בע"ה ט"ז אלול תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

לימוד חשבון דרך פסוקי התורה

כיצד ממשיכים להחזיק תלמידים במוסד חינוכי שתלמידי המוסדות האחרים בחופשה? ואיך לומדים מתמטיקה דרך התורה. ראיון קיץ עם מנהל תלמוד תורה – תורת חיים בירושלים הרב שילה אופן.

  • כ"א תמוז תשע"ו - 21:38 27/07/2016
גודל: א א א
חופש ()
חופש ()

בימים אלה שתלמידי בתי הספר נמצאים בחופש ואף רובם של הקייטנות כבר מאחורינו, יש מוסדות חינוך בהם הלימודים עדיין בעיצומם. אחד מהם הוא תלמוד תורה 'תורת חיים' בשכונת קריית משה בירושלים, המסכם בימים אלה שבע שנות פעילות ותפוסה מלאה בכיתות א' עד ז'.

"המטרה אצלנו היא שהתלמיד יהיה חסיד, ירא שמיים ולמדן. חסיד וירא שמיים – זה ההתעסקות עם החינוך שלו, ולמדן – זה התעסקות עם ההוראה, ללמוד תורה, להקנות ידע ובעיקר לפתח את יכולת החשיבה וההבנה" – מסביר הרב שילה אופן, מנהל התלמוד תורה. "כמובן שכל האווירה החינוכית והלימודית עטופים בשמחה, שנותנת כח. משתדלים שיהיה כמה שיותר ניגונים, סיפורים והתוועדויות. החידוש שלנו זה חסידות שיכולה לרדת עד לילדים הכי קטנים".

התכנית הלימודית של התלמוד תורה מתאפיינת בזווית מרתקת: חולין על טהרת קודש. "הרעיון הוא שחול וקודש הם לא דברים נפרדים. זה לא שלומדים חומש, סוגרים אותו ועוברים ללמוד חשבון, אלא לומדים תורה עם פירוש נוסף שנקרא 'מקצועות החול'. כלומר דרך כל הגילויים שמתגלים במדע ובטבע, אפשר לראות פלאים בתורה" – מציין הרב אופן ומסביר איך ניתן ללמוד תורה בפירוש חשבון: "אחרי שלומדים פסוק עם הפשט שלו, עם פירוש רש"י ומדרשי חז"ל, מסתכלים על אותו פסוק גם מבחינה מספרית, רואים את הערכים, מספר המילים והאותיות, הגימטריות, דברים שניתן לגלות דרך זה. בחזון שלנו: רק ככה לומדים חשבון, אין דבר כזה ללמוד חשבון בפני עצמו. בתורה יש הכל. אנחנו גם מסוכרנים עם משרד החינוך, והתוכנית שלנו מתאימה לדרישות המשרד".

בתור תלמוד תורה, איך מחזיקים את התלמידים כשכל השאר בחופש?

"קצת מרפים ומשתדלים לגוון. יש ימים שאנחנו מסיימים יותר מוקדם ומקיימים פעילות מיוחדות לימים האלה, כמו יום כיף של מים או יציאה לעיר דוד. מבחינה לימודית מקיימים את ההוראה של הרבי מליובאוויטש לעסוק בענייני בית הבחירה, כל כיתה לפי הרמה שלה. מסכת מידות, הלכות בית הבחירה ברמב"ם ועוד. עוזבים את האינטנסיביות של הלימוד הרגיל ומשלבים גם יצירה, לימוד על כלי המקדש".

ביום ראשון הקרוב יקיימו מוסדות 'תורת חיים' ערב עיון יחודי בנושא החינוך באולמי 'שירת ירושלים'. במהלך הערב יתקיים פאנל חינוכי מיוחד בהשתתפות הרב יהושע שפירא ראש ישיבת רמת גן, אחיו הרב יצחק שפירא ראש ישיבת עוד יוסף חי, הרב שמואל שטרן מברסלב והרב גדי בן זמרה ראש אולפנת מעלה לבונה. הרבנים צפויים לדון בנושא "כלים לחינוך פנימי" כל אחד ממבטו היחודי לו - ברסלב, חב"ד והרב קוק. בסיום הערב יערוך במקום הרב יצחק גינזבורג התוועדות חסידית בנושא "אומנות החינוך".

הרב אופן מסביר שהמטרה של ערב העיון וכמובן המוסדות בכלל והתלמוד תורה בפרט, זה להפנות את המשנה החינוכית החוצה, כמו עניין חולין על טהרת הקודש. "התכנית האלה יכבשו בע"ה את כל מערכת החינוך, הפאנל הזה הוא כדי להרחיב את המעגלים. המפגש בין האחים-הרבנים שפירא יהיה מאוד מרתק וכדאי מאוד להגיע" – הוא מזמין את הציבור.

לסיום תן לנו איזה טיפ להורים ולמחנכים לימי הקיץ והחופשות?

"יש לכם זמן איכות להיות עם הילדים לגמרי. יש וארט מאד יפה בעניין, חופש מהילדים, זה דבר מקובל, זה לא מילה גסה אדרבה זה נהוג, יש בזה הכנעה הבדלה והמתקה, הכנעה – המציאות חונקת אותי, בישולים, כביסות ועוד... אז אני יוצא לחופש מהילדים... , הבדלה – ההורים באמת נבדלים מהילדים, הולכים לקפה, מתיישבים ללימוד, משאירים את הילדים עם בייביסיטר ומתנתקים, המתקה – חופש מהילדים, להיות עם הילדים ולהרגיש חופש, להרגיש את החופש מהם, להרגיש שאנחנו יחד זה הכי חופשי, להרגיש שהשהות איתם זה באמת מה שאני הכי רוצה, להיות עם הילדים- החופש האמיתי זה שאני מרגיש את זה מהם. כמובן הכי חשוב זה לתכנן את החופש, ולא לזרום, קשה לזרום שבועות וחודשים, אפשר לעשות לוח ולכתוב כל יום מה עושים, הורים סיפרו לי שעשו כך והחופש היה מצויין ומוצלח. בע"ה שנזכה לחופש אמיתי, חופש של המתקה - חופש מתוק במחיצת הילדים".

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 31 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד