו ממלאים את המיכל וככה יש לנו מים בבית.

בערך כל שבועיים צריך למלא שוב את המיכל.

לגבי חשמל, יש לנו מערכת סולארית יחסית פשוטה. לפעמים אפשר לחבר משהו יותר חזק. לבחורים יש תאורה סולארית ואם צריך הם באים להטעין אצלנו פלאפונים.

"יש לנו יחס נפלא ומעולה עם מזכירות כוכב השחר. היחס ממילא מביא לכך שגם עם המועצה וגם עם שאר הגורמים היחס שלנו מעולה ואנחנו עובדים בשיתוף פעולה".

| אנחנו כאן כדי להישאר
 

את הדברים אומר שליסל כאמור שחרב ההרס מונפת על ביתו, ולסיום הוא מבקש להעביר את המסר. "כשאני עליתי לגבעה הגיע אלי רכז השב"כ האזורי ואמר לי 'מבחינתי אתה כמו החוות האחרות. אם לא תצא אלימות מהגבעה אתה תשאר כאן ואף אחד לא ירצה להרוס לך'.

הוא גם שיבח אותנו על המקום שבנינו וכו'. באמת לא הייתה כל אלימות שיצאה מכאן. אנחנו עוסקים בפיתוח והתיישבות וקידום של הנוער שנמצא כאן.

אני רק רוצה לומר, באנו לכאן כדי להישאר ולהמשיך את כל הטוב הזה. וגם אם יהרסו לנו אנחנו נשאר ונמשיך".

תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 37 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד