בע"ה כ"ז כסלו תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

תיכוניסטים הובאו לפנות משפחות יהודיות כ"עבודה לחופש"

גלרייה: מאות שוטרים הרסו בתים והחרימו מכולות ביצהר תוך הפעלת אלימות קשה. לאחר מאבק נחוש חלק מיעד הפינוי לא בוצע. "ליברמן הגיבור מעז לזרוק באמצע הלילה אישה בחודש תשיעי"

  • ל' אב תשע"ז - 07:37 22/08/2017
גודל: א א א
כוחות ההר הלילה ביצהר (הקול היהודי) הקול היהודי
כוחות ההר הלילה ביצהר (הקול היהודי) הקול היהודי

כוחות גדולים של משטרה וצבא הגיעו הלילה ליישוב יצהר על מנת להרוס שני בתי מגורים בשכונת "קומי אורי" שבדרום יצהר.  מאות שוטרים צעדו רגלית מהכפר עוריף ובמקביל הגיע כח נוסף מלווה בכלים הנדסיים משער הישוב והחלו בפינוי בשני מוקדים, האחד בשכונת קומי אורי והשני חמש מכולות שהוצבו בשטח הישוב עצמו.

בשכונת קומי אורי (הכיפה הסרוגה), החלו הכוחות בהריסת שני בתי משפחות צעירות, שבאחת מהן נמצאת האם בסוף החודש התשיעי להריונה. לאחר שעות ארוכות יצאו הכוחות מהיישוב, מבלי שהשלימו לחלוטין את הריסת הבתים, וזאת לאחר שעשרות תושבים הגיעו למקום להביע מחאה פסיבית כנגד גירוש המשפחות.   

התושבים חסמו את דרכי הגישה לפינוי, כמה מהם הצליחו לחסום בקרשים את דלת בית אחת המשפחות, ולשוטרים לקח זמן רב לפנותם. בנוסף ניסו השוטרים להכניס לשטח מחפרון ומשאית אך הללו לא הצליחו להגיע לבתים.

מח"ט שומרון גלעד עמית הוציא מספר צווי שטח צבאי סגור לאיזורים ביצהר, אולם השוטרים לא נהגו על פי הצווים ומנעו מעבר של תושבים במשך שעות ארוכות כולל תושבים שהיו בדרכם לתפילת שחרית או לעבודה.

עם תחילת הפינוי, בהנהגת הישוב יצהר קראו לשוטרים להימנע מהפעלת אלימות ופגיעה ברכוש התושבים, אולם צעירים שהיו במקום דיווחו על מספר סיטואציות בהן הופעלה אלימות קשה מצד חלק מהשוטרים, שכללה גם פגיעה מכוונת באיברים אינטימיים. 

באופן תמוה ביותר, מי שגוייסו ליטול חלק בפינוי בתי המשפחות ואריזת הציוד הביתי, היו עשרות בני נוער תיכוניסטים מראשון לציון שהובאו על ידי חברת כח אדם לאחר שהובטח להם כי מדובר בעבודת חופש שגרתית. רבים מבני הנוער שמצאו את עצמם בסיטואציה הקשה, סירבו בתוקף לקחת חלק בנעשה, והציוד נותר בשטח. 

גורם משפטי בהתיישבות הצביע על עובדה תמוהה נוספת, מאחר וחלק מגבעת "קומי אורי" ובהם שני הבתים, ממוקמים בשטח בי, המוגדרים כנמצאים תחת שליטה מוניציפלית של הרש"פ, ולמעשה המנהל האזרחי כלל לא הוציא צווי הפסקת עבודה או צווי הריסה למבנים, מאחר ואין לו סמכויות אכיפה במקום. בשל כך, לא ברור כלל באיזו סמכות חוקית התקיימה הריסת המבנים. התושבים במקום מתכננים לתקן כבר במהלך הימים הקרובים את המבנים שניזוקו. 

"האלימות המשטרתית והניצול הציני של בני הנוער התמימים לגירוש והריסת בתי מתיישבים, צועקים לשמיים", אומרים הבוקר ביצהר. "בצומת הכניסה ליישוב ניצב כבר שנים רבות מסגד בלתי חוקי שהוצא כנגדו צו הריסה. ליברמן והמנהל האזרחי לא מעזים להרוס אותו יחד עם אלפי בתים ערבים בלתי חוקיים, אבל אין להם בעיה לזרוק משפחות צעירות מביתן באישון לילה, בושה וחרפה".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 47 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד