בע"ה כ"א אלול תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"מהפכה של ספרות ערכית"

לקרא צאת ספרה השני, חסיה בן זכאי מספרת איך הכל התחיל, "תמיד חלמתי לכתוב ואני שמחה להצטרף למהלך המבורך הזה"

  • טוביה אריאל
  • י"ד אייר תשע"ו - 20:00 22/05/2016
גודל: א א א
מתוך הספר
מתוך הספר

כבר שנים רבות שסופרים במגזר הדתי והחרדי עמלים לפתח ספרות איכותית לילדים, נוער ומבוגרים. בין היתר, בכדי ליצור אלטרנטיבה לספרות החילונית עליה חלקם גדלו בעצמם. חסיה בן זכאי מקרית ארבע פרסמה לפני שנה את ספרה הראשון 'עלילה במכפלה', ספר קומיקס לילדים. כעת היא משווקת בהדסטארט את ספרה החדש 'אני בן שלוש', היוצא לאור בימים אלו.

הספר החדש מותאם לגיל הרך (2-6) ועוסק במצוות אליהן מתחנכים הילדים בגיל זה: כיפה ציצית ופאות. את הספר כתבה בן זכאי תוך כדי ניסיונותיה האישיים להסביר לילדיה שלה על חשיבותן של המצוות, כשאלו התקשו עם הכיפה והציצית. בעידודו המלא של בעלה יוחנן בן זכאי, הוא גם העומד מאחורי ההפקה של ההוצאה לאור "אני מרגישה שהצורה בה נכתב הספר נותנת לילד אפשרות להזדהות עם המצוות אליהן אנחנו מחנכים אותו תוך כדי סיפור עלילה וחרוזים".

בשיחה עם הקול היהודי מספרת בן זכאי על המניעים שלה לכתיבת הספרים ועל החשיבות שהיא רואה ביצירת ספרות ערכית תורנית ואיכותית.

סיפרה החדש של בן זכאי, לקנייה בהדסטארט

בן זכאי מספרת, כי כילדה גדלה בישוב בית אל "ישוב מאוד דתי" אך בכל זאת לאחר שכ"תולעת ספרים" כהגדרתה, סיימה לקרא את הספרים "הקונבנציונליים" החלה הספרנית להציע לה גם ספרים אחרים, "ספרים לא טובים, הן מבחינת צניעות והן מבחינות אחרות".

כשגדלה, חלמה בן זכאי לכתוב בעצמה, אך "החלום אבד איפה שהוא תוך כדי גידול של תשעה ילדים". עם זאת, ההשראה והכשרון היו מגיחים לפעמים בעת שהייתה מקריאה סיפורים לילדיה, "תוך כדי קריאה הייתי משנה לילדים את הסיפור וממציאה חרוזים משלי".

לדברי בן זכאי "תמיד חלמתי להצטרף לתהליך הזה, לקחת אחריות על נושא הספרות ולכתוב על ערכים בלי לוותר על הצורך בספרות מעניינת ומרתקת ברמה גבוהה". החלום התגשם לראשונה לפני כשנה עם הוצאת ספרה הראשון 'עלילה במכפלה', ספר שעומד לקראת סיום מכירת מהדורתו השנייה.

| "להאמין שלב הילדים יכול להכיל ערכים גבוהים דרך סיפור"

"אני גרה בקרית ארבע חברון, ואנשים מגיעים מכל רחבי העולם כדי לשמוע על מערת המכפלה". מספרת בן זכאי ומתארת כי "כאב לה" לראות שלחלק גדול מהציבור קשה לתאר את דמותם של האבות. "ניסיתי לצייר משהו שייתן לילדים טעימה מי הם האבות ואיך דמויותיהם קשורות אלינו היום. לתת להם להתחבר להיסטוריה בצורה מעניינת".

בן זכאי מספרת כי באמתחתה עוד מספר גדול של רעיונות, "סיימתי לכתוב ספר קומיקס על קבר רחל וכרגע אני מחפשת מאיירת, יש לי גם תרחיש לסיפור על הר הבית ויש עוד ספרים לילדים קטנים יותר, על שבת, ועל הטבע". בנוסף בן זכאי עובדת גם על כתיבה של ספר לנשים מבוגרות, שעוסק בתהליך הלידה.

לסיום מבקשת בן זכאי להעביר מסר לכותבים פוטנציאלים ולעודד אותם לקחת חלק ביצירת ספרות ערכית. בן זכאי מספרת כי לפני שהוציאה את סיפרה הראשון פנתה למספר סופרים "והרבה מהם אמרו לי שחבל, זה הרבה מאמץ וזה לא יותר מידי משתלם כלכלית, דברים שהתבררו כנכונים".

"אולם מצד שני אני רואה תגובות מרוצות של הילדים. הילדים הם הכי אמינים, הם לא ינסו לשקר כדי לעודד אותי. כשאני שומעת תגובות טובות של ילדים אני מרגישה שזו המטרה, להעשיר את עולמם של הילדים ולהאמין בהם שהם באמת יכולים להכיל ערכים גבוהים, הלב שלהם רץ לשם".

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 29 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד