בע"ה כ"ה אב תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

לכל המשפחה: טיול לט"ו בשבט

טיול ל'חורבת שחדה' לרגל ט"ו בשבט מאורגן על-ידי 'מדרשת הרי גופנא'

  • כלב אליהו
  • ד' שבט תשע"ז - 14:00 31/01/2017
גודל: א א א

חורבת שחדה ממוקמת על רכס ג'בל עברד, מערבית ליישובים יקיר, חוות יאיר ונופים. רכס ג'בל עברד הוא חלק משמורת נחל קנה – נחל החוצה את השומרון ממזרח למערב. שולי הרכס טובלים בחורש ארץ-ישראלי, ואילו מרכזו של הרכס הוא רמה מישורית אשר שימשה בעבר לחקלאות. במרכז הרכס נותר יער עצי חרוב עתיקים ומרשימים ומעליה, שכן יישוב עתיק העונה כיום לשם 'חורבת שחדה'.

לפי החוקרים, היישוב בנקודה זו התקיים בתקופה הרומית והביזנטית, והוא כולל כיום שרידים רבים. ניתן לראות במקום מבנים ברמת שימור גבוהה ושני מקוואות טהרה מתקופות שונות. כמו כן, ניתן לראות בית בד גדול מהתקופה הביזנטית, ומערות קבורה.

גובהו של היישוב העתיק מספק תצפית נוף מרהיבה הכוללת את מרחבי השומרון המערבי בכלל, ואת שמורת נחל קנה בפרט. תצפית זו גם מלמדת רבות על נושאים שונים בהיסטוריה הגיאוגרפית של ארץ-ישראל ומסייעת בהבנתם: היישוב החקלאי-יהודי בתקופת בית שני באזור השומרון, והתפרוסת היישובית של מדינת יהודה וגבולותיה, כמו גם מנהגים וחומרות יהודיים ושומרוניים שונים מתקופות אלו.

הסיור כולל גם פעילות לילדים בנושא הצומח באזור. נקודת יציאה וחזרה: היישוב נופים. אורך המסלול: 2 ק"מ. רמת הקושי היא קלה, אך ישנו צורך במעבר צר בין סלעים והוא איננו מתאים לעגלות. עלות: 15 ₪ לאדם, עד 50 ₪ למשפחה.

הטיול יתקיים ביום שישי י"ד שבט ה'תשע"ז: התאספות בשעה 09:00 בכניסה ליישוב נופים ומשם יציאה למסלול מעלי. סיום משוער: 14:00-14:30.

להרשמה ויצירת קשר
תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 24 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד