בע"ה י"ג תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

אשרי האיש

הרב שאול וינגורט מספר על ספר חדש שהוציא יחד עם אשתו, אורה, על ספר תהילים. "כל אחד יכול למצוא את עצמו במזמורי ספר תהילים".

  • ג' טבת תשע"ו - 19:05 15/12/2015
גודל: א א א
כריכת הספר אשרי האיש. (יחץ)
כריכת הספר אשרי האיש. (יחץ)

הספר 'אשרי האיש' על ספר תהילים הושק שבוע שעבר בערב בבית הכנסת אוהל נחמה. באירוע השתתפו הרב עדין שטיינזלץ ורבנים נוספים, ביניהם הרב שאול וינגורט, ראש ישיבת 'שבות ישראל' באפרת, שהוציא את הספר יחד עם אישתו, הרבנית אורה רבקה וינגורט.

בספר אשרי האיש ישנו אוסף של עשרה מזמורים בספר תהילים, שעל כל אחד מהם כתבו הרב והרבנית שלושה מאמרים. מאמר העוסק בהקשרו התנ"כי של הפרק, מאמר שדן בסוגיא תלמודית בהקשר הפרק, ומאמר לקריאתו של הפרק לאור תורת החסידות.

כריכת הספר אשרי האיש (יחץ)

בשיחה עם הקול היהודי מספר הרבוינגורט על ההתרגשות בהוצאת הספר החדש, "זו החשיפה הראשונה של הכתיבה שלי" מסביר הרב, ומציין כי אצל אישתו מדובר כבר בספר החמישי שהיא מוציאה.

הרב וינגורט מספר, כי הספר היווה הזדמנות מיוחדת של בני הזוג לשתף את דרכי הלימוד והקריאה השונים של כל אחד מהם. " מבחינתנו זו בוודאי חוויה מעניינת, להתבונן על כל מזמור מזווית שונה, ולשתף את ההתבוננויות בסופו של דבר".

לדברי הרב וינגורט הספר נועד גם לקוראי תהילים שמעוניינים להעמיק יותר במזמורים, וגם ללמדנים שלדבריו יכולים למצוא בגמרא ובתהילים, "מקורות ללימוד מעמיק, ופתיחת פתח להתבוננות מחודשת בתנ"ך ובסוגיות התלמוד".
"יש בו בספר הזמנה לקריאה בספר תהילים, לכל יהודי באשר הוא", אומר הרב, ומציין כי הדבר ש"הכי משמח" אותו ואת אישתו זה לשמוע על בני זוג שלומדים בספר יחד, "אנחנו מרגישים שמתוך הברכה שנתברכנו בביתנו, מתברכים גם אחרים".

מטבע מאמרי הספר, המתיימרים לעסוק בתחומים שונים, הרי שההשראה לספר מגיע מממקורות רבים ומגוונים. מכתבי החסידות, דרך פרשנים 'קלאסים' ופשטנים לאורך הדורות, ועד לסוגיות הגמרא שלדברי הרב וינגורט, "עיון בתבנית שלהן ובסידורן, יכול להשפיע מאוד על קריאתם".

| מה פשר החיבור בין מאמרים בפנימיות לסוגיות תלמודיות?

"התחושה שלנו היא שהשלום קשור להכרה הבסיסית בכך שיש הרבה זויות, וכפי שכותב בעל התניא בהקדמתו, שגם בלימוד התורה ישנן דרכי לימוד שונות הנובעות משרשי הנשמה. במקרה שלנו, הזווית הקיומית באה לידי ביטוי מהצד הנשי, ההתבוננות שמצד 'בינה-ליבא', והזווית הפשטית והדרשנית באה מן הצד הגברי. ההכרה בהשלמה שבצדדים השונים, ובחסר שיש כאשר כל צד עומד לעצמו, מביאה לצירוף המאמרים יחדיו, בתקווה שהמזמור הנקרא מן הזוויות השונות יאיר עוד יותר באור יקרות.

לסיום מצטט הרב וינגורט את דבריו של רבי נחמן מברסלב על ספר תהילים, "צריך לראות שימצא את עצמו בתוך כל מזמורי תהילים ... וכל אדם, כל המלחמות היצר שיש עליו, וכל מה שנעשה עמו, הכל מבואר ומפורש בתהילים". הרב וינגורט מספר "שהתפילה המרכזית שלנו ככותבי הספר, היא שכל אחד יקרא בתהילים מחדש, וימצא בו את עצמו ואת דוד עבד ה'".

תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


3 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 30 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד