בע"ה ה' סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"מהפכת שקד": הסמכות לדיונים בעתירות ביו"ש לא תהיה רק בג"ץ

בית המשפט לעניינים מנהליים ידון, בין היתר, בצווים מנהליים כנגד נערי גבעות ובעתירות של ערבים כנגד בנייה בלתי חוקית

  • י' אדר תשע"ח - 18:08 25/02/2018
גודל: א א א
צילום: יהודה פרל
צילום: יהודה פרל

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ראשון) את הצעת החוק של שרת המשפטים איילת שקד לפיה בית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים יהיה הסמכות לדון בהחלטות מנהליות של רשויות ישראליות ביהודה ושומרון.

מטרתה של הצעת החוק, בין היתר היא "הפסקת האפליה הנהוגה מזה שנים רבות כלפי תושבי יהודה ושומרון וקיום יכולת לקיים בירור עובדתי ולהגיע לחקר האמת. כך, בעוד שענייני תכנון ובניה ב'ישראל הקטנה' נדונים בבית משפט לעניינים מנהליים שבו ניתן לקיים בירור עובדתי, הרי שבעתירות פלסטניות לבג"ץ לא ניתן לקיים בירור עובדתי ובמקרים בהם המדיע אינו מצוי בידי המדינה נקבעת המסגרת העובדתית, לא אחת בהינף יד על המקדלת", נכתב בהסבר להצעת החוק.

כיום, "במקום שנטל ההוכחה יהיה על התובע, נטל ההוכחה עובר לנתבע – המדינה, וכך לא אחת פונו מתיישבים מביתם בהחלטת בג"ץ כפי שהיה בפסקי דין עמונה ונתיב האבות".

   | צווים מנהליים ידונו בבתי משפט לעניינים מנהליים

כמו כן, מטרת החוק היא להורדת עומס מבית המשפט העליון, כיוון שמידי שנה מגישים ערבים מאות עתירות לבג"ץ נגד צווי הריסה בגין בנייה בלתי חוקית. בשל העומס, ברוב המקרים מגיעים להסדרים המרוקנים את צווי ההריסה מתוכן.

כמו כן, גם צווים מנהליים עליהם חותם אלוף פיקוד בצה"ל כלפי יהודים, ביניהם נערי גבעות, יובאו לדיון בפני בית המשפט לעניינים מנהליים ולא בפני בג"ץ.

   | "מקווים שהמהלך יפחית ערבוב פיסות עולם אישיות"

בתנועת רגבים מברכים על אישור ועדת השרים ל"מהפכת שקד". "מדי שנה מוגשות מאות עתירות חדשות המנצלות את ההליך השיפוטי לרעה, והעבריינים זוכים לחסינות מפני הליכי אכיפה ממשיים", אומר מאיר דויטש, מנהל מחלקת המדיניות בתנועת רגבים.

עוד אומרים אנשי רגבים, כי דו"ח 'הכל מדיד' המתפרסם מדי שלוש שנים כדו"ח מעקב, בחן לאורך השנים את יחס בית המשפט העליון לעתירות שהוגשו משני צידי המפה הפוליטית כנגד בניה בלתי חוקית. דו"ח זה שבחן את המרכיבים הפרוצדוראליים של העתירות השונות, הוכיח באופן אמפירי את ההטיה לרעה מצד בג"ץ כלפי עתירות שהוגשו מצידה הימני של המפה.

"במבחן התוצאה, בית המשפט העליון הוציא בשנים האחרונות שורה ארוכה של פסקי דין חלוטים להריסה כנגד בניה במגזר היהודי, ומעט מאוד פסקי דין כאלו כנגד בניה בלתי חוקית ערבית, הנפוצה עשרות מונים מאשר במגזר היהודי. עובדה זו מעידה על הפוליטיזציה הגבוהה הקיימת בבית המשפט העליון".

"העברת הסמכויות מבג"ץ לבית המשפט המחוזי תהפוך את העיסוק בעתירות המשפטיות לבירור משפטי טהור יותר, המתבסס על ראיות ועובדות – ולא על תפיסות עולם אישיות של השופטים", מוסיף דויטש. "אנו מקווים שמהלך זה יתרום לצמצום והפחתה של ערבוב עמדות אישיות בתיקים אלו, ובעצם יסייע להצלת בג"ץ מפוליטיזציה מוחלטת שלו".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


7 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 7 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד