בע"ה י"ז אלול תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

יחידת הצוללנים מבקשים את עזרת הציבור

הצוללנים בזק"א המאתרים נעדרים במים, פונים לציבור להיות שותף בטכנולוגיה חדישה שתסייע לאתר נעדרים מתחת לפני המים

  • י"ט אלול תשע"ו - 18:13 22/09/2016
גודל: א א א

חיים אוטמזגין, מפקד יחידת הצוללנים של זק"א, עמל בימים אלו על גיוס כסף מההמונים לצורך פרויקט מיוחד בשם 'זק"א סקוטר' - פיתוח מנוע תת ימי לשינוע קבוצת צוללים בעומק הים למשימות איתור חילוץ והצלה של נעדרים במים.

בקיץ האחרון בלבד, טבעו בחופי ישראל ובמתארי מים שונים כ-48 אנשים בהם ילדים נשים וקשישים. "איתור גופת טובע במהירות, הנה קריטית לשמירה על כבוד המת ואף על כבודה של המשפחה שזה עתה איבדה את יקירה במניעת ניוולו של הנעדר כתוצאה משהות ממושכת במים מלוחים ומפגיעת דגים", אומר אוטמזגין.

צוללנים של זק"א בפעולה

משימת האיתור בים התיכון מורכבת ומחייבת עבודת צוות של צוללים לסריקת תאי שטח של מאות מטרים בעומקים שונים, תוך שמירה על דיוק בשטח החיפוש ובטיחות הצוללים המצויים בשטח משימה שזה עתה טבע בה אדם, קרי, סביבה מסוכנת. ככל שהחיפוש משתהה כך הסיכוי לתנועה של הגופה למרחקים והגדלת שטח החיפוש הופכת למשימה שוחקת ומייאשת אף את המתנדבים.

"אני מכיר מקרוב את אוטומזגין, ראיתי את הפיתוח ומדובר במשהו מיוחד ונחוץ", אמר יעקב מנוסה.... "ניסיתי להבין למה הוא כל כך מתמסר למיזם הזה, למה לקח את זה על עצמו באופן אישי. לאחר הכנה מנטאלית הוא הראה לי תמונות של אדם שטבע ונשאר במים 24 שעות. אתם לא מבינים כמה מחריד, פגעי הים בגופת נעדר במים היא עצומה", אומר מנוסה. "תאמינו לי, אם הייתם רואים הייתם מבינים למה צריך לפתח כלי מיוחד לזה. תחשבו על המשפחה ש-24 שעות קודם איבדה ילד/בחור/סבא יפה וחזק וכשצריך לזהות את הנעדר הם נחשפים לאסון של ממש".

"תחשבו שבמקום לעמוד 24 שעות ויותר כדי לסיים את האסון עומדות משפחות ובוכות על החוף יומיים ושלושה. הכלי הזה מכפיל ומשלש את איכות ותוצאות החיפוש אחר נעדר במים. אוטומזגין עמד שם והתמודד עם הבטיחות של פקודיו, עם דמעות של המשפחות והחליט להתייעל, להיות הכי מקצוען שיש".

>הירשם עכשיו ותקבל את הכותרות החשובות למייל האישי!<

יחידת הצוללים של זק"א, המונה כיום כ-240 צוללנים מתנדבים מכל רחבי הארץ, פועלת בישראל מזה 12 שנים במשימות איתור וחילוץ במקווי מים שונים, ומהווה יחדיה אזרחית יחידה בישראל לאיתור וחילוץ נעדרים במים. במשך כשנתיים עמלו צוות מתנדבי יחידת הצוללים לפתח את האב טיפוס של ה -"זק"א סקוטר", שהוא מנוע תת ימי רב עוצמה, המאפשר ל-5 צוללים לנוע בעומק הים כצוות, למטרת איתור נעדרים במים באמצעות זרועות וטכנולוגיה המורכבת על המנוע.

"כל מה שאנחנו צריכים זה 1,200 אנשים שמוכנים לתמוך במוצר ובפיתוחו בסך של 100 ₪", אומר אוטומזגין. בשעות הקרובות יסתיים פרויקט הדסטארט לגיוס הכסף. "כל נעדר שיחולץ עם המכשיר ואתם שותפים לזכות הגדולה הזו. זו לא תרומה זו תמיכה בהתנדבות, תמיכה בחלוצים המקריבים מזמנם ומסכנים עצמם למען אחרים שכלל לא מכירים, זו תמיכה בפיתוח ישראלי שבוודאי יזכה להתעניינות רבה", אמר מנוסה. "כל מה שצריך זה כניסה לקישור, לחיצה על כפתור תמיכה, לסמן את הסכום ולזכות בעוד מעשה טוב לקראת ראש השנה".

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 34 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד