בע"ה ט"ו סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הרב אריאל: "להשאיר דלת פתוחה"

הרב יעקב אריאל קורא להורים לא "לשרוף את הגשרים" עם ילדים שעזבו את הדרך

  • יח"צ
  • ט"ו תמוז תשע"ז - 11:00 09/07/2017
גודל: א א א
הרב אריאל צילום: מכון התורה והארץ
הרב אריאל צילום: מכון התורה והארץ

"חשוב יותר בשלב שהבנים כבר התרחקו בדרכם להמשיך ולשמור עימם קשר של אהבה ועזרה ולא לשרוף גשרים" – כך ממליץ הרב יעקב אריאל נשיא מכון התורה והארץ ורב העיר רמת גן בתשובה שהתפרסמה בעלון החדש של 'ביכורים' מבית מכון התורה והארץ.

הורה המתוסכל מכך שבניו עזבו את דרך התורה והמצוות פנה אל הרב יעקב אריאל בשאלה מהו היחס הנכון כלפיהם. "כיצד יש להתמודד עם תופעה של ילדים הגדלים בבית דתי/חרדי ופורשים לחיים ולמסגרת חברתית רחוקה מתורה ומצוות? כיצד הורה יוכל להצליח בגידול ילדיו להעניק להם כל טוב מבלי שהבניין שהוא עמל עליו שנים כה רבות לא יאבד במחי יד. האם דבר כזה קורה מתוך שלא מחנכים ילד כראוי?, למשל, כופים על הילד אורח חיים מסוים מבלי להסביר לו מדוע אורח חיים זה כל כך נכון וטוב עבורו. האם רוב ההצלחה בחינוך הילדים קשורה בתפילה?", שאל ההורה.

"חינוך הוא מלאכה קשה שמשפיעים עליה לא רק החינוך הישיר הניתן לילד/נער אלא כל הסביבה והשפעותיה, תורשה ועוד גורמים", ענה הרב אריאל. "ההורה הוא מרכיב אחד דומיננטי אבל לא יחיד. ולכן הורה צריך לצפות לאפשרות שבניו לא כולם ילכו בעקבותיו, על אף הקושי הגדול בדבר".

"כבר אמרו המחנכים שאפילו אצל אברהם אבינו, ראש למחנכים היתה הצלחה של חמישים אחוז" הזכיר הרב אריאל, שאף הדגיש כי "נראה לי חשוב יותר בשלב שהבנים כבר התרחקו בדרכם להמשיך ולשמור עימם קשר של אהבה ועזרה ולא לשרוף גשרים. אצל חלק גדול מהבנים יש אח"כ חזרה לדרכי אבות אולם כל זאת אם הדלת פתוחה אליהם. אולם אם הקשר הופך להיות של התנגשויות הדדיות הדרך חזרה קשה מאד".

עלון ביכורים הינו עלון חודשי מבית מכון התורה והארץ המכיל מידע תורני מדעי. העלון נשלח מידי חודש בחודשו לציבור הרחב לתיבת המייל וכן מתפרסם באתר של המכון.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 6 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד