בע"ה י"ח תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"הרשות קמה בעקבותיו של מחולל פרעות תרפ"ט"

90 לתרפ"ט: לצד סקירה היסטורית מרתקת על מאורעות הימים ההם מספר נועם ארנון כיצד הרשות הפלסטינית הינה פרי רעיונו של המופתי הירושלמי וחברו הצורר היטלר

  • דוד אור שחר
  • י"ח אב תשע"ט - 08:00 19/08/2019
גודל: א א א
(אהוד אמיתון TPS)
(אהוד אמיתון TPS)

בימים אלה מולאות 90 שנים לפרעות אותם ביצעו ערביי ארץ ישראל היהודים שגרו כאן באותה התקופה אשר זכות לכינוי "פרעות תרפ"ט".

למעלה ממאה וחמישים יהודים מכל רחבי הארץ נטבחו בדרכים שונות ומשונות על ידי שכניהם הערבים וקהילות יהודיות נעקרו ממקומן, חלקן לא שבו אליו עד היום.

הורידו עכשיו את אפליקציית הקול היהודי לטלפון הנייד >>

הפרעות אשר היוו את הפתיחה למעשי הטרור הערבי בארץ ישראל, והזמן בו הן נערכו מלמדות על נקודה חשובה: אנטישמיות ושנאת ישראל הן המניע היחיד לטרור הערבי הרצחני. בתרפ"ט טרם נולדו המדינה היהודית ו"הכיבוש" בו מנופפים אוייבי ישראל היום כ'צידוק' למעשיהם.

את הפרעות ניהל המופתי הירושלמי חאג' אמין אל חוסייני אשר מאוחר יותר נפגש עם היטלר ותכנן כיצד ישמידו יחד את העם היהודי היושב בציון. אותו מופתי ייסד בהמשך את התנועה הלאומית הפלסטינית ממנה קם אש"ף ועל ברכיו קמה הרשות הפלסטינית, זו שאיתה כיום מנסה ישראל לייצר שיח של שלום.

   | התפרצות אנטישמית של אספסוף רצחני

שוחחנו עם נועם ארנון, מראשי היישוב היהודי בחברון אשר סיפר לנו על מאורעות הימים ההם ועל הקשרן למצב הנתון כיום בישראל, לצד סקירה היסטורית מוסיף ארנון את מספר נקודות האקטואליות לימינו.

"בימים אלה אנחנו מונים תשעים שנה לפרעות תרפ"ט", פותח ארנון.

"נכון שהקונוטציה המיידית לפרעות מתחברת לחברון אבל צריך לזכור שהפרעות לא התרחשו רק בחברון. הן התרחשו בכל הארץ. מצפת וחיפה בצפון, דרך תל אביב ירושלים, מוצא, ובאר טוביה ועזה בדרום. על פני ישובים רבים מאוד בארץ".

"מקומות רבים נמחקו נשרפו והושמדו וזו הייתה בעצם ההתפרצות הראשונה של הטרור הערבי בקנה מידה ארצי על פני כל הארץ. כמובן שזוכרים שמדובר על שנת תרפ"ט, אין מדינת ישראל אין כיבוש עדיין. מדובר על התפרצות אנטישמית של אספסוף רצחני וקניבלי נגד יהודים בכל מקום".

ארנון המדריך קבוצות רבות של תיירים ואישי ציבור מהארץ ומהעולם בחברון מתאר בתיאור קולח את השתלשלות האירועים.   | הרבה מהנרצחים כלל לא היו בעלי דעה פוליטית

"חלק גדול מהיהודים שנרצחו בכלל השתייכו ליישוב הישן שלא היו לו שום כוונות פוליטיות ולאומיות. אלה היו אנשים צדיקים ברי לבב שגרו בארץ ישראל מאות שנים. חלק גדול מהם היו ביחסי שכנות טובה וידידות עם הערבים, וזה לא עזר להם, הוא מספר.

כאן הוא אומר, כי פרעות תרפ"ט היו למעשה הפתיח לסדרה ארוכה של מעשי טרור שנמשכים עד היום.

"למעשה יש כאן קו פרשת מים בעקבותיו התחילו ערבים להתקיף יהודים בכל מקום ובכל זמן ללא שום קשר למה שעומד מאחוריהם".

"מי שעמד מאחורי כל זה זה המופתי חאג' אמין אל חוסייני, אותו מינו הבריטים למופתי הראשי של ירושלים".

   | אל חוסייני – משכיל ושונא ישראל

ארנון מסביר שבנוסף לשנאתו הרבה ליהודים היה אל חוסייני אדם חכם אשר השכיל להסית את שנאת היהודים הערבית אל האפיק הדתי.

בעקבות מספר אירועים שהתרחשו במהלך השנה שקדמה לפרעות הציג המופתי תמונה לפיה היהודים משתלטים על הר הבית, כך הוא טבע סיסמא שלאחר מספר חודשים הפכה לפתיחת הפרעות: "אל אקצא בסכנה".

דבר נוסף ששימש את המופתי במסע השנאה הוא המושג אותו טבע "האומה הפלסטינית".

"הוא זיהה שעם ישראל הולך וחוזר לארץ וכדי להילחם בתהליך הוא המציא את הרעיון של העם הפלסטיני. לאומיות פלסטינית. זו המצאה גאונית שעובדה שהיום כל העולם מאמין שקיימת".

התקפות פרצו, ממש היום י"ז באב, לפני תשעים שנה בקריאות 'אטבח אל יאהוד' ביציאה מהר הבית לכיוון הרובע היהודי, שער שכם ובתי ניסן ב"ק ומאה שערים ממערב.

בימים שלאחר מכן נמשכו ההתפרעויות בחברון ובשאר רחבי הארץ כאשר בחברון נטבחו מספר היהודים הרב ביותר, 67 במספר.

בכל רחבי הארץ נרצחו בימים אלו 150 יהודים שהינם אחד חלקי אלף מכלל תושבי הארץ היהודים שמנו 150,000 איש בסך הכל.

המשטר הבריטי כמעט ולא הגן על היהודים אשר הופקרו לגורלם הנורא. "להם חלק מרכזי בזוועה שהתחוללה כאן", אומר ארנון.

   | המופתי חולל את הרשות

כאן הוא מגיע לנקודה האקטואלית. ארנון מסביר כי אותה רוח אותו החל המופתי, נושבת עד היום והיא היא המניעה את הרשות הפלסטינית אשר בראשה עומד מממן הטרור אבו מאזן.

"המוטיבציה שהמופתי החדיר לא נעלמה והיא קיימת עד היום. המופתי הזה ישב בהמשך עם היטלר והוא נקרא מייסד התנועה הלאומית הפלסטינית. אש"ף שהוקם ב-1964 הוא ביטוי להמשך השנאה והטרור של המופתי, אותו אש"ף הפך לרשות פלסטינית והוא היום הפרטנר שלנו".

"אש"ף הוא הגשמת הרעיון לשחרור פלסטין שאותו הגה המופתי לחסל את יהודי ישראל, רעיון שנהגה יחד עם היטלר. אש"ף הוא הרשות הפלסטינית. זה בדיוק אותו דבר, שלא נתבלבל".

לדברי ארנון, כל הפעילות האנטי ישראלית אותו יוזמת ומעודדת הרשות כיום כולה נולדה על ברכי רעיון הלאומנות הפלסטינית שהגה חאג' אמין אל חוסייני.

לסיום הוא אומר כי: "אנחנו מרגישים שאנחנו בחברון מגשימים את צוואת הנופלים. צוואתם היא לא לתת לטרור לנצח. התשובה היא ניצחון יהודי וחידוש היישוב היהודי בכל מקום".

 

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 10 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד