בע"ה ג' סיון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"בתוך סוכריית הריבונות – יש רעל"

בתנועת נחלה להתיישבות מבקשים לקרוא בקול 'לא' לתכנית טראמפ ויחד עם זאת להציב קריאת כיוון לממשלת ישראל: הקמת התיישבות נוספת ביהודה ושומרון. שני גרעיני התיישבות צפויים לעלות לקרקע בקרוב.

  • יהודה פרל, הקול היהודי
  • ט' תמוז תש"פ - 10:15 01/07/2020
גודל: א א א
(תנועת נחלה)
(תנועת נחלה)

במהלך היום צפוי ראש הממשלה בנימין נתניהו להכריז ככל הנראה על ריבונות מסוימת, על שטח מסוים ביהודה ושומרון. כך או כך, מדובר על צעד ראשון בדרך ליישום תכנית טראמפ, הכוללת בין היתר מסירת שטחים מיהודה ושומרון לערבים וכן הקמת מדינה פלסטינית.

כחלק מצעד מחאה וקריאת כיוון לממשלת ישראל, נערכה אמש עצרת במעלות חלחול שבהר חברון, לקראת הקמת נקודת התיישבות חדשה במקום. את האירוע יזמו גרעין מעלות חלחול יחד עם תנועת נחלה להתיישבות, על רקע תכנית טראמפ.

בראיון לקול היהודי אומר יו"ר תנועת נחלה צבי אלימלך שרבף, כי "כשמתסכלים על התכנית עצמה, יש שתי מפות. מפה אחת ישראלית ומפה אחת פלסטינית. מטרת התכנית, כמו שכתוב במפורש 'הקמת מדינה פלסטינית מפורזת לצד מדינת ישראל", ולכן אנחנו נתנגד אליה מכל וכל".

"בתכנית טראמפ יש מספר מרכיבי פיתוי", ממש שרבף, "כביכול יש כאן סוכריה, כדי שאחר כך תוכל גם את הרעל. יש סוכריה, ובתוך הסוכריה יש רעל. זהו משל שאמר בני קצובר והוא משל מצוין לדעתי", אומר שרבף.

תכנית טראמפ מצהירה כי במסגרתה לא יפונו יהודים מביתם. אך, גורמים רבים בהתיישבות מצביעים על סכנות רבות שמביאה איתה התכנית. בתנועת נחלה מתנגדים אליה מכל וכל. אם כך, כיצד ניתן למנוע אותה או לפעול לשינויה?

"קודם כל יש לחשוף את הפרטים. להעלות את העובדות המציגות את הסכנה שיש בתכנית הזו, כדי שהציבור לא יתבלבל ויחשוב שניתן להרוויח. אם נהיה בלב חצוי, לא נוכל למנוע אסון המתקרב. גם למי שטוען שיש סיכוי לריבונות, מה שאני חושב שלא קיים, אסור להמר בסיטואציה כזו. אם תשאירו את העניין פתוח, אתם משאירים עד לרגע האחרון את האפשרות של הממשלה ונתניהו ללכת על הצד המסוכן".

"דבר שני, צריך להתייצב בקול ברור: התכנית הזו צריכה להיגנז, להיעלם מסדר היום במדינת ישראל. לא מוחלט", מדגיש שרבף ומבקש לספר סיפור מסבו, הרב משה לוינגר. "מספר חודשים לפני הגירוש מגוש קטיף, סבא שלי הראה לי כתבה שבה רואים שיש אנשים מתוך המתיישבים שחותמים בשם כל תושבי גוש קטיף על הפיצויים. הוא אמר לי: 'אתה רואה, הנושא של גוש קטיף נגמר'. אמרתי לו: 'סבא, אבל יש חסימות כבישים, הפגנות וכו', הוא אמר לי שאם בתוך הלב של אנשים רוצים כבר לחתום על פיצויים, כל מאבק שיהיה הוא לא יהיה מספיק חזק כדי לשנות את זה", מסיים שרבף את הסיפור ואומר "לכן הכי חשוב עכשיו להגיע להסכמה פנימית חזקה בלב, שאנחנו מבינים שהדבר הזה מסוכן, וזה כבר משליך מאוד לכל מי שנוגע בדבר".

בנוסף לדחיית תכנית טראמפ, שרבף מבקש גם להציב קריאת כיוון לממשלה. "דבר נוסף שניתן לעשות, והתחלנו ליזום זאת, הוא עליה להתיישבות ממלכתית ברחבי יהודה ושומרון. גרעין התיישבות קם באזור יהודה וגרעין התיישבות נוסף שקם באזור השומרון. יש כבר בין 30-40 משפחות שרוצות לעלות לקרקע ובעזרת השם יצטרפו עוד. צריך ליצור ציבור רחב שאומר לממשלה: תצאו מהקווים הללו שטראמפ משרטט, שמועצת יש"ע משרטטת. תצאו למרחב. הארץ הזו שלנו, יש הרים גדולים שמחכים לגאולתם. אנחנו צריכים להתיישב בכל מרחבי הארץ. ארץ ישראל כולה שלנו".

שרבף מדגיש, כי העליה להתיישבות היא קריאת כיוון לממשלת ישראל, כמו בימי גוש אמונים. "אנחנו נתיישב והממשלה תצטרף אלינו להרחבת ההתיישבות".

"רבים בממשלה ובכנסת הם גורמים ימניים", אומר שרבף. "הם כל הזמן בודקים מה קורה בשטח, בהתיישבות. ככל שתגדל כמות הקולות הקוראים 'לא' לתכנית טראמפ וקריאת כיוון להתיישבות, הדבר הזה יקרה. הדבר זה ממש מסוגל לסכל את התכנית הזו".

מה קורה אם תכנית טראמפ תעבור את אישורי הכנסת והממשלה. מה ניתן לעשות אז?

"אנחנו באמצע מערכה ולא מסתכלים מה יהיה האם נפסיד. אם לא נצליח במערכה הנוכחית, לבלום את התכנית מכל וכל, נתכנס ודון שוב".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


63 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 268 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד