בע"ה ד' תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"למרות שאני מתנגד לחינוך דתי, תרמתי לכם"

מדוע בחור חילוני שנפלט בכעס מחינוך דתי בחר לתרום לתלמוד התורה מים חיים ומה כל כך מיוחד בחינוך זה, המותאם לדור הגאולה

  • תוכן שיווקי
  • ד' תשרי תש"פ - 23:59 03/10/2019
גודל: א א א

אנו נמצאים בתקופת פתיחת השנה, זמן של חשבון נפש.

נוהגים לשאול מדוע את חשבון הנפש עושים ביום הראשון של השנה החדשה, מתאים יותר לעשות את חשבון הנפש בסוף השנה שעברה, ומסבירים שחשבון הנפש נועד לשנות את העתיד. מה שהיה זה "חלב שנשפך", אנו רוצים לספר את הסיפור של ההצלחה שצפויה לנו בשנה הבאה, על ידי חשבון הנפש שיוביל אותנו ללמוד מהטעויות של השנה שחלפה. 

חינוך הוא בעצם תהליך של חניכה שפונה אל העתיד, מכיוון שכך, יש לנו מקום להביא משהו אידאלי יותר שמתעלה מאילוצי השעה, משהו שמכין אותנו לעתיד טוב יותר, בחינוך ניתן לחיות עם הילדים בהווה את העתיד שאליו אנו שואפים, לחוות כבר עכשיו, בגילם ולפי רמת התפתחותם את אותם מושגים של אמונה, של גאולה. לחיות איתם את הגאולה כבר עכשיו.

בפרשת השבוע, פרשת "נצבים", כורת ה' עם עם ישראל ברית לקיום המצוות, משמעות המילה ברית היא מחויבות הדדית, הברית הזו מחייבת את הקב"ה אלינו ואותנו אליו, אנו יכולים לראות איך מבחינה היסטורית המחויבות יורדת ובמקומה באה שותפות, הנביא אומר "בַיּוֹם הַהוּא נְאֻם יְ-ה-וָ-ה תִּקְרְאִי אִישִׁי וְלֹא תִקְרְאִי לִי עוֹד בַּעְלִי" (הושע) היום ההוא יביא חיבור שאינו של בעלות, חיבור של חלוקות תפקידים.  כפי דרשת חז"ל "רבי ינאי אמר: תאומתי, כביכול לא אני גדולה ממנה ולא היא גדולה ממני.  (שיר השירים רבה פרשה ה') " 

הדור שלנו בשל לקשר שנובע מתוך חיבור. מתוך שותפות. הדור שלנו דורש את הקשר שנובע פחות מיראה ויותר מאהבה. בהתאם, כמחנכים, נדרש מאיתנו לדייק את הכלים להם זקוקים תלמידנו, ולהעניק להם את החינוך שמותאם לצורך של הנפש והנשמה שלהם.

נראה לכאורה שבחינוך הדתי קשה לחדש, הרי מסורת היא מאבותינו וההלכות הברורות איך עלינו ללמד עוטפים אותנו ועלינו לשאוף לקיימם בצורה הטובה והמדויקת ביותר כפי הדרכת התורה והמסורת. אולם דווקא בשל כך שומה עלינו לברר וללבן במקומות בהם אין גילוי דעת ברור איך עלינו לנהוג, לרדת לפרטי פרטים מהי דעת התורה, הדרך הנכונה והיעילה ביותר בחינוך הבנים והבנות. כיצד מקנים ומעבירים אותה בצורה נכונה שתיטמע בנפשו של הילד, שתחדור אליו, שתחבר אותו ולא תנתק אותו. ודאי שהדבר הזה קיים במקורות "הפוך בה והפוך בה דכולה בה", המציאות גם מחייבת אותנו לברר זאת משום שאנו עדים להליך גדול של נשירה ומאיסה בערכים שהוקנו בבית הספר.  

השבוע נחשפנו לתרומה מפתיעה של בחור חוזר בשאלה, בקמפיין גיוס המונים של בית הספר ״מים חיים״, בצד תרומה אנונימית של 1,000 דולר נכתבה הערה מסתייגת, "למרות שאני מתנגד לחינוך הדתי, יש ביכולת המקום לפתוח את הלבבות" הסיפור שהסתתר מאחורי התרומה המפתיעה הזו הוא מטלטל לטעמי,  התורם היקר הוא בחור שבא מבית דתי אך כיום, כפי שאתם מבינים, הוא התרחק מהחינוך אותו קיבל בצעירותו. לתחושתו, נוקשות החינוך, הניתוק בין מה שלמד לבין מה שנפשו חיפשה, הם אלה שהרחיקו אותו מהיהדות.

היהדות, הלימוד ומה שהוצג לו היו בעיניו משהו מפחיד שנוא ומנוכר. היום הוא גר בחו"ל מרגיש מנוכר לתורה ולמה שהיא מייצגת, אחותו שראתה את ריחוקו של אחיה, חיפשה משהו אחר ושלחה את ילדיה למים חיים. הוא שמע מאחותו על החוויות שיש להם מלימוד התורה ומבית הספר והכניס את היד לכיס, יחד עם זאת, היה חשוב לו להדגיש: אני נגד חינוך דתי! אבל בזה אני תומך.


התופעה של הדתל"שים רחבה, ולא ניתן להתכחש אליה. אין ספק שלחינוך יש השפעה עצומה על העתיד והיחס לתורה שאנו מגדלים בנפשות הילדים.

לפני שאספר מעט על ״מים חיים״, אצטט כאן קטע מתוך מכתב מרגש שכתבה אמא של בת בבית החינוך והוא אומר הרבה לטעמי.

"לשלוח ילדה לבית חינוך שאני יודעת שרואים אותה, שאוהבים אותה, שדואגים לה. שאני יודעת שנותנים לה את כל התנאים בכדי שהטוב ביותר שלה יוכל לצאת החוצה. כשהיא קמה קצת סוערת בבוקר ויוצאת לא רגועה מהבית, אני מתקשרת אל המורה ומבקשת שתקבל אותה בחיבוק ותרגיע... כשבכיתה א' היא נלחצה והתערערה אל מול לימוד הקריאה, אף אחד לא לחץ עליה... להיפך נתנו לה את הזמן שלה, חיכו שהרצון יבקע מתוכה... והפלא ופלא.. בלי לחץ, בלי שיעורים ודרישות. זה בא. הרצון הבשיל ובקע, והיום אמצע כיתה ב', היא רק מחכה להחליף ספרים בספרייה.. לשבת יחד ולקרוא.

"שמעבר לכל המלאכות הנפלאות, היצירתיות והאמנות והחקלאות והחיבור האמיתי לשורש החיים. נותנים לה את הכלי החשוב ביותר בעולם שלנו. מלמדים אותה להיות בקשר. להיות בקשר עם עצמה. בקשר עם הרגשות והתחושות שלה. להיות בקשר עם חברותיה לכיתה. מפתחים בה תחושת ערבות ואכפתיות אמיתית כלפי כל ילדה וילדה. להקשיב לרצונות של אחרים, לגלות רגישות, נדיבות, לתת מקום, .. לא כסיסמא... כחיים. כיתה שהיא גוף אחד ולכל אחת יש בה מקום. בהתחלה עוד הייתי מופתעת שראיתי אותה או את חברותיה מכינות מתנות, ציורים, מכתבים לכל אחת מבנות הכיתה... אחר כך התחלתי להבין שזו דרך חיים, זו הדרך של ״מים חיים״. מים שיודעים באמת את סודות החיים ויודעים לחלחל עמוק עמוק פנימה. להיות בקשר עם בורא עולם. לראות אותה מברכת, מתפללת, שואלת, מבקשת... כל כך מחוברת. חיה את סיפורי התורה שהיא לומדת... כי כשהלימוד כל כך חוויתי ויצירתי... איך אפשר אחרת...".

"איזה פלא זה שיש דרך חינוך שהיא כל כך אמונית ורוחנית וכל כך פתוחה ואינסופית...

"ביומולדת שלה בחופש הגדול היא בקשה שני דברים, האחד – ללכת לכותל. השני – לפגוש את המורה שלה... איזה זכות שהילדה שלי בגיל כל כך צעיר כבר יודעת מהם צינורות השפע שלה...כבר זכתה לחוות את החיבור הזה ויודעת שזה שווה יותר מהכל.
ואיזה כייף בשבילי כאמא לראות את הילדה שלי פורחת. עשירה, מלאה, שמחה, מוקפת אהבה. לא מוכנה להפסיד אפילו יום אחד... גם כשהיא חולה.... מבחינתי ״מים חיים״ זו באמת האפשרות היחידה ואני מחכה כבר בקוצר רוח שהבן שלי יתחיל כיתה א' בתלמוד התורה".

אלו דבריה המרגשים של אמא של אחת התלמידות. הם מסכמים את הדרך שלנו ומספרים את הגישה החינוכית טוב יותר מכל ניסוח תיאורטי ואבסטרקטי.

״מים חיים״ הינו מיזם חינוכי ששואף להעביר את הלימוד בצורה המותאמת לילדים לפי שלב ההתפתחות שלהם ובכך הלימוד יהווה חיבור והעשרה טבעית של אישיותם הילדותית, בצורה שמחברת חושים ורבדים רבים. לימודי התנ״ך, ההלכה, לובשים עור וגידים דרך התנסות רב-חושית וחוויתית שמנגישה את מתיקות וערבות וחשיקות טוב התורה כאשר היא כוללת כל טובות שבעולם, ניתן להתלהט אחריה.

המיזם הזה מכה גלים בכל הארץ וההתעניינות בו הולכת וגדלה, על מנת שמערכת החינוך תושפע מגל השינוי הזה ותכוון לכיוון שרואה את הילד על כל צרכיו ועל כל אוצרותיו במרכז החינוך, יש עדיין צורך בהעמקת המודל החינוכי הזה באוריינטציה יהודית. יש עדיין צורך בהקמת מערך הכשרת מורים כדי שהדרך הזו תופץ בכל בתי החינוך התורניים בארץ ובעולם.  אנו חייבים להשקיע בבירור הזה, עבור ילדינו, שיזכו בחינוך בריא ומתוקן יותר, שהחינוך יקנה להם כלים נחוצים לצלוח את המשוכות בדורנו רווי האתגרים, אנא היו שותפים, הצטרפו אלינו במיזם חשוב ומהותי זה, בפרוש עלינו שנה חדשה כנסו לקישור קראו עוד ופיתחו את לבכם ואת כיסכם לסייע בעדו. 

שנת חינוך פורייה!

 

תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 21 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד