בע"ה ט"ו תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

סיפורו של סיפור

הגיע הזמן להוציא את הסיפור מארון הספרים היהודי ולתת לו לבוש סיפורי וקולנועי עדכני, משימה קריטית זו מצריכה חיילים רבים וכישרוניים ולא פחות מכך - בית מדרש חי שילווה את התקדמותה

  • ט"ו אדר תש"פ - 16:12 11/03/2020
גודל: א א א

תשמעו סיפור: פעם אחת לפני שנים רבות שני אחים הרגישו מחויבות לשיקום מצב הרוח הלאומי, שנרמס תחת מגפו של שלטון זר. הרוח הפטריוטיות הובילה אותם למחשבה ולביצוע מקוריים שהצליחו מעבר למשוער, את רשמי ההצלחה שלהם ניתן לראות עד היום.

סיכוי טוב שהסיבה שבתוך שטף המלל האלקטרוני המצוי, מצאת עניין במאמר זה קשורה למילים שפתחו אותה – 'תשמעו סיפור'.

אהבת הסיפור חוצה לאומים תרבויות, ומגזרים. בכל גיל, וכמעט בכל מצב נפש, נשמח להתרווח על כיסא להרפות משטף החיים ולשמוע סיפור טוב. כזה שיעורר את הרגש, יצית את הדמיון ואת כוחות החיים החבויים ויעניק להם ערך מוסף ומשמעות. העולם המודרני המשיך לצרוך סיפורים בקצב לא פחות מאשר העולם העתיק, אבל האריזה השתנתה. החוויה הקולקטיבית של הצטופפות סביב המדורה הוחלפה בחוויה נוחה יותר של ישיבה באולמות קולנוע, והזיק בעיני מספר הסיפורים הוחלף בריצודיו של  המסך הגדול. גם בעשרות השנים האחרונות התאוצה של צפייה במסכים לא נבלמה, היא נעשתה אינטימית יותר, בתוככי הבית ובכף היד.

לא לכל סיפור יש הפי אנד, וכזה הוא הסיפור שלנו.

שמם של האחים היה יאקוב ווילהלם גרים, ותחושת המחויבות שליוותה אותם, נבעה מניצחונו של נפוליאון על גרמניה. את תחושותיו הפטריוטיות והרומנטיות ביטא לימים יאקוב גרים בנאום שנשא בעת שמונה לכהונה רמה באוניברסיטת ברלין "למדתי משפטים בתקופה שהאפור החדגוני של הכלימה וההשפלה אפף בכבדות את שמי גרמניה... חיפשתי לי עידוד ונחמה בתולדות הספרות והשפה הגרמניות, ואלה היו לנשק הגנה סמוי נגד אדנות האויב". מה הוא הנשק הסודי בו אחז פרופסור גרים מאוניברסיטת ברלין? התשובה המפתיעה היא – קובץ סיפורי ילדים.

סרט אחד משפיע יותר מאלף הרצאות - להרשמה ליום הפתוח בבית הספר לקולנוע יהודי תורת החיים >>

צמד האחים ערך חיפוש רחב היקף בעקבות סיפורי עם גרמניים עם ניחוח אותנטי, הם הבינו את שרבים אחרים לא הבינו שבשביל להדהד לאומיות, ובכדי שכבודו של הקולקטיב הגרמני המקורי יוכל לשוב לאיתנו יש צורך בכלי רב עוצמה, הסיפור הגרמני המקורי נבחר למשימה. התוצאה היא לקט סיפורים שחלק לא מבוטל ממנו התפרסם בכל העולם המערבי, וזוכה להפצה נרחבת באולפני דיסני האמריקאיים, ובמדפי ספריות הילדים בישראל של היום.

רשימה חלקית של מעשיות האחים גרים כוללת את כיפה אדומה, סינדרלה, עמי ותמי ושלגיה. לא צריך לקרוא הרבה בכדי להריח הניחוח הגרמני האותנטי אותו משקפים הסיפורים. האלמנטים והמסרים הגודשים את הסיפורים כיום, וכל שכן את הסיפורים המקוריים, קשים לעיכול בלשון המעטה. קובץ הסיפורים מכיל מוטיבים של קניבליזם, אכזריות קיצונית ורשע צרוף, די אם נזכיר כי בעמי ותמי המכשפה מודדת את אצבעות הילדים מידי יום בכדי לדעת אם הם מפוטמים דיים בכדי לשמש לה לסעודה, ובסיפור המקורי של שלגיה רוקדת המכשפה אל מותה, בחתונתה של שלגיה כאשר רגליה לכודות סנדלי ברזל מלובנות באש. סיפורי ערש אלו שלחו דורות של ילדים גרמניים אל עולם החלומות ובנו בהם רגשות גרמניים לאומיים. התוצאה לא איחרה לבוא כאשר אותם ילדים בגרו והפכו לאנשים, ומצאו פורקן לרחשי ליבם כקלגסי הצבא הנאצי. הקישור בין מעשי הנאצים לבין סיפורי האחים, לא נעשה כיום וכניתוח היסטורי, ובא לידי ביטוי בהתנגדות לפרסום הסיפורים במערב שאחר המלחמה.

הלקח המרכזי מסיפורם של האחים גרים הוא, שלסיפור יש לא רק קסם רב, כי אם כוח רב. ביכולתו לעצב תרבות וליצוק אותה ללב ההמונים. במאבק התרבותי המתחולל היום יש שחקן שטרם עלה על הבמה במלוא כוחו. הפוטנציאל התרבותי של היהדות הוא עצום, התנ"ך - ערש התרבות היהודית, מקובל כיום על למעלה ממחצית יושבי תבל כמסמך המהווה יסוד לדתות האברהמיות. הסיפורים והמסרים שבאו לידי ביטוי בסיפורי התנ"ך באו לידי ביטוי בפיתוחם של גדולי ישראל במהלך הדורות והביאו לידי עולם סיפורי עשיר ורבגוני. אך הפוטנציאל הטמון בסיפור היהודי רחוק מלהיות ממוצה.

הגיע הזמן להוציא את הסיפור מארון הספרים היהודי ולתת לו לבוש סיפורי וקולנועי עדכני, משימה קריטית זו מצריכה חיילים רבים וכישרוניים. אך לא פחות חשוב מכך משימה זו מצריכה בית מדרש חי שילווה את התקדמותה. 'כל תורה שאין לה בית אב אינה תורה', בכדי לדלות בצורה נכונה את אוצרות הסיפור היהודי יש צורך בתלמידי חכמים שיחקרו את עולם האגדה היהודי, וינגישו אותו אל הצופה והקורא בן דורנו.

זאת ועוד, הקולנוע היהודי מזמן לנו שאלות רבות, שלא נשאלו מעולם. האם ניתן להשתמש בתבניות סיפוריות של הגויים המשמשות כיום בעולם הקולנוע, או שצריך לייצר תבניות יהודיות מקוריות? האם ובאיזו צורה ניתן לייצר מניפולציה על הצופים? האם נכון שתלמידי קולנוע ייחשפו באופן מבוקר וזהיר לעולם הסרטים העולמי לצורכי לימוד? שאלות אלו ועוד מחכות לבית מדרש שירכז אותן וייתן מענה לעולם הקולנוע היהודי המתרקם והולך.

בימים אלו מתקיימת סדרת שיעורים ייחודית בבית הספר לקולנוע יהודי, 'אגדתא' שמה. הסדרה באה כמענה לצורך האמור, ולהוות אבן פינה לבית המדרש שיעסוק בקווי התפר שבין קולנוע ויהדות, במהלך הסדרה מועלים נושאים מעולם הקולנוע היהודי וקונפליקטים ייחודיים, ונידונים עם הסטודנטים, את התוצר הסופי מתכוונים בבית הספר לאגד בחוברת חדשה ומתעדכנת, ראשונה מסוגה להלכות והליכות הקולנוע היהודי.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 14 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד