בע"ה י"ב חשון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

דיינים צעירים - "הגמרא הופכת להיות חיה ומציאותית"

בפרוייקט ייחודי שמופעל בתלמוד התורה בשבי שומרון הופכים תלמידים לדיינים. היעד: בית דין בית ספרי

  • אלחנן גרונר
  • י"ב אלול תשע"ח - 18:39 23/08/2018
גודל: א א א

שני ילדים רבו על המקום בהסעה? סכסוך קלפים סוער או מחלוקת בנוגע למשחק הכדורגל? בבית הספר ממ"ד תורני בשבי שומרון, החלו בפרוייקט ייחודי יחד עם כולל הדיינות "כרמי משפט" בענב.

במסגרת הפרוייקט שנקרא "דיינים צעירים", המלמד בכיתה יחד עם דיין המגיע פעם בשבועיים לבית הספר, הופכים את סוגיות הגמרא הנלמדות בכיתה ו', למקרים מוחשיים הנידונים בידי בית דין המורכב מהתלמידים עצמם.

"ילדים עסוקים היום המון בעולם המדיה, בבית יש המון מכשירים, רואים סרטים, ומגיעים לבית הספר לפתוח את הגמרא, ויש אותיות שחורות, כתוב בארמית – זה לא מעניין אותם והם לא איתך", מסביר הרב אלעד מאיר, מנהל ורכז בבית הספר.

"בפרוייקט לוקחים סוגיה חיה מהגמרא. אתה נותן לילד את המקרה ופתאום הגמרא שהיתה שחור ולבן הופכת להיות חיה ומציאותית, פתאום זה מהחיים שלנו, זה המשחק במגרש".

"פעם בשבועיים מגיע דיין ומביא סיפור מבית הדין אמיתי ונותן לילדים לפסוק", מתאר הרב אוריאל אליהו ראש הכולל בענב ואב בית הדין שמפעיל כולל הדיינות. "בוחרים שלושה ילדים שיהיו דיינים, ילד שיהיה תובע, נתבע, עורכי דין וכד', והם מתחילים לחקור את התובע וצריכים לפסוק הלכה על פי הגמרא שהם למדו".

"שיא הפרוייקט, שמתבצע לזכרו של הרב רזיאל שבח הי"ד, שלמד בכולל הדיינות, מתוכנן להיות בהקמת בית דין בית ספרי של ילדים שידון במריבות של ילדים בכלל בית הספר", מסביר הרב אליהו. "הילדים ידעו שיש להם כתובת. במקום לריב ילכו להגיש תביעה לבית הדין. זה ילמד את ילדי כלל בית הספר שחוץ ממכות וכל דאלים גבר, יש פתרון של בית דין שאפשר למצוא בו אוזן קשבת".

"הפרוייקט הזה מוסיף אווירה של קודש ושל תורה וזה מגבש כי כולם נמצאים ביחד ועובדים ביחד", סיפר ידידיה, אחד התלמידים.

"הפרוייקט נותן לכל לימוד הגמרא ותלמוד התורה משמעות חיה ומתחדשת. אתה רואה שהילדים שמחים כי הם ממש חלק ומחכים למפגש הבא", אומר הרב מאיר. "הילדים לומדים בעצם לחיות על פי התורה".

 

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 1 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד