בע"ה י"ט אלול תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

'שניות אור' - סיפורם של החוזרים בתשובה

שיחה עם הסופר עודד מזרחי לקראת צאת ספרו החדש

  • כ"ה שבט תשע"ו - 19:20 04/02/2016
גודל: א א א

"יש בספר התמקדות בעולמו הפנימי של אדם שעבר מעולם ארצי פתוח לעולם שמימי סגור, ומגלה אחרי כברת דרך עד כמה הסיפור אינו פשוט. מאבקו המיוחד והאישי מאוד, לעתים כואב ולעתים משעשע, משקף רבים החשים שהתשובה בימינו אינה מעבר פשוט מחול אל הקודש, אלא חתירה לארץ ושמים חדשים".

הקטע הזה הוא ציטוט מתוך כריכתו האחורית של הספר 'שניות אור', ספר חדש שהוציא הסופר והמשורר עודד מזרחי, ובו מתואר עולמם הפנימי של החוזרים בתשובה.

מזרחי (55), מתגורר בשכונת נחלאות בירושלים, חזר בתשובה לפני כ-30 שנה, ומאז עוסק בכתיבה ספרותית מגוונת. עד כה הוציא מזרחי כעשרים ספרים. בין ספריו אפשר למצוא את סדרת הספרים הפופולרית 'אור חוזר' שמלקטת עשרות סיפורי חזרה בתשובה, הספר 'רציתי להיות טוב' על חנן פורת, וגם ספרי שירה והתבוננות. מזרחי כותב גם בעלונים ועיתונים, כמו כן הוא כותב בלוג באתר 'הקול היהודי'.

"בכתיבה שלי יש שני סוגי סיפורים", מספר מזרחי. "כתיבה אחת שאפשר לקרוא לה 'מצוה' – סיפורי אמונה, סיפורי צדיקים, סיפורים על יהודי צדיק, כמו למשל הספר שיצא על חנן פורת". בסיפורים האלה, הוא אומר, הדגש הוא על אמת. "כי הרי זה מה שחשוב פה – מה קרה ומה אנחנו לומדים, הן על השגחה פרטית, הן על מידותיו של אדם צדיק". סוג הכתיבה השני יותר מורכב. "פעם הייתי בטוח שהוא חילוני, שזה כתיבה יותר מתוך הנפש, בלי מסר ברור, אלא רק לתאר באמת מה אתה חש, וזה לא פשוט". גם בסוג הסיפורים הזה, הוא אומר, המסר הוא של אמונה, "אבל זה משהו יותר עמוק, אין פה שורה תחתונה ברורה. זה יכול להיות פשוט צעקה לגאולה או משהו כזה".

כריכת הספר

הספר החדש הוא מסוג הסיפורים השני. "המציאות מאוד מורכבת, מאוד מסובכת, והגלות מאוד קשה, והסיפורים האלו מבטאים את זה. מה הכוונה? למשל, כתבתי את ספרי 'אור חוזר' על חוזרים בתשובה. אז מצד אחד זו מצווה הכי גדולה בעולם לחזור בתשובה, וזה הדבר הכי חשוב בעולם לחזור בתשובה. מצד שני לחזור בתשובה זה גם דבר מאוד מאוד לא פשוט, עם כל זה שזה הדבר הכי נפלא, זה מאוד לא פשוט ומאוד בעייתי. יש פה התמודדות גדולה לא רק של חוזר בתשובה כזה או אחר אלא של כולם ממש". מזרחי נותן כדוגמא את הירחון 'אדרבה' – כתב עת של חוזרים בתשובה, שמשמיע את הצעקה הזו. "אז סוג הסיפורים הראשון מדבר על זה שצריך לחזור בתשובה וזה הדבר הכי טוב בעולם, והסוג השני של הסיפורים מנסה לגעת בבעיות, ולגעת בבעיות זה דבר לא פשוט בכלל. זה הספר הזה, מהסוג הסיפורים השני, היותר אמנותיים, יותר אישיים, יותר עמוקים ויותר מורכבים".

מזרחי אומר שהסיפורים לא רק משמיעים צעקה של החוזרים בתשובה, אלא של כל יהודי ושל כל הדור הזה, "אלא שהחוזרים בתשובה מרגישים הכי חזק מה קורה פה. אולי בגלל זה הרב גינזבורג אמר שהחוזרים בתשובה ישלטו במדינה, למרות שזה נראה במבט ראשון הזוי, מה זאת אומרת ישלטו במדינה? זה אנשים עם בעיות לא פשוטות, שמתמודדים עם דברים קשים. אבל במשך השנים זה משתנה, והחוזרים בתשובה לומדים יותר ויותר איך לחזור בתשובה בגלל הנסיון שלנו, בעלי התשובה הוותיקים".

"היום זה משהו שלא היה מעולם" אומר מזרחי. בכלל, הוא אומר, צריך לדעת שזה כביש דו סטרי, זה אומר שאמנם יש היום הרבה חוזרים בתשובה, אבל יש גם הרבה 'חוזרים בשאלה' מה שנקרא. "כי גם העולם החרדי ובמידה מסוימת גם הדתיים לאומים עוברים בירורים לא פשוטים". לדברי מזרחי, תהליך החזרה בתשובה הוא תהליך שכל הציבורים נוטלים בו חלק. "האמירה של החזרה בתשובה היא שכל היהדות צריכה לראות אחרת, כל הציבורים צריכים לחזור בתשובה ולכולם יש דברים יסודיים לתקן. זה בירור עמוק שקורה בעם ישראל". הוא מוסיף ש"לחזור בתשובה זה לא לחזור מחושך לאור בלבד. במובן מסוים זה נכון, אבל לפעמים בעולם החרדי בעצמו יש, במידה מסוימת, חושך לא פחות גדול שעליו צריכים גם לעשות תשובה".

כמקור לדבריו הוא מביא את דברי רבו, הרב גינזבורג. "יש לו קטע בשם 'שלש התשובות', כל ציבור יש לו תשובה בפני עצמו, החילונים כך וכך, הדתיים לאומיים כך וכך והחרדים כך וכך. לכל אחד יש הרבה מה לתקן, אם מישהו היה מתוקן המשיח כבר היה מגיע כנראה".

מזרחי מוסיף ש"יש הרבה השפעה של פנימיות התורה על הסיפורים האלה, יש בסיפורים התבוננות שנעשית ברוח פנימיות התורה, אפשר להסתכל בסיפורים שפרסמתי בבלוג שלי ב'קול היהודי'". את הקרדיט לזה הוא זוקף לרב גינזבורג ש"ייצר לי מבט פנימי, לא כיתתי, לא מגזרי. מבט פנימי אמיתי. לא סתם לספר סיפורים, אלא לספר סיפורים שיש בהם פנימיות התורה. פנימיות התורה זה פנימיות הנפש גם, מי שיש לו את פנימיות התורה הוא בדרך כלל אדם פנימי יותר, ומי שלומד רק את ה'נגלה' אז יש סכנה שהוא יהיה יותר חיצוני".

"זהו", מסכם מזרחי. "מחפשים איזה משהו חדש, עולם חדש, שמים חדשים. כמו שכתוב בכריכה האחורית של הספר. זה לא סתם צעקה על צרות, אלא באמת צעקה שתהיה פה גאולה ושהכל ישתנה פה, ובעזרת ה' זה יגיע". הוא מחייך.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 25 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד