בע"ה ה' חשון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

יסוד שביסוד: אלפים בקבר יוסף

בין הנכנסים: מייק האקאבי מקורבו של טראמפ. לפני הכניסה ערבים ניסו להצית את מתחם הקבר

  • כ"ו אייר תשע"ז - 09:08 22/05/2017
גודל: א א א

כ-5000 בני אדם נכנסו הלילה לקבר יוסף בשכם בכניסה הגדולה של השנה לכבוד ספירת 'יסוד שביסוד' המזוהה עם יוסף הצדיק - צדיק יסוד עולם.

לפני הכניסה ניסו ערבים להצית את מתחם הקבר באמצעות צמיגים בוערים שהניחו סמוך לקיר המתחם ואף ברחבת הקבר החיצונית. במהלך הכניסה הותקפו שיירות הנכנסים וכוחות צה"ל בידי ערבים שיידו אבנים ובקבוקי תבערה. מספר ערבים נעצרו.

לראשונה מזה שנים רבות אישרו בצה"ל לערוך גם תפילת שחרית במתחם הקבר.

בין הנכנסים היה גם מייק הקאבי, מקורבו של טראמפ, אביה של המשנה לדובר הבית הלבן, מושל ארקנסו לשעבר ומי שהיה מועמד לראשות המפלגה הרפובליקנית בבחירות האחרונות.

את הכניסה הובילה מועצה אזורית שומרון יחד עם מנהלת קבר יוסף והמקומות הקדושים שליד המועצה האזורית שומרון. בין הנכנסים היו גם: יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון, סגנו דוידי בן ציון, ח"כ בצלאל סמוטריץ, אלוף פיקוד מרכז רוני נומה, מחט שומרון אל"מ גלעד עמית, מפקד מחוז ש"י ניצב משה ברקת, מפקד מרחב שומרון נצ"מ יאיר חצרוני ואלפי מתפללים מהארץ ומהעולם.

מייק הקאבי אמר כי "יש כאן מצב שלא ייאומן שבו יהודים נאלצים כדי להגיע להתפלל במקום הקדוש להם, לעבור דרך פצצות עשן שריפות וחסימות צירים כאשר אלפי חיילים שומרים עליהם. אני לא חושב שבארה"ב אנשים מבינים מה ישראלים צריכים לעבור רק כדי להתפלל". עוד הוא אומר: "מדינת ישראל מאפשרת גישה למקומות הקדושים הן ליהודים הן לנוצרים והן למוסלמים. אולם ביהודה שומרון ליהודים אין גישה למקומות הקדושים. וזה מצב שצריך להשתנות".

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן שנפגש קודם לכניסה עם שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן: "זכינו הלילה להכנס לקבר יוסף יחד עם אדם ציוני ידיד ישראל מייק הקאבי שיכול ללמד רבים מאיתנו על אהבת הארץ. הגיעו לכאן אנשים מכל רחבי הארץ והעולם, כדי לממש את זכותם הטבעית לפולחן צר לנו שאנחנו נאלצים להכנס בשעות הלילה אני מקווה שמדינת ישראל תשכיל לפעול באופן כזה שיכבד את העם היהודי ואת מדינת ישראל ותחיל ריבונות. רגע לפני נחיתת נשיא ארהב האוהד ביותר שהיה למדינת ישראל, חשוב שנזכור שעל האינטרסים שלנו אף אחד לא יגן בשבילנו. עתידנו תלוי בנו".

דגן הודה לחטיבת שומרון על הסיוע בכניסה והפעילות הרציפה למען בטחון תושבי השומרון ומדינת ישראל.

יש לציין כי בקרב תושבי השומרון ישנה מחלוקת בסוגיית הכניסות המתואמות עם הצבא לקבר יוסף. תושבים רבים אינם נכנסים בכניסות אלו וסוברים כי הכניסות המתואמות עם הצבא נועדו להקל על הלחץ של הדרישה לשוב לקבר יוסף ולהפשיר את היחסים עם הצבא סביב אירועי חיכוך כדוגמת הרס בתים והוצאת צווים מנהליים, טענה שנסמכת על מסמכים צבאיים עוד מתקופת הגירוש מגוש קטיף, אז כתבו בצה"ל כי יש להגביר כניסות לקברי צדיקים כגורם "משחרר לחץ" המאפשר שליטה על היחסים בין הצבא למתיישבים.

בעבר התרחשו כניסות רבות לא מתואמות עם הצבא, מה שהביא ללחץ על קציני צה"ל לאשר כניסות מתואמות.

במהלך השנים קבר יוסף מופקר ומחולל לא אחת בידי ערבים, וקיים דיון הלכתי וציבורי על סוגיית שיפוץ הקבר בזמן שאינו תחת שליטה יהודית. ישנם הסוברים כי כל פעולה בציון הקבר תחזק את האחיזה בו, וישנם כאלו הסוברים כי יש לנהוג במקום כדין בית כנסת שהוחרב ועלו בו עשבים, אשר אין לתלוש אותם, בכדי שתישאר עגמת נפש עד לבנייתו המחודשת וחידוש האחיזה היהודית במקום.

 
תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


8 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 24 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד